Czym są gazowe olbrzymy?

Astronomia: Kosmos, Planety 7 037 0

W Układzie Słonecznym, gdzie sklasyfikowano 8 planet, znajdują się obiekty określane mianem gazowych olbrzymów. To nic innego jak rodzaj planety, która charakteryzuje się niewielkim procentowym udziałem struktur skalnych w porównaniu z ich masą całkowitą. Nawet ich jądro posiada skromne rozmiary, składając się z metali lub elementów lodowych i skalnych.

Gazowe olbrzymy w Układzie Słonecznym - Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Fotografia: coolaboo.com.
Gazowe olbrzymy w Układzie Słonecznym – Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Fotografia: coolaboo.com.

Co jest cechą charakterystyczna tzw. gazowych olbrzymów?

Przede wszystkim gęsta atmosfera o wysokim poziomie odbijania promieni słonecznych, w skład której wchodzą oczywiście gazy albo struktury lodowe.

W porównaniu do planet skalistych znajdujących się w Układzie Słonecznym cechują się one znacznie większymi rozmiarami oraz mniejszą gęstością, co świadczy o ich budowie.

Ponadto w ich przypadku zaobserwowano obecność wielu naturalnych satelitów oraz charakterystycznych pierścieni.Jakie planety należą do gazowych olbrzymów w Układzie Słonecznym?

  • Jowisz – dotychczas odkryto ponad 60 obiektów będących księżycami tej planety, która posiada największą masę w Układzie Słonecznym i cechuje się także największymi rozmiarami;
  • Saturn – pod względem rozmiarów oraz masy ustępuje w naszym układzie tylko Jowiszowi, natomiast posiada najbardziej rozbudowany system pierścieni. Również i ta planeta może się pochwalić ponad 60 księżycami;
  • Uran – znajdująca się za Saturnem planeta może pochwalić się dużymi rozmiarami (ustępuje tylko Jowiszowi i Saturnowi), natomiast w odróżnieniu od nich wykazuje ona nieco odmienne cechy składowe samej atmosfery, w której oprócz dużej ilości gazów takich jak hel czy wodór zaobserwowano znaczącą obecność lodowych elementów w postaci amoniaku, wody, metanu czy nawet sporadycznie węglowodorów. Obecnie sklasyfikowano i nazwano prawie 30 obiektów, które zostały uznane za księżyce Urana;
  • Neptun – wykazuje podobieństwo strukturalne atmosfery z Uranem, zaliczając się niejako do osobnej kategorii tzw. lodowych olbrzymów. Posiada ponad 10 odkrytych dotychczas księżyców (dokładnie 14 – stan na 2019).

Astronomiczne zapytania:

  • Gazowe Olbrzymy
  • Planety Gazowe
  • planeta gazowa

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię