Dobra kamera samochodowa, czyli jaka? Poznajmy najważniejsze kryteria zakupowe wideorejestratorów

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 683 2

W internecie znaleźć możemy mnóstwo nagrań z kamery samochodowej, na którym można było ujrzeć czy to policjantów zatrzymujących niebezpiecznego kierowcę czy też sfilmowany przypadkowo wypadek.

Kamera samochodowa we wnętrzu auta. Fotografia: blog.lexus.co.uk.
Kamera samochodowa we wnętrzu auta. Fotografia: blog.lexus.co.uk.

Zamontowany prawidłowo wideorejestrator nagrywa wszystko, co dzieje się akurat podczas jazdy na zewnątrz naszego samochodu lub w jego wnętrzu (w zależności od celu jego zamontowania). Ten rodzaj nadzoru znajduje się zazwyczaj na jego przedniej szybie.


Do czego możemy używać kamery w aucie?

Oprócz bycia źródłem rozrywki internetowej, taki sprzęt z pewnością może pomóc w istotnych scenariuszach życiowych.

Istotnym powodem, dla którego warto zakupić kamerę samochodową, jest jednak dokumentacja i zbieranie dowodów z potencjalnych zdarzeń drogowych. Jeśli nasz pojazd zostanie uszkodzony w miejscu, w którym zaparkujemy i chcemy zobaczyć, kto to zrobił lub potrzebujemy materiału, aby udowodnić winę sprawcy w razie wypadku, to kamera samochodowa zapewni nam taką możliwość.

Niekiedy kupujący często wyposażają swoje samochody w dodatkowe kamery cofania, które mają stanowić ułatwienie szczególnie przy parkowaniu w mieście.


[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Wideorejestratory do 300 zł w Rankingu TOP8

Ranking TOP8 najchętniej wybieranych wideorejestratorów w cenie do 300 zł, wykorzystywanych podczas jazdy samochodem.


Co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając wideorejestrator jazdy?

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej kamery samochodowej.

Rozmiar naszego pojazdu

Rozmiar pojazdu i dostępna w nim przestrzeń mogą wpływać na typ odpowiedniej dla niego kamery. Nie chcemy przecież czegoś, co znacznie utrudni nam jazdę, a większe cyfrowe kamery samochodowe zainstalowane w mniejszym pojeździe mogą to zrobić. Rejestratory te mają różne kształty i rozmiary, więc upewnijmy się, że znajdziemy taki, który będzie pasował do naszego samochodu.

Jakość nagrywania

W ciągu ostatnich kilku lat jakość nagrywania tego typu sprzętu znacznie się poprawiła. Istnieje teraz wiele opcji wideorejestratorów, które mają domyślną jakość nagrywania 1080p. Jeśli nie jest ona jednak dla nas szczególnie istotna, nadal mamy do wyboru kilka opcji 720p.

Jeśli wymagamy więcej, to m.in. marka Garmin wypuszcza wideorejestratory samochodowe z nagrywaniem 1440p. To ogromna rozdzielczość nagrywania, której do niedawna ciężko spodziewać się po kamerze samochodowej.

Pojemność akumulatora

Kamera samochodowa może posiadać baterie o zróżnicowanej pojemności, a tym samym żywotności. W tańszych wideorejestratorach najczęściej koniecznie jest skorzystanie z gniazdka samochodowego 12V, natomiast lepsze modele posiadają bardziej żywotne akumulatory. Pamiętajmy, że ostateczny czas pracy kamery na samej baterii jest w dużej mierze uzależniony od długości oraz jakości nagrania.

Możliwości przechowywania danych

Wybierając najlepszą dla nas kamerę samochodową, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób rejestruje ona materiał oraz jaka jest jej pojemność. Powinniśmy także sprawdzić, co dzieje się z pamięcią aparatu, gdy się wyczerpie. Czy po prostu przestaje nagrywać, czy też zaczyna automatycznie nadpisywać stare dane? Szacunkowo godzina pełnego nagrywania w rozdzielczości 1080p może przekroczyć 6 GB, więc uwzględnijmy to w swoich potrzebach w zakresie pamięci swojego sprzętu.Wielkość ekranu przedniego

Przy większym wyświetlaczu zdecydowanie łatwiej jest nam skorzystać z ustawień i modyfikować je. Pamiętajmy jednak, że kolejne kilka cali ekranu wymagają wyłożenia dość sporej gotówki. Z reguły w wideorejestratorze samochodowym spokojnie powinny nam wystarczyć wyświetlacze o przekątnej do 3 cali.

Dostępne złącza

Obecność interfejsów zewnętrznych w kamerach samochodowych to wręcz konieczność i wymóg dzisiejszych czasów. Co powinien standardowo posiadać wideorejestrator? Przede wszystkim złącze USB oraz HDMI (umożliwią komunikację z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak chociażby laptop czy tablet), slot na dodatkową kartę pamięci SD, wejście do podłączenia zasilania.

Zestaw z kamerą cofania

Bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie w warunkach miejskich, gdzie precyzja parkowania odgrywa kluczową rolę. Kupując zestaw wideorejestratora samochodowego z kamerą cofania otrzymujemy sprzęt do rejestracji nie tylko zdarzeń z przodu naszego pojazdu (kamera samochodowa), ale również monitoring obrazu z tyłu auta (kamera cofania).

Nasz budżet

Najważniejszy jest tutaj budżet. Możemy zacząć od czegoś z najwyższej półki i mieć problem z głowy. Jeśli jednak nie jesteśmy całkowicie przekonani do tego pomysłu, zawsze możemy wypróbować kamerę cyfrową w średniej cenie, a następnie kupić nowy w miarę upływu czasu. Ich ceny zaczynają się mniej więcej od 150 zł.

Dodatkowe czynniki

Ponieważ nigdy chociażby dwa aparaty cyfrowe nie są zbudowane jednakowo, należy również zapoznać się z dodatkami, jakie mają kamery samochodowe.

 • Na przykład niektóre kamery rejestrują współrzędne GPS podczas jazdy, dzięki czemu można wyświetlać kody czasowe w nagraniach.
 • Niektóre mają też lepsze możliwości widzenia w nocy niż inne.
 • Niektóre wideorejestratory samochodowe są wyposażone w czujniki uszkodzeń i uderzeń.
 • W niektórych materiał filmowy zaczyna nagrywać automatycznie (jeśli zapomnisz go włączyć) w momencie uderzenia i kontynuuje od tego momentu.
 • W ofertach znaleźć możemy także kamery samochodowe wyposażone w automatyczne systemy włączania i wyłączania, które zapewniają, że nie wyczerpuje się akumulator pojazdu.

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

[TOP10] Kamery samochodowe w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych wideorejestratorów, wykorzystywanych podczas jazdy samochodem.


Podsumowanie, czyli jaką kamerę samochodową kupić?

Wideorejestrator umieszczony w naszym aucie możemy traktować jako urządzenie do materiału poglądowego, dokumentującego podróż, ale przede wszystkim jako możliwość zarejestrowania zdarzenia drogowego, w którym bierzemy udział. Tak przygotowane nagranie może nam wydatnie pomóc w rozstrzyganiu ewentualnych sporów, także na drodze sądowej np. ze sprawcą wypadku lub też w przypadku odmowy przyjęcia mandatu.

Wykorzystywanie wideorejestratora samochodowego dla celów typowo rekreacyjnych oraz obserwacyjnych niesie ze sobą konieczność wyposażenia się w kartę pamięci od dużej pojemności. Przed jej zakupem upewnijmy się, jaki typ i jaką maksymalną pojemność karty obsługuje nasza kamera samochodowa.

Parametry kamery samochodowej dopasowujemy w dużej mierze pod kątem naszych oczekiwań oraz przewidzianego na ten cel budżetu. Do jej sporadycznego wykorzystania spokojnie wystarczy nam 200-300 zł, gdzie w tej cenie znajdziemy sprzęt umożliwiający nagranie w jakości FullHD, z szybkością 30 klatek na sekundę oraz 64GB wbudowanej pamięci na dane.

Astronomiczne zapytania:

 • Ranking wideorejestratorów 2021

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego2 opinii o “Dobra kamera samochodowa, czyli jaka? Poznajmy najważniejsze kryteria zakupowe wideorejestratorówAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. Paweł

  Dla mnie najwazniejsze jest to żeby łatwo było zabezpieczyć nagranie i szybko coś zrobić z kamerą. Kiedyś miałem stłuczkę i nie mogłem zabezpieczyć nagrania w roztrzęsieniu. Teraz jeżdżę już z lepszym jakościowo rejestratorem bo jest to model Truecam M5. Dobra konstrukcja i jakość nagrań, ale co najwazniejsze bardzo prosta „pod ręką” obsługa

  Reply
 2. ToTemat

  Samemu testowałem xblitza X5, jaka nie jest zła – mój test tego urządzenia totemat.pl/kamera-samochodowa-xblitz-x5-wifi-opinia-i-test/ – z czego forma przylepiania jej do szyb,y nie jest tym co lubię. Przylep jest zbyt jednorazowy i problematyczny. Tego x5 to nie wiem czy da się jeszcze kupić. Mam wrażenie że wszystkie firmy tworzące sprzęt tego typu, co roku wydają nowe modele – takie same lub podobne ale o nowych nazwach. Tak samo coraz lepsze niby parametry a jakość obrazu finalnie i tak taka sama lub podobna bez względu na rozdzielczości.

  Reply

Dodaj opinię