Dobra kamera samochodowa, czyli jaka? Poznajmy najważniejsze kryteria zakupowe wideorejestratorów

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 133 1

W internecie znaleźć możemy mnóstwo nagrań z kamery samochodowej, na którym można było ujrzeć czy to policjantów zatrzymujących niebezpiecznego kierowcę czy też sfilmowany przypadkowo wypadek.

Kamera samochodowa we wnętrzu auta. Fotografia: blog.lexus.co.uk.
Kamera samochodowa we wnętrzu auta. Fotografia: blog.lexus.co.uk.

Zamontowany prawidłowo wideorejestrator nagrywa wszystko, co dzieje się akurat podczas jazdy na zewnątrz naszego samochodu lub w jego wnętrzu (w zależności od celu jego zamontowania). Ten rodzaj nadzoru znajduje się zazwyczaj na jego przedniej szybie.


Do czego możemy używać kamery w aucie?

Oprócz bycia źródłem rozrywki internetowej, taki sprzęt z pewnością może pomóc w istotnych scenariuszach życiowych.

Istotnym powodem, dla którego warto zakupić kamerę samochodową, jest jednak dokumentacja i zbieranie dowodów z potencjalnych zdarzeń drogowych. Jeśli nasz pojazd zostanie uszkodzony w miejscu, w którym zaparkujemy i chcemy zobaczyć, kto to zrobił lub potrzebujemy materiału, aby udowodnić winę sprawcy w razie wypadku, to kamera samochodowa zapewni nam taką możliwość.

Niekiedy kupujący często wyposażają swoje samochody w dodatkowe kamery cofania, które mają stanowić ułatwienie szczególnie przy parkowaniu w mieście.


[ Aktualizacja zestawienia - Styczeń 2021 ]

Wideorejestratory do 300 zł w Rankingu TOP8

Ranking TOP8 najchętniej wybieranych widerejestratorów w cenie do 300 zł, wykorzystywanych podczas jazdy samochodem.


Co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając wideorejestrator jazdy?

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej kamery samochodowej.

Rozmiar naszego pojazdu

Rozmiar pojazdu i dostępna w nim przestrzeń mogą wpływać na typ odpowiedniej dla niego kamery. Nie chcemy przecież czegoś, co znacznie utrudni nam jazdę, a większe cyfrowe kamery samochodowe zainstalowane w mniejszym pojeździe mogą to zrobić. Rejestratory te mają różne kształty i rozmiary, więc upewnijmy się, że znajdziemy taki, który będzie pasował do naszego samochodu.

Jakość nagrywania

W ciągu ostatnich kilku lat jakość nagrywania tego typu sprzętu znacznie się poprawiła. Istnieje teraz wiele opcji wideorejestratorów, które mają domyślną jakość nagrywania 1080p. Jeśli nie jest ona jednak dla nas szczególnie istotna, nadal mamy do wyboru kilka opcji 720p.

Jeśli wymagamy więcej, to m.in. marka Garmin wypuszcza wideorejestratory samochodowe z nagrywaniem 1440p. To ogromna rozdzielczość nagrywania, której do niedawna ciężko spodziewać się po kamerze samochodowej.

Możliwości przechowywania danych

Wybierając najlepszą dla nas kamerę samochodową, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób rejestruje ona materiał oraz jaka jest jej pojemność. Powinniśmy także sprawdzić, co dzieje się z pamięcią aparatu, gdy się wyczerpie. Czy po prostu przestaje nagrywać, czy też zaczyna automatycznie nadpisywać stare dane? Szacunkowo godzina pełnego nagrywania w rozdzielczości 1080p może przekroczyć 6 GB, więc uwzględnijmy to w swoich potrzebach w zakresie pamięci swojego sprzętu.

Nasz budżet

Najważniejszy jest tutaj budżet. Możemy zacząć od czegoś z najwyższej półki i mieć problem z głowy. Jeśli jednak nie jesteśmy całkowicie przekonani do tego pomysłu, zawsze możemy wypróbować kamerę cyfrową w średniej cenie, a następnie kupić nowy w miarę upływu czasu. Ich ceny zaczynają się mniej więcej od 150 zł.

Dodatkowe czynniki

Ponieważ nigdy dwa aparaty cyfrowe nie są zbudowane jednakowo, należy również zapoznać się z dodatkami, jakie mają kamery samochodowe.

  • Na przykład niektóre kamery rejestrują współrzędne GPS podczas jazdy, dzięki czemu można wyświetlać kody czasowe w nagraniach.
  • Niektóre mają też lepsze możliwości widzenia w nocy niż inne.
  • Niektóre wideorejestratory samochodowe są wyposażone w czujniki uszkodzeń i uderzeń.
  • W niektórych materiał filmowy zaczyna nagrywać automatycznie (jeśli zapomnisz go włączyć) w momencie uderzenia i kontynuuje od tego momentu.
  • W ofertach znaleźć możemy także kamery samochodowe wyposażone w automatyczne systemy włączania i wyłączania, które zapewniają, że nie wyczerpuje się akumulator pojazdu.

[ Aktualizacja zestawienia - Styczeń 2021 ]

[TOP10] Kamery samochodowe w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych widerejestratorów, wykorzystywanych podczas jazdy samochodem.


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego1 opinia o “Dobra kamera samochodowa, czyli jaka? Poznajmy najważniejsze kryteria zakupowe wideorejestratorówAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2020

  1. Paweł

    Dla mnie najwazniejsze jest to żeby łatwo było zabezpieczyć nagranie i szybko coś zrobić z kamerą. Kiedyś miałem stłuczkę i nie mogłem zabezpieczyć nagrania w roztrzęsieniu. Teraz jeżdżę już z lepszym jakościowo rejestratorem bo jest to model Truecam M5. Dobra konstrukcja i jakość nagrań, ale co najwazniejsze bardzo prosta “pod ręką” obsługa

    Reply