Już dziś start Artemis 1! Kolejny krok w kierunku powrotu człowieka na Księżyc!

Astronomia: Kosmos 69 0

Zostało zaledwie kilka godzin do rozpoczęcia premierowej procedury startowej w ramach misji Artemis 1, gdzie w przestrzeń kosmiczną zostanie wystrzelona rakieta SLS (skrót od ang. Space Launch System) wraz z zainstalowaną na szpicy kapsułą Orion. Według planu ma to nastąpić 16 listopada 2022 o 6:34 polskiego czasu.

Już teraz zapraszamy na relację video live, którą oficjalny kanał NASASpaceflight prowadzi aktualnie na żywo. Misja Artemis zakłada w ciągu kilku najbliższych lat powrót człowieka na Srebrny Glob.


[AKTUALIZACJA]

Ostatecznie, pomimo pewnych trudności i wynikających z nich opóźnień, rakieta księżycowa SLS zainstalowana na wyrzutni SLC-39B (z doskonale znanego kosmodromu NASA – Cape Canaveral, znajdującego się na Florydzie w USA) w końcu wystartowała! W porównaniu z oczekiwaną datą startu planowaną pierwotnie na 6:34 czasu polskiego przesunięcie wyniosło nieco ponad godzinę i o 7:47 konstrukcja w ramach bezzałogowej misji Artemis 1 wzbiła się w powietrze – oczywiście wraz z kapsułą Orion. Start rakiety Space Launch System poprzedziło 10-minutowe odliczanie.

Plany NASA wcześniej ustaliły czas trwania tego etapu programu Artemis wstępnie na 25 dni (do 11 grudnia).


Powinno również zainteresować …


Według obliczeń rakieta SLS wraz ze statkiem Orion wystrzeliły w przestrzeń kosmiczną z ciągiem o sile 39 mln N (niutonów). Plany zakładały również osiągnięcie początkowej orbity naszej planety poniżej 10 minut od startu. Podróż kapsuły Orion w kierunku Księżyca wyniesie kilka dni, po czym statek zajmie pozycję około 64 tysięcy km poza Srebrnym Globem.

Na różnych etapach trwającej całościowo według najnowszych ustaleń 42-dniowej misji (25 dni obserwacji i pomiarów wykonanych przez kapsułę Orion + 17 dni związanych ze sprowadzeniem statku i pozbywaniem się elementów konstrukcyjnych) części rakiety zostaną zrzucone do Oceanu Atlantyckiego oraz Oceanu Spokojnego. Wiadomo również, że poszczególne elementy SLS nie zostaną wykorzystane ponownie.

Warto dodać, że na pokładzie kapsuły Orion znajdują się dwa manekiny, które zostały podłączone do aparatury monitorującej przeciążenia, wpływ na przebywanie w stanie nieważkości itp., w efekcie czego NASA pozyska bardzo cenne dane pomocne przy planowaniu już załogowej misji Artemis 2, planowanej w przypadku powodzenia Artemis 1 na 2024 rok.



Problemy ze startem rakiety SLS

Przenoszenie startu Space Launch System związane było z pojawiającymi się co jakiś czas usterkami, które uniemożliwiały terminowe realizowanie planu misji Artemis 1. Pod koniec sierpnia 2022 próby startowe zostały przerwane z powodu zaobserwowanego wycieku cząsteczkowego wodoru.

Z kolei wrzesień to szalejący na Florydzie huragan Ian, przez który zdecydowano się przenieść całą konstrukcję do budynku montażowego VAB (skrót od ang. Vehicle Assembly Building). W listopadzie z kolei drobne zniszczenia rakiety SLS spowodowane były huraganem Nicole.


Źródła publikacji:
(1) planetary.org / „NASA’s Artemis I mission has successfully launched”
(2) nasa.gov / „ABOUT THE MISSION ARTEMIS 1”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię