Lustrzanka dla amatora

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 76 312 19

lustrzanka cyfrowa Nikon D7100 kolor czarny, z matrycą CMOS o rozdzielczości 6000x4000 i efektywną liczbą pikseli 24,1 Mpx
lustrzanka cyfrowa Nikon D7100 kolor czarny, z matrycą CMOS o rozdzielczości 6000×4000 i efektywną liczbą pikseli 24,1 Mpx
Kultura obrazkowa jest domeną współczesnych czasów. Już telefony komórkowe z niskiej półki cenowej posiadają wbudowane aparaty, dzięki którym nasza galeria zapełnia się setkami zdjęć. Robimy popularne selfie, fotografujemy ludzi, krajobrazy, codzienne czynności itp. Jednak przeważnie nie ma to za dużo wspólnego z profesjonalnym wykonywaniem zdjęć.

Jeżeli ktoś chce pójść o krok dalej i zająć się sztuką fotografii na serio, a w przyszłości pasję zamienić w sposób zarabiania na życie, powinien pomyśleć o zakupie pierwszego aparatu dla początkującego fotografa.

Czym powinniśmy się kierować wybierając lustrzankę na początek? Ile musimy wydać na dobrej jakości sprzęt? To wszystko znajdziecie poniżej, wraz z rankingiem chętnie kupowanych aparatów tego typu.


Czy warto kupować kompaktowy aparat cyfrowy?

aparat cyfrowy kompaktowy Panasonic Lumix DMC FZ1000 kolor czarny
aparat cyfrowy kompaktowy Panasonic Lumix DMC FZ1000 kolor czarny
Kompaktowe aparaty cyfrowe, potocznie zwane małpkami, należą do najprostszych w obsłudze. Posiadają wbudowaną lampę błyskową oraz niewymienialny, wysuwany obiektyw. Są małe, lekkie i poręczne, z powodzeniem zmieszczą się w kieszeni marynarki czy w niewielkiej torebce. Ich cena jest stosunkowo niska. Najtańsze kompaktówki możemy kupić już za 250-300 zł. Świetnie sprawdzają się podczas rodzinnych uroczystości, na wakacjach czy imprezach ze znajomymi.

Dla laika, który nie planuje rozpocząć prawdziwej przygody z fotografią, kompaktowy aparat cyfrowy będzie dobrym rozwiązaniem. Chociaż w takim przypadku warto od razu zainwestować w droższy telefon komórkowy z aparatem, który będzie wykonywał zdjęcia o porównywalnej, a nawet lepszej jakości.

Kompaktowe aparaty cyfrowe nie nadają się do robienia zdjęć w nocy lub w ciemnych pomieszczeniach. Zawsze trzeba doświetlić scenę poprzez lampę błyskową, czego unika się w profesjonalnej fotografii. Tego typu sprzęt ma w swoim menu niepotrzebne funkcje, jak np. tryby fotografowania, których albo nie użyjemy, albo nie otrzymamy spektakularnych efektów. Podsumowując, aparat cyfrowy dla amatora – tak, a dla początkującego fotografa – nie.Aparat hybrydowy – co to takiego?

aparat hybrydowy Lumix DMC GH4R
aparat hybrydowy Lumix DMC GH4R
Mianem aparatów hybrydowych określa się sprzęt z niewymienialnym obiektywem, ale z tak zwanym dużym zoomem – czyli zakresem ogniskowych. Co prawda ceny takich aparatów zaczynają się od ok. 1000 zł, ale i tak są tańszym rozwiązaniem, niż zakup profesjonalnej lustrzanki i obiektywów. Od kompaktowych aparatów cyfrowych różnią się bardziej zaawansowaną technologią.

Hybrydy zawodzą w przypadku dużego powiększenia obrazu, który niejednokrotnie traci na jakości. Nie można również zmieniać obiektywu, co ogranicza zakres naszych możliwości. Jednak zdjęcia, w przypadku dobrego oświetlenia, są nieporównywalnie lepsze niż te wykonane zwykłą małpką. To dobry wybór dla początkującego fotografa, który nie wykonuje jeszcze płatnych zleceń.


A może bezlusterkowiec?

bezlusterkowiec Panasonic Lumix DMC-GX7
bezlusterkowiec Panasonic Lumix DMC-GX7
Jak sama nazwa wskazuje, bezlusterkowce od lustrzanek różnią się brakiem lustra. Za to możemy wymieniać w nich obiektywy, co zwiększa pole manewru.

Kolejną ich zaletą jest to, że są bardziej poręczne i mniej ważą od tradycyjnych lustrzanek, dlatego są polecane dla osób zajmujących się fotografią podróżniczą. Małe gabaryty nie wpłyną na wielkość bagażu.

Nowoczesne bezlusterkowce mają wbudowany wizjer elektroniczny, dzięki któremu jakość obrazu może konkurować z tym, jaki oferują producenci lustrzanek. W zestawie z jednym obiektywem ceny rozpoczynają się od 2000 zł w górę. To zdecydowanie wyższy poziom techniczny sprzętu niż kompaktowe aparaty cyfrowe. Szybkie uzyskiwanie niskiej ostrości obrazu, mniej szumów to tylko niektóre z zalet bezlusterkowców.

A jakie mają wady? Z pewnością są mniej wydajne i często wymagają więcej naturalnego oświetlenia niż lustrzanki.


Kryteria wyboru dobrej lustrzanki dla amatora

Wybór odpowiedniej lustrzanki dla amatora wcale nie jest prostym zadaniem. Trzeba więc orientować się w temacie, na jakie konkretnie cechy zwrócić szczególną uwagę, aby sprzęt idealnie sprawdził się w każdej sytuacji.

Waga oraz rozmiar

Dobra lustrzanka nie powinna być zbyt ciężka. Oczywiście należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to znacznie cięższy sprzęt od zwykłego aparatu fotograficzne, ale można wykonywać dzięki niemu zdecydowanie lepsze zdjęcia. Typowe wymiary dobrych lustrzanek na polskim rynku mieszczą się w granicach 124 x 96 x 74,5 mm i to właśnie takich lustrzanek warto szukać w sklepach.

Wysokiej klasy matryca

Kolejnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę jest na pewno matryca. Jest to element bardzo czuły na światło, odpowiedzialny głównie za rejestrowanie wysokiej jakości obrazu. Najbardziej znany format matrycy w Polsce to APS-C, dlatego warto mu się bliżej przyjrzeć. Matryce dodatkowo podzielone są na kilka podstawowych rodzajów:

 • CMOS,
 • CCD,
 • Live MOS.

Wysoka rozdzielczość

Lustrzanka cyfrowa powinna cechować się też wysoką rozdzielczością. W lustrzankach można wymienić dwa podstawowe rodzaje komórek odpowiedzialnych za rozdzielczość sprzętu, są to komórki efektywne oraz niewykorzystane. Warto kupować lustrzanki, które posiadają wysoką rozdzielczość, ponieważ dzięki temu można zapewnić sobie wykonywanie zdecydowanie lepszych zdjęć, które nie będą miały w sobie żadnych uchybień.

Posiadanie około 18 Mpx powinno okazać się już wystarczającym progiem, dlatego warto zdecydować się na zainwestowanie w taki właśnie sprzęt, jeśli chce się mieć pewność, że będzie robiło się zdjęcia profesjonalne oraz bardzo precyzyjne, które nie będą zamazane, nawet przy słabych warunkach atmosferycznych.


Jaka lustrzanka dla amatora?

Lustrzanki dla amatorów to tak zwane aparaty niepełnoklatkowe i nie należy ich mylić z lustrzankami używanymi przez zawodowych fotografów. Jednak jest to najwyższy poziom sprzętu skierowany dla początkujących. Jakość obrazu zdecydowanie różni się od tej, którą oferują kompaktowe aparaty cyfrowe.

lustrzanka cyfrowa Canon EOS 80D kolor czarny
lustrzanka cyfrowa Canon EOS 80D kolor czarny
Gabaryty tych aparatów są o wiele pokaźniejsze, do ich noszenia będziemy potrzebować specjalnej torby, która pomieści również wymienne obiektywy.

Zaletą lustrzanki jest wizjer optyczny, oddający realny obraz rzeczywistości. Pomimo, że jest cięższa od kompaktowych aparatów, to jej obsługa jest szybsza ze względu na brak konieczności szukania ustawień w menu. Koszty zakupu mogą nadszarpnąć budżet domowy, bo zaczynają się od 3000 zł w górę, natomiast zdjęcia wykonane tego typu lustrzanką cieszą oko bardzo dobrą jakością.

Istotną rzeczą przy wyborze lustrzanki jest jakość wykonania samej obudowy – musi być ona odpowiednio twarda i odporna na czynniki mechaniczne np. zarysowania (rekomendowane są modele wykonane chociażby z magnezu). Dodatkowym atutem będzie powierzchnia antypoślizgowa, co znacząco ułatwi jej eksploatację przy zmiennych warunkach.

W przypadku matrycy warto postawić na modele dysponujące matrycą CMOS (najbardziej popularne w lustrzankach) lub Live MOS. Na potrzeby amatorskich zastosowań powinna nam wystarczyć matryca dysponująca formatem APS-C z przekątną 1,8 cala oraz wymiarami 23,7×15,6 mm.

A co z rozdzielczością? Dla amatora wystarczy w zupełności model dysponujący minimum 10 Mpx.

Przy słabym oświetleniu przyda się lustrzanka dysponująca wysokim parametrem ISO, który mówi nam o zakresie światłoczułości matrycy (w przypadku, gdy nie używamy lampy błyskowej). Wadą wysokiego ISO jest natomiast większa ilość szumów na wykonywanych zdjęciach, dlatego warto wyposażyć się w model z regulacją czułości.


Lustrzanki cyfrowe dla amatora RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

Najchętniej wybierane lustrzanki cyfrowe przeznaczone dla osób początkujących. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Jak zrobić dobre zdjęcie lustrzanką?

 • nadmiar złym doradcą – nie chodzi tutaj o ilość wykonywanych zdjęć, a ilość detali, które chcemy pokazać i podkreślić. Najlepsze zdjęcia to te skupione na z góry określonych szczegółach, jednoznacznie ukazujące wizję fotografa. W dobrym zdjęciu nie ma miejsca na chaos, dlatego warto skupić się na konkretnym elemencie, ale dokładniej i wierniej;
 • metoda prób i błędów – osoby początkujące powinny przede wszystkim wykonywać możliwie jak największą ilość zdjęć oraz dokładnie analizować swoje błędy. Swoje dokonania możemy później weryfikować przy pomocy komputera oraz wyciągać wnioski;
 • fotografia w plenerze – światło dzienne wymaga od nas cierpliwości, gdyż ze względu na swoją zmienność może nam znacząco utrudnić wykonanie zdjęcia o określonej tematyce oraz nastroju. Warto dostosowywać się do panującej aury i starać współpracować ze światłem – pożądany efekt możemy osiągnąć o każdej porze, chociaż w przypadku wykonywania zdjęć krajobrazów najbardziej optymalną porą jest popołudnie. Przy fotografowaniu pejzaży często rekomendowaną jest reguła trójpodziału, stanowiąca uproszczony wariant reguły złotego podziału (wykorzystujemy linie podziału oraz mocne punkty, w których docelowo powinny znajdować się najważniejsze interesujące nas cele);
 • fotografowanie ludzi – postaw na naturalność, dlatego dajmy czas osobom, które fotografujemy, do przyzwyczajenia się z obiektywem. Jeżeli zdjęcia wykonujemy w plenerze, wówczas zwracajmy szczególną uwagę, aby światło nie padało naszym modelom na twarz;
 • nieszablonowość – opanowując najważniejsze techniczne zasady wykonywania dobrych zdjęć lustrzanką coraz szybciej pojmiemy, że źródłem tych najlepszych fotografii jest przede wszystkim kreatywność i niestandardowe podejście, dzięki czemu nasze prace zyskują na wyjątkowości;
 • poznanie swojego sprzętu – aparat jest tylko narzędziem, to osoba nim operująca decyduje o formie i efekcie wykonywanego zdjęcia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest poznanie możliwości naszego sprzętu wykorzystując nie tylko tryb auto, ale również manualny. Wiedzę o naszej lustrzance możemy czerpać nie tylko ze specyfikacji publikowanej przez producenta, ale również czytaj opinie oraz porady pasjonatów fotografii. Cały czas warto się uczyć i doskonalić swój warsztat – zarówno teoretycznie, jak i praktycznie!

Astronomiczne zapytania:

 • lustrzanka dla początkujących
 • lustrzanka dla początkujących 2018
 • lustrzanka dla amatora
 • jaka lustrzanka dla początkującego
 • lustrzanka na poczatek
 • Jaka lustrzanka na początek 2021
 • nikon d7100 czy dla amatora

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego19 opinii o “Lustrzanka dla amatoraAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. Thompson

  Interesujący artykuł. Niedawno zacząłem się bawić w fotografa i przymierzam się właśnie do kupna jakiegoś lepszego aparatu. Ceny niektórych lustrzanek trochę mnie odrzucają, ale z drugiej strony wiem, że jakość zdjęć będzie powalająca, więc może zainwestuję w jakiś konkretny sprzęcik 😉 Najbardziej przekonują mnie Nikony, nie wiem czemu 😛

  Reply
 2. Biniek

  Nikon to porządna firma, produkująca aparaty naprawdę dobrej jakości. Przy kupnie pierwszego sprzętu, wiadomo nie chcemy wydawać bardzo dużo pieniędzy, ale pamiętajmy, że nie może to być badziewny sprzęt bo się zniechęcimy. Więc Nikon polecam wszystkim, zarówno profesjonalistom jak i amatorom.

  Reply
 3. Eliasz

  Akurat obsługuje imprezy okolicznościowe, takie jak śluby, urodziny, ostatnio nawet pogrzeb (!) i jednym z moich pierwszych aparatów był właśnie Nikon. Sprawował się dobrze, nie należał może do najdroższych modeli, ale na moje początki z fotografią był wystarczający:)

  Reply
 4. bogdan

  Myślę, że przy tej półce cenowej i przy tych zastosowaniach nie warto bawić się w lustrzanki. Doskonale sprawdzi się dobrej jakości aparat kompaktowy, który nie tylko zrobi piękne zdjęcia, ale też nakręci filmy full hd. Sam mam takie cacko marki Sony i spisuje się świetnie. Nie ma sensu przepłacać.

  Reply
  1. Agata

   Panie Bogdanie – oj baaardzo się Pan myli. Jeśli już – warto zwrócić uwagę na bezlusterkowce z wymienną optyką, idą teraz do przodu, natomiast kompakty? Stoją w miejscu… Nie warto absolutnie w nie inwestować 😉

   Reply
 5. Sommer

  Zgadzam się z opinią poprzednika jeżeli chodzi o lustrzankę to żeby kupić dobrą niestety, ale trzeba dobrze zapłacić… chociaż z drugiej strony w sklepach takich jak e-oko.pl często występują promocje a do tego jak dobrze mi się wydaje nawet używane aparaty można kupić, więc też jest to jakieś wyjście 🙂

  Reply
 6. Dariusz

  Nikon to też firma, która nie potrafi przyznać się do błędów, a coraz częściej wypuszcza na rynek lustrzanki z problemami, np.d600. I nie ma odwago się do tego przyznać. Jak już Pan się wypowiada, to najpierw trzeba mieć na ten temat wiedzę.

  Reply
 7. Bemix

  Mam Nikona D7200 i mogę z czystym sumieniem polecić. Totalnie nie wiem skąd się biorą narzekania. Kto miał ten wie, że sprzęt zacny.

  Reply
 8. norbert

  Dla amatora dobra lustrzanka marki nikon to chyba najlepszy wybór, mam wrażenie, że ta firma robi najlepsze produkty w kwestii jakości do ceny. Od lat kupuję sprzęt nikona i można go z czystym sumieniem polecić każdemu kto zaczyna przygodę z fotografią.

  Reply
 9. Michalina

  Moim zdaniem dobra i polecana lustrzanka cyfrowa to Canon, zawsze jak słyszę to ktoś kto zaczyna przygodę z fotografią sięga po ich sprzęt, chociaż Nikon też w tym jest dobry i nie można temu zaprzeczyć. Aparatów jest tak dużo, że trzeba się w to zagłębić i poznać ich charakterystykę i całą sztukę jaką jest fotografia.

  Reply
 10. tymeq

  Dla amatora, nie trzeba kupować nie wiadomo jak drogiego sprzętu. Można kupić fajnego nikona, za niewiele i spisze się świetnie. Polecam każdemu, zawsze można na początek kupić używkę i spisze się równie dobrze.

  Reply
 11. Szarek

  Dobra lustrzanka nie musi być droga i tutaj mogę z pewnością polecić Canona, albo jakiegoś Nikona. Oprócz tego, miałem jeszcze Pentaxa, ale to nie ta klasa i zdecydowanie wolałbym na pierwszy aparat używać czegoś z tych dwóch pierwszych.

  Reply
 12. arek

  U mnie świetnie zastosowanie znalazła amatorska lustrzanka canon. Cenowo wypadła mega dobrze, plus jakościowo nie wiem czy w tych pieniądzach jest w stanie dostać się coś lepszego niż właśnie canon.

  Reply
 13. Karol

  Dla amatora aparat fotograficzny typu lustrzanka jest bardzo dobrym wyborem. Od początku można wiele się nauczyć. Nie trzeba od początku kupować bardzo drogiego sprzętu, bo liczy się technika, a sprzęt jest na drugim miejscu.

  Reply
 14. Acha

  Może ktoś mi pomoże który lepszy dla amatora Nicon D5300, Canon EOS 750D, Canon EOS 200D???

  Reply
 15. Witek

  Lustrzanka dla amatora to bardzo istotny wybór, bo nie koniecznie najlepszym wyjściem jest kupienie taniej używki, byle podłapać technikę zdjęć. Warto od początku mieć jakiś sprzęt, ale nowy. Nie musi być to najwyższa półka. Pozdrawiam.

  Reply
 16. Arkadiusz

  Z zakupem takiego aparatu wiążą się dodatkowe koszty i zawsze trzeba o tym pamiętać. Na poczatku może się wydawać, że sam aparat nie jest aż tak drogi, ale do tego dochodzą statywy, pokrowce i kolejne obiektywy, których cena czasami sięga połowie wartości aparatu, a w fotografii jest to niezbędne i trzeba to mieć na uwadze, że prędzej czy później będziemy musieli „ulepszać” swój zestaw.

  Reply
 17. JAnek

  Mi oprócz nowego aparatu w osiąganiu lepszych wyników w fotografii bardzo pomógł sprzęt od rounflash – fajna jakość za niską cenę

  Reply

Dodaj opinię