Kapsuła Orion wróciła na Ziemię. NASA ocenia efekty misji Artemis 1

Astronomia: Kosmos 67 0

Po prawie 26 dniach trwania misji Artemis 1 Agencji Kosmicznej NASA udało się sprowadzić kapsułę Orion, która dotarła do Księżyca krążąc po jego orbicie. Statek wylądował 11 grudnia 2022 na Oceanie Spokojnym (niedaleko meksykańskiej wyspy Gwadelupa), dzięki zastosowaniu spadochronów udało się znacząco wytracić prędkość upadku.

Plany NASA wskazują, że pod koniec 2024 roku nastąpi kolejny etap – tym razem przygotowania do misji załogowej Artemis 2. Ponowne lądowanie człowieka na powierzchni Księżyca miałoby nastąpić w 2025 lub 2026 roku (w 1972 roku w ramach misji Apollo 17 na powierzchni Srebrnego Globu pojawił się pierwszy człowiek).

Ponowna eksploracja Księżyca to następny etap dalekosiężnych planów mających na celu dalszy podbój kosmosu w przyszłości – kolejnym byłaby misja załogowa na Czerwoną Planetę po 2030 roku.


Powinno również zainteresować …


Dzięki misji Artemis 1 naukowcom udało się ustalić bardzo istotne parametry związane chociażby z prędkością, z jaką wchodzą obiekty podczas pierwszego kontaktu z atmosferą (w przybliżeniu 40 000 km/h). Niezbędna jest także odpowiednia osłona termiczna, dzięki której kadłub byłby w stanie wytrzymać temperatury rzędu 3000oC (warstwa ochronna to nowy projekt w porównaniu do poprzednich statków, w czasie misji Artemis 1 według wstępnych opinii przeszła pomyślnie testy).

Na 20 minut przed wejściem kapsuły Orion w atmosferę odłączono od statku dostarczony przez ESA moduł serwisowy oraz napędowy, który został zniszczony podczas opadania nad południowym Pacyfikiem. Europejska Agencja Kosmiczna współpracuje z NASA także w zakresie w zakresie produkcji nowego modelu napędu (znajduje się on w zaawansowanej fazie montażu w Niemczech), co ma być formą zapewnienia sobie miejsc dla własnych astronautów podczas załogowych misji Artemis. Nad systemem lądowania pracuje natomiast SpaceX należąca do Elona Muska – byłaby to kolejna wersja Starship, której zadaniem byłoby zabranie astronautów na powierzchnię Księżyca. Według planów załoga misji Artemis 2 zostanie wybrana na początku przyszłego roku.


Powinno również zainteresować …


W grudniu w kierunku Księżyca udały się natomiast lądownik Hakuto-R (należący do japońskiej firmy iSpace) oraz statek Lunar Flashlight, gdzie pierwszy z nich będzie miał za zadanie ocenić możliwości bezpiecznego lądowania na powierzchni Srebrnego Globu, a drugi natomiast dzięki laserom na podczerwień będzie poszukiwał złóż lodu wodnego orbitując wokół naszego naturalnego satelity.Źródła publikacji:
(1) bbc.com / „Nasa’s Orion capsule makes safe return to Earth”
(2) esa.int / „What is Orion?”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię