Rakieta Falcon Heavy odegra kluczową rolę w programie Artemis

Astronomia: Kosmos 80 0

Wspólne plany SpaceX oraz NASA, dotyczące realizowania misji załogowych i bezzałogowych na Księżyc, doczekały się kolejnych konkretów. W ramach programu Artemis już w 2023 roku odbędą się kolejne loty na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi, a ma w nich uczestniczyć rakieta Falcon Heavy.

Według przekazanych informacji w pierwszej kolejności ma dojść do wykonania lotu bezzałogowego o kryptonimie Artemis 1, którego celem będzie wykonanie lotu wokół Księżyca. Start oczywiście ma się odbyć z dobrze znanego kosmodromu Kennedy LC-39B, znajdującego się w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie (przylądek Canaveral).


Zobacz również: Rakieta Falcon 9 – historia jej powstania oraz planowane lotyNa potrzeby misji przygotowano już łazik VIPER (skrót od Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) oraz mały lądownik księżycowy Griffin (konstrukcje przygotowane przez firmę Astrobotic). Pierwszym etapem będzie właśnie misja Griffin Mission 1, której celem jest pozyskanie jak największej ilości informacji o Księżycu, a przede wszystkim poszukiwanie możliwych źródeł występowania wody w stanie ciekłym.

Głównym powodem wybrania właśnie rakiety Falcon Heavy do misji Artemis były nieudane pierwsze próby testowe konstrukcji SLS (Space Lauch System) w marcu 2021 roku, należącej do NASA. Ryzyko związane z tym przedsięwzięciem spowodowało właśnie postawienie na gotową i sprawdzoną już w kilku lotach konstrukcję Falcon Heavy – m.in. wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną Tesli Roadstera z manekinem w 2018 roku czy też umieszczenie w 2019 roku na orbicie okołoziemskiej komunikacyjnego satelity Arabsat 6A, należącego do Arabii Saudyjskiej.


Zobacz również: Nowe odkrycia na Księżycu w 2020 roku


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię