Kamera cyfrowa: CCD czy CMOS?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 9 682 15

Posiadając odpowiednią kamerę cyfrową do obserwacji nieba po jej instalacji możemy zamienić się w prawdziwego obserwatora zjawisk astronomicznych. Nowoczesne kamery CCD wymagają jednak inwestycji rzędu przynajmniej 3000-4000 zł.

Nowoczesna kamera może być wykorzystywana również w wielu innych dziedzinach życia, przez co mogą się one różnić parametrami oraz wyglądem w zależności od ich przeznaczenia.


Amator czy profesjonalista?

kamera cyfrowa CCD
kamera cyfrowa CCD
Jaka powinna być pierwsza kamera? Odpowiedź brzmi: prosta. Im mniej skomplikowany model wybierzemy, tym szybciej stanie się on naszym sprzymierzeńcem podczas pierwszych kroków z obiektywem. Kupując kamerę amatorską możemy zdecydować się na taką z zoomem lub bez niego. Oczywiście lepsza jest ta pierwsza opcja. Taka kamera cyfrowa może bez problemu zmieścić się w jednej dłoni. Niektóre kamery tego typu oprócz możliwości przybliżania wyposażone są również w wysokiej jakości elementy optyczne lub możliwość nagrywania filmów w jakości full hd, niczym nie odstając od kamer profesjonalnych.

Kamery dla profesjonalistów różnią się od tych poprzednich przede wszystkim wyglądem zewnętrznym oraz dodatkowymi funkcjami. Są o wiele większe, uformowane na kształt ramienia, aby można było je na nim oprzeć. Standardem w takich kamerach jest duży zoom optyczny oraz większa pamięć. Jednak ceny kilkakrotnie przewyższają ceny zwykłych kamer amatorskich.

W dobie postępu technologicznego często w sensory CCD wyposażone są takie rozwiązania jak m.in. kamery wideo, kamery internetowe webcam czy też fotograficzne aparaty cyfrowe. Kamera internetowa webcam jest coraz bardziej popularna ze względu przede wszystkim na swoją cenę – można ją nabyć za kwotę kilkuset zł. Pomimo znacznie gorszych parametrów w porównaniu z profesjonalnymi kamerami CCD tańsze rozwiązania stanowią często znakomity i bardzo popularny początek dla amatorów.


Kamery internetowe RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Najchętniej wybierane kamery internetowe w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Kamera cyfrowa CCD czy CMOS?

W porównaniu z sensorami CMOS sensory CCD są znacznie bardziej czułe, przez co warto zdecydować się na kamerę o wysokim poziomie czułości. Minimalna wartość natężenia oświetlenia dla danej kamery CCD to z reguły 1 lux. Coraz częściej w ofertach znajdują się kamery o wysokiej rozdzielczości, powoli z ofert są wycofywane te o wymiarach 320×240 pikseli. Obecnie najpopularniejsze to przynajmniej 640×480 pikseli lub nawet więcej. Maksymalny czas eksplozji nie jest natomiast praktycznie nigdy podawany (bardzo rzadko znajduje się w opisie kamery wykonanym przez producenta), podobnie jak parametr mówiący o intensywności szumów.Cechy dobrej kamery

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery cyfrowej? Najważniejsze są:

 • rozdzielczość obrazu – warto postawić na kamery z oznaczeniem przynajmniej HD Ready, a najlepiej Full HD;
 • matryca – są różne rodzaje matryc. Najlepsze to CMOS oraz MOS. Ilość światłoczułych pikseli matrycy powinna wynosić co najmniej 2 mln;
 • czułość matrycy – odpowiednia będzie w okolicach 3 luksów;
 • ogniskowa obiektywu – dolna wartość powinna być jak najniższa;
 • ekran – im wyższa jego jasność tym lepiej. Dobrze, gdyby kamera posiadała dotykowa obsługę ekranu;
 • zoom optyczny – im wyższy tym lepiej;
 • stabilizacja obrazu – kamery cyfrowe mogą być wyposażone w system cyfrowy lub optyczny. Druga opcja jest lepsza, gdyż nie wpływa na jakość nagrywanego filmu;
 • obsługiwana pojemność karty pamięci – z reguły do zestawu nie są dołączane karty pamięci, przez co o jej zakup musimy martwić się we własnym zakresie. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jaki tym jest przez nasze urządzenie obsługiwany i tym samym jaką maksymalną pojemność karty możemy wybrać. Istotnym parametrem wpływającym na nagrywanie jest klasa szybkości – sprawdzajmy oznaczenia producentów, gdyż mogą się one różnić między sobą.

Należy pamiętać, że wielkość kamery nie ma wpływu na jej możliwości.

Na rynku możemy również spotkać kamery cyfrowe dysponujące wbudowanymi dyskami twardymi oraz wbudowanymi kartami pamięciami. Takie rozwiązanie jest wygodne, nie musimy martwić się zakupem nośnika zapisującego dane. Jednakże niesie ono za sobą problemy w postaci chociażby większej awaryjności (w przypadku dysków twardych) oraz problemów natury technicznej przy wymianie wadliwej części.

Obecnie kamery cyfrowe CCD są najpopularniejszym i najchętniej stosowanym wariantem przez osoby pasjonujące się obserwowaniem nieba i astronomią. Dzięki nim rejestrujemy obraz, który po przetworzeniu może zostać zapisany jako plik graficzny z odpowiednim rozszerzeniem.

Specjalistyczne kamery cyfrowe o wysokiej szybkości rejestrowania znajdują swoje zastosowanie m.in. przy przeprowadzaniu crash-testów, w kinematografii, analizie procesów natury biologicznej, przy zastosowaniach balistycznych podczas testów broni, dla celów militarnych.


RANKING kamer cyfrowych do 2500 zł

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Najchętniej wybierane kamery cyfrowe w cenie do 2500 zł w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.Porównywanie kamer CCD i CMOS

Warto posiłkować się rankingami i porównaniami ofert z przynajmniej kilku sklepów internetowych. Poniższa tabela jest aktualizowana na bieżąco, przez co każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Informacje pochodzą z serwisu Nokaut.pl, który przedstawia zebrane oferty z chętnie odwiedzanych sklepów.

Poniżej znajduje się ranking najpopularniejszych kamer cyfrowych, który jest aktualizowany na bieżąco.


RANKING kamer cyfrowych

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Najchętniej wybierane kamery cyfrowe w sklepach online. Na podstawie porównywarek cenowych.Rodzaje kamer pod kątem ich przeznaczenia

Kamera samochodowa

W codziennych zastosowaniach kamera cyfrowa przyda się wszędzie – podczas urlopu, przy pracy zarobkowej, w plenerze, w domowym zaciszu, a także podczas jazdy autem. W tym ostatnim przypadku mini kamery samochodowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem ze względu na chęć rejestrowania przez kierowców potencjalnych zdarzeń drogowych, w tym przede wszystkim wykroczeń oraz wypadków. Zapis z wideorejestratora samochodowego może posłużyć jako materiał dowodowy. Przy wyborze tego typu sprzętu warto sprawdzić chociażby:

 • szybkość rejestrowania (wyrażone w kl/s),
 • czy posiada moduł GPS (przydatne rozwiązanie, gdy często podróżujemy),
 • jaki posiada kąt widzenia,
 • jakość rejestrowanego obrazu.

Kamera fotopułapka

Do innego zastosowania przeznaczone są kamery leśne, tzw. fotopułapki. To typowe rejestratory zewnętrzne, w przypadku których kluczową rolę odgrywa odporność na czynniki atmosferyczne oraz potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na ten fakt powinny być one wykonane z solidnych materiałów (przede wszystkim obudowa) oraz posiadać mocny akumulator, gdyż tego typu sprzęt pracuje 24h na dobę.

Astronomiczne zapytania:

 • kamera cyfrowa jaką wybrać
 • porownanie kamer cyfrowych

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego15 opinii o “Kamera cyfrowa: CCD czy CMOS?Aktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. Doris

  Nawet nie wiedziałam, że taki sprzęt istnieje! Niesamowite, robić zdjęcia niebu. To musi być na prawdę ciekawe przeżycie. Oczywiście nie stać mnie na kupno takiej kamery, ale gdybym pasjonowała się fotografią i niebem na pewno bym zainwestowała.

  Reply
 2. Lis

  O kurcze nie wiedziałem, że to jest aż tak drogie! 4000 złotych kto ma takie pieniądze? Chyba tylko osoba, która zajmuje się tym zawodowo i na tym zarabia, a nie amator. czy hobbysta. Może lepiej kupić lunetę? Też można obserwować niebo, a jest o wiele tańsza.

  Reply
 3. bubababa

  Fajna opcja:) Myślę, że taka obserwacja nieba, dla kogoś, kto pasjonuje się astronomią, to świetna sprawa. Niestety na przeszkodzie znów stają pieniądze. Nie jest to tanie hobby, a taka kamera cyfrowa jest tego doskonałym przykładem.

  Reply
 4. antek

  Dobra kamera cyfrowa hd to według mnie tylko sony. Są bardzo kompaktowe i jakość nagrań na prawdę przebija inne topowe marki, a sprzęt często można kupić w dobrej kasie i będzie służył sporo. Taka kamera jest fajna bo nie wyobrażam sobie tak jak to dawniej było kamera która była wielka, mało tego bardzo nie poręczna. Teraz nie ma takiego problemu i sprzęt staje się coraz mniejszy 😉

  Reply
 5. Marek

  Ciężko coś wybrać, bo teraz są takie rodzaje cyfrowych kamer, że ciężko uwierzyć, że się tego doczekało, ale bardzo fajnie to wytłumaczyliście i ułatwia to sprawę. Myślę, że z sentymentu pójdę znowu w sprzęt od Panasonica, bo jest po prostu niezawodny – przynajmniej w moim wypadku 🙂

  Reply
 6. Wojciech

  Jak dla mnie, to bardzo istotne jest by była to kamera cyfrowa full hd. Jakość takiego sprzętu jest bardzo dobra, poza tym dalej lubię fakt posiadania takiej kamery, aczkolwiek i tak odbiegają już kształtem znacznie od tych jakie były jeszcze kilka lat temu.

  Reply
 7. Bartek

  Potrzebna mi jest dobra tania kamera cyfrowa. Coś dla młodszej osoby, która nie zna się na tym praktycznie w ogóle, ale chce zacząć swoją przygodę. Może ktoś coś polecić? Chodzi mi po głowie Panasonic HC- V380, ale nie mogę znaleźć na jego temat opinii.

  Reply
 8. Arek

  Pamiętam swoją pierwszą kamerę tego typu, był to stary Panasonic – działał przez parę ładnych lat dopóki nie zdecydowałem się by wymienić go na coś nowszego. Wybór padł również na tego samego producenta i jestem w pełni zadowolony z zakupu. Fajny materiał, dobrze się czytało 😉

  Reply
 9. Mirek

  Bardzo dziękuję za poradę i ranking, bo bardzo przydały mi się w wyborze nowej kamery cyfrowej. Wybór padł na JVC – dlaczego? Czytałem sporo na temat podzespołów tego producenta i są one z najwyższej półki, dodatkowo model, który wybierałem zbierał dobre recenzje, więc dłużej się nie zastanawiałem.

  Reply
 10. Grześ

  Zdecydowanie polecam zakup czegoś takiego jak kamera cyfrowa cmos. Przed trafieniem tutaj nie wiedziałem jeszcze z czym to się je, ale teraz wiem, że taka kamera daje bardzo dobrą jakość obrazu i jak najbardziej mogę polecić 😉

  Reply
 11. Marek

  Nie wiedziałem na co się zdecydować, czy kamera cyfrowa ccd, czy cmos. Wybór padł na tę pierwszą i szczerze powiedziawszy nie mam porównania z tą drugą, ale jestem z zakupu zadowolony 😉

  Reply
 12. Karol

  Zastanawiałem się jaka kamera cyfrowa będzie najlepsza, oraz czy to w ogóle teraz jeszcze jest sensowna rzecz, w dobie, gdzie mamy całą masę różnego rodzaju kamer sportowych. Po dłuższym namyśle postanowiłem się jednak zakupić taką kamerę marki panasonic. Działa super, przypomina mi moją poprzednią kamerę kształtem i gabarytem, więc nie ma problemu z obsługą 😉

  Reply
 13. Jarek

  Wpadłem na ranking kamer cyfrowych praktycznie przypadkowo, lecz dało mi to sporo do myślenia. Zauważyłem, że te kamery równie poszły bardzo do przodu pod względem technicznym, a nie miałem pojęcia, że są one jeszcze tak prężnie rozwijane. Czas chyba na nową kamerę 😉

  Reply
 14. Michał

  Polecam kamerę SJCAM SJ8 Pro 4K – gearbest.com/action-cameras/pp_1801659.html?wid=1101231&lkid=20313920

  Można kupić ja z wysyłką z Polski za ok 700 zł , a jakością nagrań dorównuje GoPro

  Reply
 15. zen

  Michale polecasz kamerę niby dobra ale bez automatycznego nastawiania ostrości ta kamerka , co eliminuje ją w przypadku robienia szybkich nie spodziewanych nie zaplanowanych ujęć ?

  Reply

Dodaj opinię