Pas Kuipera – co o nim wiemy? Podstawowe informacje oraz ciekawostki

Astronomia: Kosmos 5 851 3
Pas Kuipera znajduje się poza granicami orbity Neptuna, w jego skład wchodzi chociażby dobrze nam znany Pluton. Fotografia: Space-facts.com.
Pas Kuipera znajduje się poza granicami orbity Neptuna, w jego skład wchodzi chociażby dobrze nam znany Pluton. Fotografia: Space-facts.com.

Poza granicami orbity Neptuna rozciąga się zewnętrzny obszar naszego Układu Słonecznego, składający z asteroid, komet i innych pozostałości po jego formowaniu. Ten charakterystyczny dysk o eliptycznym kształcie znajduje się w odległości od 30 do 50 au (jednostek astronomicznych) od Słońca.

Struktura ta nazywana jest Pasem Kuipera, wykazuje ona podobieństwo wizualne i strukturalne z pasem planetoid, jednakże z porównaniu z nim jest znacznie szersza oraz bardziej masywna.


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Co wiemy o Pasie Kuipera?

 • Pas Kuipera, znany także pod nazwą Pasa Edgewortha-Kuipera, podobnie jak pas planetoid i asteroid zawiera liczne pozostałości po formowaniu się Układu Słonecznego, przy czym szacuje się, że jest on od niego 20-krotnie szerszy oraz od 20- do 200-krotnie masywniejszy.
 • W tym pasie znajdują się dobrze nam znane planety karłowate, takie jak Haumea, Makemake oraz Pluton.
 • Ze względu na niskie temperatury panujące w obszarze Pasa Kuipera jest on bogaty nie tylko w żelazo oraz krzemiany, ale również w zestalone lotne związki chemiczne w postaci amoniaku i metanu.
 • W Pasie Kuipera znajdują się setki tysięcy obiektów w postaci komet oraz asteroid, a znaczna część z nich ma przynajmniej 100 km szerokości.
 • To jedna z największych struktura znajdujących się w Układzie Słonecznym, obok Obłoku Oorta, a także heliosfery oraz magnetosfery Jowisza.
 • Wewnętrzna krawędź Pasa Kuipera zaczyna się na orbicie Neptuna w odległości 30 au od Słońca, natomiast główny obszar rozciąga się na przynajmniej 50 au.
 • Na zewnętrzną krawędź Pasa Kuipera zachodzi region zwany rozproszonym dyskiem, który cechuje się obecnością licznych małych ciał niebieskich odznaczających się dużą ekscentrycznością orbit, dochodzącą nawet do 1000 au.
 • Uważa się, że zarówno Obłok Oorta, jak i Pas Kuipera są głównymi źródłami komet oraz asteroid.
 • Wiele obiektów z Pasa Kuipera zderza się między sobą, co wpływa na ich orbity. Grawitacja Neptuna również odgrywa w tym kluczową rolę.
 • Zgodnie z modelem nicejskim (zakłada dynamiczną ewolucję Układu Słonecznego), czterej gazowi giganci – Jowisz, Saturn, Uran i Neptun – mogli przyczynić się do zmniejszenia pierwotnej masy Pasa Kuipera.
 • Spekuluje się, że całkowita masa Pasa Kuipera stanowi mniej niż 2% Ziemi.
 • Pierwszym statkiem kosmicznym, który dotarł do regionu Pasa Kuipera, był w 1983 roku Pioneer 10 należący do NASA. Najnowszą misją, która odwiedziła obiekty Pasa Kuipera, była sonda NASA New Horizons – w 2015 roku minęła ona planetę karłowatą Pluton.
 • Szacuje się, że około 15% do 20% gwiazd typu słonecznego ma masywne struktury przypominające Pas Kuipera.
 • Wiele komet krótkookresowych, których okres orbitalny trwa około 200 lat, pochodzi z Pasa Kuipera.Sondy w Pasie Kuipera

Badanie peryferiów Układu Słonecznego jest wyzwaniem dla naukowców, dlatego nie dziwi fakt planowania nowych misji badawczych w kierunku rejonów znajdujących się poza orbitą Neptuna. Dzięki informacjom zebranym przez sondę New Horizons uzyskiwane są precyzyjniejsze dane na temat obiektów kosmicznych, które krążą w zewnętrznych strukturach zamieszkałego przez nas układu gwiezdnego.

W lipcu 2015 roku sonda New Horizons znalazła się na wysokości planety karłowatej Pluton, natomiast na początku 2019 roku osiągnęła obiekt transneptunowy Ultima Thule (planetoida Arrokoth o średnicy 30-45 km), krążący w Pasie Kuipera.

Astronomiczne zapytania:

 • pas kuipera
 • https://odkrywcyplanet pl/pas-kuipera-co-o-nim-wiemy-podstawowe-informacje-oraz-ciekawostki/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego3 opinii o “Pas Kuipera – co o nim wiemy? Podstawowe informacje oraz ciekawostkiAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. Jan Kowalski

  W takich momentach widać czym jest człowiek , żyje tu na ziemi i wydaje mu się że jest wielki a tak naprawdę jest zwykłym ziarenkiem niewiele rozumiejącym co go otacza.

  Reply
 2. Jan Kowalski

  Jednak dobrze że chcemy wiedzieć coś więcej o wszechświecie , badając widzimy swoją małość.

  Reply
 3. czlowiek

  To co podobno wiemy, poglebia jedynie nasza niewiedze, chociaz wydawac by sie moglo to ze czegos bezdennego poglebic sie juz nie da…

  Reply

Dodaj opinię