Lornetka

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 85 651 13

Lornetka myśliwska z dalmierzem
Lornetka myśliwska z dalmierzem
Lornetka jest urządzeniem niezbędnym do obserwowania z oddali różnych obiektów. Kojarzy się ze sprzętem niezbędnym do obserwowania osób, zwierząt, oglądania spektakli teatralnych, przyglądania się gwiazdom, Księżycowi, podglądania innych osób 🙂

Lornetek jest co najmniej kilka rodzajów, a najpopularniejsze z nich to: lornetka astronomiczna, lornetka noktowizyjna, lornetka myśliwska (często z dalmierzem).

Sprzęt taki można kupić w sklepie tradycyjnym lub sklepie internetowym, przed zakupem warto zwrócić uwagę na takie elementy jak powiększenie, rodzaj modelu, rodzaj szkła oraz pryzmatu.


Rodzaje lornetek

  • Najpopularniejsza zdecydowanie jest lornetka astronomiczna. Jest to model mały i lekki, pozwalający obserwować gwiazdy i księżyc. Powiększa efektywnie obraz z reguły kilkanaście razy i posiada średnicę rzędu 45-50 mm. Dzięki lornetce obserwowanie konstelacji jest o wiele łatwiejsze, a wrażenia wizualne są znakomite. Polowanie na ciała niebieskie jest bezkrwawe. Lornetki astronomiczne są idealnym wyborem do obserwacji nieba, są także chętnie wybierane przez osoby wybierające się w góry.
  • Lornetki myśliwskie pomagają upolować zwierzynę, a zatem służą człowiekowi do całkiem innych celów. Nie trzeba jednak korzystać z lornetki do polowania na zwierzynę łowną. Często wyposażone są one w dalmierz.
  • Lornetka noktowizyjna przydaje się w nocy, do obserwowania obiektów w ciemnościach. Taka lornetka kosztuje od 3000 do ponad 15000 złotych. Jest to spory koszt, jednak mamy do czynienia ze specjalistycznym urządzenie, które ze względu na swoją konstrukcję i zastosowanie nie należy do tanich rozwiązań. Zawsze należy sprawdzić gdzie można naprawić lornetkę – jeśli okaże się, że jedyne dostępne serwisy są np. w USA to lepiej darować sobie zakup takiego modelu. Lornetka noktowizyjna ma na celu zmniejszyć ilość wypadków na polowaniach i efektywniej szukać zwierzyny łownej. Rynek lornetek noktowizyjnych jest na tyle bogaty, że każda osoba może znaleźć sprzęt odpowiedni dla siebie.

Istotne cechy lornetek

Wybierając lornetkę należy dopasować ją do własnych możliwości oraz potrzeb. Nie jest to proste, gdyż często parametry i oznaczenia są skomplikowane, szczególnie dla osób początkujących. Warto więc zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • powiększenie,
  • średnica obiektywu,
  • pole widzenia,
  • odstęp źrenicy wyjściowej,
  • pryzmaty,
  • regulacja ostrości.

POWIĘKSZENIE

O powiększeniu stwierdza już pierwsza liczba znajdująca się w nazwie lornetki. Standardowo powiększenie jest wystarczające na poziomie 10. Przy większych poziomach konieczne jest używanie statywów. W specyfikacji technicznej danego modelu zwracajmy więc uwagę na określenia typu lornetka 10×50, 10×42, 10×56, 12×50 itp. (pierwsza cyfra oznacza powiększenie, a druga średnicę obiektywu w mm).

ŚREDNICA OBIEKTYWU

Druga liczba po nazwie oraz powiększeniu to średnica obiektywu. Im jest to wartość wyższa tym lepsza jest jakość obrazu.

POLE WIDZENIA

Pole widzenia jest to parametr odnoszący się do wielkości przestrzeni, jaka jest widziana przez lornetkę. Istnieją dwa rodzaje pola widzenia – liniowe pole widzenia, podawane w metrach na 1000 metrów oraz kątowe pole widzenia, w którym wartość podaje się w stopniach. Im wyższe jest przybliżenie lornetki tym mniejsze, ale dokładniejsze pole widzenia.

ODSTĘP ŹRENICY WYJŚCIOWEJ

To parametr już nieco bardziej skomplikowany ale na szczęście podawany w parametrach produktu. Decyduje o jasności obrazu. Im wyższa jest jego wartość tym jaśniejszy obraz.


Polecamy! Ranking TOP15 lornetek


PRYZMATY

Pryzmat jest szklanym elementem układu optycznego, odpowiedzialnym za odwracanie obrazu przez przednią soczewkę. Istnieją dwa typy pryzmatów – porro, polecany osobom, którym nie zależy na wadze i wielkości lornetki, służący do np. obserwacji nieba nocą oraz dachowy – np. dla wielbicieli sportów ekstremalnych, obdarzony mniejszą wagą.

REGULACJA OSTROŚCI

Pokrętło regulacji ostrości zazwyczaj znajduje się na łączniku pomiędzy okularami. Wyostrza ono obraz dla obu oczu jednocześnie. Modele budżetowe lornetek posiadają ostrość ustawioną przez producenta, co nie jest rozwiązaniem do końca dobrym. Warto więc zwracać uwagę czy istnieje możliwość indywidualnej korekty ostrości w lornetce.


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Jaką lornetkę zatem wybrać?

lornetki w sklepach internetowychNiezbędne są czyste szkła, czysta optyka, bez rys i zabrudzeń – to wydatnie pomaga obserwować wszelkie obiekty. Dobra lornetka powinna pokazywać całe pole widzenia, a przysuwanie jej do oka jest zbędne. Obiektywy powinny być przykryte warstwą przeciwodblaskową, czyli ich kolory mogą być niebieskie, złotawe lub seledynowe. Czerwień nie jest polecaną barwą. Lornetkę należy oglądać od strony obiektywu, bo tak najłatwiej oceni się jej jakość i czystość.

LORNETKA Z DALMIERZEM?

Ceny lornetek są zróżnicowane – zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Wyższą półkę cenową reprezentują lornetki z dalmierzem, specjalistyczne i mające wysoką jakość. Szczególnie zalecane są dalmierze laserowe, mające dobre parametry optyczne, świetną mechanikę i małe rozmiary. Ten instrument przydaje się osobom obserwującym przyrodę, leśnikom, architektom oraz wojsku, policji i innym służbom. Zapewnia ostry obraz o znakomitym kontraście. Pokazuje nawet najdrobniejsze detale.

WYKONANIE LORNETKI

Lornetki powinny być wytrzymałe, ergonomiczne, poręczne. Ich korpusy powinny być wykonane z aluminium i pokryte gumą, która absorbuje wstrząsy. Wypełnienie lornetki azotem zmniejsza parowanie podczas zmian temperatury. Wodoszczelność jest dużą zaletą takich lornetek – mogą być zanurzone w wodzie. Najlepsze lornetki wykorzystywane są w temperaturach od -25 do +60 stopni Celsjusza.

Zanim kupimy lornetkę, powinniśmy zbadać jej wytrzymałość, sprawdzić wodoszczelność i odporność, dowiedzieć się jaka gwarancja obowiązuje na to urządzenie. Ważna jest też instrukcja obsługi i bliski geograficznie serwis, który pomoże w razie awarii urządzenia. Opinie na forach internetowych mogą być pomocne w wyborze, ale nie powinny być jedynym wskazaniem do zakupu.


RANKING lornetek obserwacyjnych

[ Aktualizacja zestawienia - wrzesień 2024 ]

Najchętniej wybierane lornetki obserwacyjne dostępne w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Podsumowanie

Lornetki są sprzętem coraz bardziej nowoczesnym i mającym coraz lepsze możliwości obserwacji. Przed zakupem lornetki dobrze jest poczytać o tym sprzęcie i wybrać lornetkę najlepszą dla danej osoby. W końcu nowoczesna lornetka kosztuje sporo i jej zakup jest poważną inwestycją finansową – wydanie kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych na lornetkę to sporo, nieraz są to oszczędności zbierane przez dłuższy czas. Dlatego rozwaga, dokładne przestudiowanie oferty rynkowej, sprawdzenie warunków gwarancji uchronią klienta przed popełnieniem poważnego błędu.

Kluczową kwestią jest oczywiście jej przeznaczenie, wyposażenie oraz jakość materiałów, które determinują przede wszystkim cenę lornetki.


Najczęstsze pytania dotyczące lornetek

#1 Ile kosztuje dobra lornetka?

Cenę determinuje przede wszystkim przeznaczenie samej lornetki i tym samym zastosowane materiały oraz ich spasowanie. Dla osób początkujących w zupełności wystarczy sprzęt o wartości do 200 zł, natomiast na potrzeby zastosowań specjalistycznych, gdzie potrzebna jest bardziej zaawansowana optyka, większy obiektyw oraz solidniejsza obudowa, z reguły wydamy przynajmniej kilka tysięcy zł.

#2 Co odróżnia tanią lornetkę od droższej, profesjonalnej?

Przede wszystkim jakość wykonania oraz zastosowane materiały, co czyni je bardziej odpornymi na działanie nie tylko czynników mechanicznych, ale również atmosferycznych (min. wodoszczelna obudowa). Ponadto w droższych lornetkach obecny jest bardziej zaawansowany układ optyczny, zawierający lepsze jakościowo szkła pryzmatów oraz soczewki z lepszymi powłokami antyrefleksyjnymi. Wyższą cenę mają również modele posiadające obiektyw o większych rozmiarach, oferujące szersze pole i kąt widzenia, a także optyczną korekcję wad.

#3 Jak czyścić lornetkę?

Szczególną troską powinniśmy otoczyć układ optyczny lornetki, gdyż nawet delikatne zanieczyszczenia lub mikrouszkodzenia mogą znacząco pogorszyć jego właściwości. Do usunięcia zabrudzeń powierzchniowych potrzebny będzie delikatny pędzelek, następnie przyda nam się środek do odtłuszczania, w tym przypadku warto wybrać produkt dedykowany do czyszczenia elementów optycznych. Przed przecieraniem optyki powinniśmy dokładnie umyć ręce, aby zanieczyszczenia z dłoni nie dostały się na ściereczkę - rekomenduje się używanie tych z mikrofibry.

Astronomiczne zapytania:

  • lornetka jaka w góry
  • jaka lornetka
  • dobra lornetka
  • najlepsza lornetka
  • najlepsze lornetki
  • Najmocniejsza lornetka na rynku
  • Lornetki z dalmierzem Ranking
  • lornetka jaka polecacie
  • lornetka comet opinie
  • rolnetka z dobra optyka

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



13 opinii o “LornetkaAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. artemida

    Fajnie fajnie, ale można by rozgraniczyć ranking lornetek w oparciu o modele dedykowane do obserwacji tylko w dzień oraz tylko w nocy. To bardzo istotne, gdyż pod tym kątem powinniśmy dobierać chociażby średnicę obiektywu oraz powiększenie, które ze sobą mocno korelują.

    Reply
  2. bearre

    Dobry artykuł, ranking również wygląda dobrze. Ja osobiscie korzystam z lornetki firmy Breaker i śmiało mogę ją każdemu polecić. Korzystam już z niej od dłuższego czasu i jestem zadowolony w 100%. Wcześniej kupiłem sobie lornetkę za ok. 50zł to różnica między nimi jest olbrzymia, naprawdę warto czasem zainwestować trochę kasy w lepszy sprzęt 😉

    Reply
  3. bartosz

    Od dawna zajmuję się obserwacją ptaków. Potrzebuję nawet paru rodzajów lornetek, by widok przez nie był zadowalający. Widoczność zależy od pogody, wilgotności i oczywiście pory dnia. ze swojej strony na początek mogę polecić lornetki firmy Kandar.

    Reply
  4. Alex

    Ja akurat jestem myśliwym (bez hejtów proszę) i lornetka jest mi bardzo potrzebna. Szczególnie gdy z ambony wypatruje zwierzyny. Przydaję się również w trakcie wycieczek po lasach czy górach, do obserwacji ptaków, tak jak kolega powyżej:)

    Reply
  5. kordian

    Kupiłem lornetkę na bazarze jakiś czas temu i muszę powiedzieć, że spisuje się doskonale. Wydałem zaledwie 80 złotych, a nie dość, że widać naprawdę daleko, to jeszcze obraz jest niebywale ostry. Nie wiem czy jest sens wydawania kilkuset złotych na topowe modele, czy różnica naprawdę jest aż tak wielka? Czy może płacimy tylko za markę?

    Reply
  6. jan

    Poszukuję sprzętu, a mianowicie potrzebna mi jest dobra lornetka 10×50, może ktoś coś polecić? Bardzo dużo sprzętu, a chcę coś sprawdzonego i nie do końca uśmiecha mi się wydać trochę kasy na taką lornetkę, a tanie nie są i potem nie mieć z niej pożytku. Najbardziej przekonuje mnie Berkut albo Bresser.

    Reply
  7. Jacek87

    Jeżeli lornetka ma być tania, to nie oczekujmy fajerwerków – taka jest prawda. Lornetka z noktowizorem to coś co mi się marzy, bo po prostu lubię takie bajery, a kiedyś będąc na polowaniu ze znajomymi miałem okazję wypróbowania takie sprzętu – po prostu bomba.

    Reply
  8. Maciek

    Uwielbiam jeździć w góry, a taka lornetka jest na takie wyprawy jak znalazł. Można podziwiać krajobrazy bardzo dokładnie i to jest w tym najlepsze. Polecam pójść do sklepu i najpierw fizycznie zobaczyć taki sprzęt w rzeczywistości, bo czasami zdjęcia i opis na stronie producenta nie oddaje tego.

    Reply
  9. Leszek

    Jako myśliwy stwierdzić muszę, że taki sprzęt im droższy, tym lepszy. Za te minimalną kwotę nie należy oczekiwać cudów, bo dostaniemy najbardziej podstawowy produkt. Te droższe mają dużo więcej opcji i możliwości, dodatkowo jeszcze dają bardziej ostry i wyrazisty obraz.

    Reply
  10. Kamil

    Ciekawy artykuł, fajnie opisane z sensem. Nie wiedziałem, że najlepsze lornetki astronomiczne potrafią aż tyle kosztować, ale mają całkiem ciekawe bajery i są już jakby nie patrzeć sprzętem zaawansowanym.

    Reply
  11. Jurek

    Już dawno szukałem takiego artykułu i ten ranking lornetek to strzał w dziesiątkę. Często jeżdżę na polowania i taki sprzęt akurat bardzo mi się przyda. Dzięki za materiał i pozdrawiam!

    Reply
  12. piter

    Bardzo ciekawy ranking. Już czekam na kuriera ze spyopticu z moim nowym sprzęcikiem i w weekend idziemy na podróż 🙂

    Reply
  13. Arek

    Te odpowiedzi z …, nikt nawet nie pochwalił się jaki ma model lornetki.

    Reply

Dodaj opinię