Wykrywacz metali

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 52 222 26

Czym jest wykrywacz metali?

Wykrywacz metali, inaczej nazywany także detektorem metali, to specjalistyczne urządzenie, którego główną rolą jest znajdowanie ukrytych pod ziemią lub w innych niedostępnych miejscach metalowych przedmiotów. Wykorzystuje ono indukcję elektromagnetyczną do wykrywania metalu.

W chwili, gdy znajdzie się w blisko celu, obecność metalowego elementu zostanie zasygnalizowana poprzez głośny sygnał dźwiękowy wytwarzany przez głośnik wykrywacza. Alarm będzie tym głośniejszy im urządzenie znajdzie się bliżej wykrytego przez siebie przedmiotu. Pozwala tym samym użytkownikowi na dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym znajduje się poszukiwana rzecz.


Historia wykrywaczy metalu

Pierwsze urządzenie służące do wykrywania metali skonstruował w drugiej połowie XIX wieku Alexander Graham Bell. Miało mu posłużyć do lokalizacji pocisku w ciele zranionego w zamachu prezydenta USA Jamesa Garfielda. Eksperyment ten zakończył się fiaskiem, gdyż nie udało się wykryć kuli. Dopiero później naukowiec odkrył, że praca wykrywacza była zakłócana przez obecność metalowych sprężyn z łózka, na którym leżał ranny.

Na początku XX wieku rozpoczęła się komercyjna produkcja wykrywaczy metali, którą zapoczątkował Gerhard Fischer.

Pierwsze polskie wykrywacze metali zostały skonstruowane około roku 1942. Jeden z nich, o nazwie Mine Detector (Polish) Mark został zaprojektowany przez dwóch polskich poruczników z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Józefa Kosackiego oraz Andrzeja Garbosia. Ich ówczesnym zastosowaniem było głównie wykrywanie powojennych niewybuchów oraz znajdujących się pod powierzchnią ziemi min. Pomagały dzięki temu w eliminacji tych niebezpiecznych przedmiotów. Bez ich udziału byłoby niemożliwe szybkie wykrycie i usunięcie powojennych pozostałości.


Współczesne zastosowanie

profesjonalny wykrywacz metali Teknetics T2 Classic z wodoszczelną sondą DD 11"
profesjonalny wykrywacz metali Teknetics T2 Classic z wodoszczelną sondą DD 11″
Współczesny detektor metalu ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany między innymi do lokalizacji przewodów i kabli elektrycznych przebiegających pod ziemią lub zlokalizowanych w ścianach budynku.

Posiada także szerokie zastosowanie w dziedzinie archeologii, gdzie pomaga naukowcom w znajdowaniu ukrytych głęboko metalowych przedmiotów z minionych epok.

W codziennym życiu może natomiast przydać się do znalezienia zagubionych przez nas przedmiotów, na przykład biżuterii, monet czy innych metalowych drobiazgów.

Hobbiści i kolekcjonerzy wykorzystują go podczas swoich wypraw i często dzięki jego pomocy udaje się im znaleźć wiele ciekawych i niekiedy także wartościowych przedmiotów. Jest popularnym narzędziem wykorzystywanym do przeszukiwania miejsc, gdzie przebywają duże grupy ludzi, np. plaży. Popularny wśród poszukiwaczy skarbów jest także wykrywacz złota, którego głównym zadaniem jest lokalizowanie miejsc, w których występują złoża tego kruszcu, a także inne metale szlachetne.

Duże statyczne wykrywacze metali znajdziemy także między innymi na lotniskach, w urzędach, bankach i innych instytucjach publicznego użytku. Służą do zwiększenia bezpieczeństwa osób korzystających z tych miejsc i eliminowania potencjalnego zagrożenia ze strony przestępców. Ich zadaniem jest wykrywanie, czy osoba przez nie przechodząca nie ma przy sobie metalowych przedmiotów o określonej masie, np. broni czy innych niebezpiecznych przedmiotów. Dzięki ich zastosowaniu nie ma potrzeby osobnego przeszukiwania każdej osoby wchodzącej do danej instytucji lub pomieszczenia.


Amatorskie wykrywacze metali RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Zestawienie chętnie kupowanych amatorskich detektorów metali w niewygórowanej cenie (idealne dla początkujących), znajdujących się w dziale Militaria i akcesoria. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.Rodzaje wykrywaczy metali

1. Podział według zastosowania:

 • amatorskie
 • przemysłowe
 • profesjonalne

2. Podział według rodzaju:

 • BFO (tzw. wykrywacz dudnieniowy) – są to generatory proste w konstrukcji, ale także słabe jeśli chodzi o czułość. Działają na zasadzie zmiany częstotliwości drgań generatora spowodowanej obecnością metalu w zasięgu cewki. Są dość wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych.
 • PI (tzw. wykrywacz impulsowy) – ich wadą jest mała stabilność pracy, duży pobór prądu oraz brak możliwości rozróżniania rodzajów metali.
 • VLF, VLF-TR (wykrywacz ze zbilansowaną cewką odbiorczą) – są to wykrywacze pracujące na niskiej częstotliwości w układzie nadajnik – odbiornik. Wykrywacze tego typu posiadają cechę zwaną dyskryminacją, która pozwala na wybór, jaki metal ma zostać przez urządzenie wykryty, a jaki nie.

Profesjonalne wykrywacze metali RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Zestawienie chętnie kupowanych profesjonalnych detektorów metali dla zaawansowanych, znajdujących się w dziale Militaria i akcesoria. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Jakie cechy powinien mieć najlepszy wykrywacz?

Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego celu będziemy go wykorzystywać. Jeżeli potrzebujemy go do użytku domowego, bo często zdarza nam się gubić pieniądze lub biżuterię, dobrym zakupem okaże się prosty wykrywacz amatorski. Jego głównym atutem będzie z pewnością stosunkowo niska cena. To samo tyczy się osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem skarbów. Nie warto bowiem inwestować początkowo zbyt dużych pieniędzy w hobby, którego nie jesteśmy pewni kontynuować.

Ci z użytkowników, którzy są jednak pewni, że chcą kupić dobry ręczny wykrywacz, powinni zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • waga – dobry wykrywacz powinien być lekki i posiadać wytrzymałą konstrukcję. Jego waga nie powinna przekraczać 1 kg by zapewnił użytkownikowi odpowiedni komfort pracy;
 • sonda – dobry wykrywacz powinien posiadać sondę ażurową lub pierścieniową. Pozwoli ona na łatwe zlokalizowania miejsca, w którym należy kopać. Sama sonda powinna być lekka;
 • bateria – powinna być na tyle pojemna by zapewnić użytkownikowi kilka dni pracy między poszczególnymi ładowaniami;
 • głośnik – wbrew pozorom jest to bardzo istotny element. W dobrych wykrywaczach dźwięk jest naturalny, posiada także odpowiednią modulację i natężenie.

Wykrywacze metali RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Zestawienie najchętniej kupowanych detektorów metali, znajdujących się w dziale Militaria i akcesoria. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.


Akcesoria do wykrywaczy warte zakupu

Jest wiele przydatnych akcesoriów do wykrywaczy. Z pewnością warto jest zainwestować w zakup odpowiednich osłon do cewek oraz osłon do elektroniki, które uchronią nasz sprzęt przez deszczem, wilgotnością, a także uszkodzeniami mechanicznymi.

Z pewnością przyda się także saperka, która powinna być trwała i lekka. Warto jest także zainwestować w zakup tzw. pinpointera, czyli małego wykrywacza służącego do precyzyjnego namierzania znalezionych przedmiotów.


Astronomiczne zapytania:

 • profesjonalny wykrywacz metali
 • Najlepszy tani wykrywacz
 • https://odkrywcyplanet pl/wykrywacz-metali/
 • tani głęboki wykrywacz metali
 • tani dobry wykrywacz metali forum
 • Ranking wykrywaczy metalu
 • Wykrywacz złota opinie
 • najlepszy detektor
 • głęboki wykrywacz na monety
 • detektor metalu

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego26 opinii o “Wykrywacz metaliAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. kamienPL

  Ja mam wykrywacz firmy Duramaxxx i przyznam, że jestem z niego zadowolony. Kupiłem kilka miesięcy temu i nie mogę mu nic zarzucić. Kilka ciekawych przedmiotów już udało mi się znaleźć dzięki temu sprzętowi 😉 Myślę, że dla amatora to najlepszy możliwy wybór i polecam go każdemu.

  Reply
 2. Oldi

  Zawsze marzył mi się wykrywacz metali! Od dzieciaka jak widziałem na filmach ludzi przeszukujących plaże i znajdujących drogą biżuterie 😉 To musi być mega frajda! Myślałem, że są droższe… może jeszcze spełnię swoje marzenie:)

  Reply
 3. Mirek

  Kiedyś nad naszym pięknym Bałtykiem w jeden weekend znalazłem dwa złote łańcuszki, pierścionek (chyba zaręczynowy) i stare monety. Ze spokojem można to później sprzedać. Raczej zakup wykrywacza metalu mi się dzięki temu nie zwróci, ale jest to bardzo fajna zabawa 🙂

  Reply
 4. krokodyl

  Jestem ciekaw ile trzeba wydać, żeby móc powiedzieć, że faktycznie mam solidny wykrywacz metali:) Podejrzewam, że te tańsze egzemplarze to takie trochę badziewie, przy użyciu którego niewiele znajdziemy. Myślę, że z 2000 tysiące to minimum, jeśli myślimy o porządnym sprzęcie.

  Reply
 5. Marek

  Żeby kupić dobry wykrywacz do metali szlachetnych nie trzeba wydać dużo pieniędzy – trzeba się uzbroić w cierpliwość i okazja sama sie nadarzy. To prawda, te tańsze to pic na wodę i zazwyczaj nie ma sensu kupować po taniości, bo nie przekłada się to na korzyści tego czego dostaniemy.

  Reply
 6. Michał

  Widzę czasami ludzi u siebie na plaży, bo generalnie w rejonach morza często się to spotyka. Myślałem kiedyś by kupić sobie taki poręczny wykrywacz metali kolorowych i w sumie czasami się nad tym pobawić bo fajna zabawa, można znaleźć coś mega ciekawego 😉

  Reply
 7. Kamil

  Sam się w coś takiego bawię i przyznam, że materiał bardzo ciekawy, bo dowiedziałem się kilku istotnych rzeczy. Co do produktów w rankingu, ciekawa sprawa ile niektóre wykrywacze mają funkcji, ale cena jest niestety w niektórych przypadkach zaporowa.

  Reply
 8. Tymek

  W mojej okolicy, na plaży i obok wydm, chodzi co jakiś czas facet, głównie w okresie letnim. Rozmawiałem z nim i mówił, że to głównie hobbystyczne zabicie czasu, ale czasami można znaleźć coś czego się tam totalnie człowiek nie spodziewa.

  Reply
 9. Robert

  Widzę, że dużo jest osób, które się tym interesują, więc zapytam. Potrzebuję dobry polski wykrywacz metali szlachetnych, jest ktoś w stanie coś polecić? W dość dobrych pieniądzach, ale jakościowo musi być w porządku.

  Reply
 10. Witold

  Potrzebny mi jest wykrywacz do metali kolorowych, czy jest ktoś w stanie polecić coś budżetowego? Zależy mi na szybkim kupnie, czegoś co będzie dobrze działać, a nie będzie kosztować strasznie dużo. Pozdrawiam.

  Reply
 11. Andrzej

  Ciekawa sprawa taki wykrywacz metali, zawsze chciałem coś takiego mieć, ale niestety fundusze na obecną chwilę nie pozwalają, a jest to całkiem droga zabawka. Może w przyszłości, bo to ciekawe zajęcie, bo nigdy nie wiemy co kryje się pod ziemią. Pozdrawiam!

  Reply
 12. Jarek

  Bardzo kompleksowy materiał, warto kupować te droższe wykrywacze bo są zdecydowanie bardziej dokładne. Sam czasami wybieram się na plażę, jako, że mieszkam nad morzem. Można znaleźć ciekawe rzeczy pod piaskiem, zakopane dosłownie kilkanaście centymetrów pod powierzchnią 😉

  Reply
 13. Olek

  Słyszałem już przeróżne opinie o wykrywaczach metali, ale nic nie skłoniło mnie do zakupu tego sprzętu jak ten materiał. Mega ciekawa zabawka, można znaleźć chyba tak ciekawe rzeczy, że nawet czasami jest się zdziwionym 😉

  Reply
   1. poszukiwacz

    Nieudolna reklama spyshopu znajduje się już chyba pod większością artykułów o wykrywaczach. Swoją drogą nie polecam tego sklepu, i to nie tylko ze względu na wysokie ceny..

    Reply
 14. Michał

  Czy istnieje coś takiego jak wykrywacze metali szlachetnych, a jeżeli tak to jakie są koszta czegoś takiego? Bardzo zaciekawiło mnie jedno ze znalezisk o którym przeczytałem ostatnio w gazecie i zastanawia mnie fakt jak do tego doszło.

  Reply
 15. olaf88

  Osobiście uważam, że najlepsze wykrywaczę są na spyshopie, pełna profesjonalność jeżeli chodzi o produkty tej kategorii, świetna obsługa i dobre ceny mnie zachęciły 🙂

  Reply
  1. stan

   Sprzedajesz je też osobiście czy może to interes szwagra? Zamiast się reklamować nieudolnie w komentarzach to może lepiej zejdźcie na ziemię z cenami..

   Reply
 16. Jacerx

  Pełna zgoda, ten spyshop to naprawdę profesjonalny sklep – kupiłem u nich wykrywacz i działa naprawdę dobrze, polecam każdemu

  Reply
 17. Początkujący

  myśle nad zakupem tego sprzętu spyshop.pl/reczny-wodoodporny-wykrywacz-metali-garrett-pro-pointer-at-z-dioda-led-826.html, ktoś może coś o nim powiedzieć?

  Reply
 18. Początkujący

  myśle nad zakupem garrett pro pointer, widziałem własnie w tym spyshopie, o którym piszecie. Chciałem zamieścić link ale chyba nie można, problemy początkującego 😉 Tak czy inaczej będę wdzięczny koledzy za opinie.

  Reply
 19. kartolcia

  ja polecam ten wykrywacz – spyshop.pl/mobilny-wykrywacz-metali-super-scanner-dla-pracownikow-ochrony-702.html i cena i jakość sprzetu bardzo dobra

  Reply
 20. Maniek

  Kupiłem 2wa dni temu ace 400i i jestem bardzo zadowolony, do dziś znalazłem 20monet w tym dwa sreberka, sprzęt sprawdza się dobrze nie ma złych sygnałów brzęczy bardzo ładnie przy kolorze, każdy kopiący wymagający i amator będzie z niego mile zaskoczony

  Reply

Dodaj opinię