Wenus

Astronomia: Planety 124 405 1

Wenus jest jedną z czterech planet skalistych w Układzie Słonecznym. Pod względem wielkości i masy jest bardzo podobna do Ziemi, przez co często opisywana jest jako siostra naszej planety. Średnica Wenus jest zaledwie o 650 km mniejsza od ziemskiej, a jej masa jest równa 81,5% masy Ziemi. Jednakże warunki na powierzchni Wenus różnią się diametralnie od tych na Ziemi, ze względu na gęstą atmosferę złożoną głównie z dwutlenku węgla. Stanowi on 96,5% masy atmosfery, podczas gdy pozostałe 3,5% to głównie azot.


Pochodzenie i inne nazwy Wenus

Wenus nazywana jest Gwiazdą Poranną (Jutrzenką) albo Gwiazdą Wieczorną, gdyż wiąże się to z okresem widoczności – w nocy przez ok. 3 godziny przed wschodem lub po zachodzie Słońca. Nazwa planety wywodzi się od rzymskiej bogini miłości – Wenus.

Czy wiesz, że …
Słowo planeta wywodzi się od starożytnego greckiego słowa πλάνητης, co oznacza wędrowca, który przechodzi między gwiazdami.

Obserwowana wielkość gwiazdowa Wenus dochodzi do -4,6m. Jest to wartość wystarczająca do tego, aby światło odbijane od powierzchni Wenus powodowało powstawanie cieni. Względna bliskość ze Słońcem powoduje, że Wenus jest widoczna w niewielkiej odległości od gwiazdy. Maksymalna elogancja Wenus wynosi 47,8°. Planeta Wenus jest oddalona od Ziemi w odległości od 40 do 259 mln km.


Charakterystyka i ukształtowanie powierzchni planety Wenus – informacje i opis

Wenus klasyfikuje się jako planetę typu ziemskiego ze względu na jej skalistość. Często spotykane określenie jako „planety bliźniaczej” lub „siostry Ziemi” spowodowane jest podobnym składem chemicznym, wagą oraz wielkością planet.

Wenus posiada kontynenty, góry oraz kratery. Na jego powierzchni dominuje krajobraz wulkaniczny, którego skały pokryte są ok. metrową warstwą pyłu wulkanicznego.

Wenus - zdjęcie krateru wulkanicznego
Wenus – zdjęcie krateru wulkanicznego

Brak pola magnetycznego
Obecnie krajobraz planety to pokryte pyłem skały, które świadczą o jego pustynnym oraz suchym charakterze. Istnieje duże prawdopodobieństwo dysocjacji wody w atmosferze, jednak ze względu na brak pola magnetycznego wiatr słoneczny wywiał wodór w przestrzeń międzyplanetarną. Na powierzchni planety ciśnienie jest mniej więcej 92 razy większe niż te na powierzchni Ziemi.

Planeta Wenus jest dobrze widoczna z powierzchni Ziemi, jej obserwację można wykonywać wykorzystując w tym celu chociażby teleskop.


Planeta jest pokryta przez chmury pary wodnej i kwasu siarkowego, przez co jej powierzchnia nie jest widoczna z zwykłego teleskopu astronomicznego.

Wenus jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym pomimo faktu, że znajduje się dalej od Słońca jak Merkury. Temperatura na powierzchni Wenus wynosi około 860° Fahrenheita lub 460° Celsjusza.

Powierzchnia jest ogrzewana przez promieniowanie słoneczne, ale ciepło nie może wydostać się przez chmury warstwy dwutlenku węgla. Jest to zjawisko „efektu cieplarnianego”.

Atmosfera planety

Wenus pokrywają odbijające światło chmury kwasu siarkowego w nieprzeźroczystej warstwie, przez co obserwowanie planety w świetle widzialnym nie jest wykonalne standardową aparaturą. Posiada ponadto najgęstszą atmosferę w planet skalistych znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym, a głównym składnikiem atmosfery jest dwutlenek węgla. Na planecie nie ma obiegu węgla, powodującego wiązanie tego pierwiastka w skałach. Według obecnych badań nie znaleziono także żadnych oznak organizmów żywych. Jedna z hipotez głosi, że na powierzchni Wenus znajdowały się w przeszłości oceany, jednak na skutek podwyższenia temperatury uległy one wyparowaniu.

Aktywność wulkaniczna

Wysokie stężenie związków siarki świadczy o ciągłej aktywności wulkanicznej planety (pomimo dowodów w postaci zaobserwowanych przepływów lawy). Na powierzchni planety znajduje się stosunkowo niewielka ilość kraterów uderzeniowych, co świadczy o tym, że Wenus jest stosunkowo młodą planetą – jej wiek szacuje się na 300-600 mln lat. Nie zaobserwowano także ruchów tektonicznych płyt, czego powodem jest prawdopodobnie fakt, iż skorupa planety jest zbyt sztywna bez obecności wody. Wewnętrzne ciepło emitowane przez Wenus powodowane jest przez okresowe zjawiska gwałtownych przekształceń jej powierzchni.

Planeta Wenus

Równiny i wyżyny wulkaniczne

Powierzchnia planety składa się w 80% z równin wulkanicznych, z czego niemalże 3/4 z nich są równinami o niskich grzbietach, natomiast pozostałe to twory o charakterze gładkim albo pofalowanym. Całość krajobrazu dopełniają dwa kontynenty wyżynne – jeden na północnej półkuli o wielkości mniej więcej Australii (Ziemia IsztarIshtar Terra), a drugi na południe od równika od rozmiarze przybliżonym do Ameryki Południowej o charakterystycznych dla tego obszaru licznych uskokach i spękaniach (Ziemia AfrodytyAphrodite Terra). Na Ziemi Isztar znajdują się najwyższe góry planety – Góry Maxwella (Maxwell Montes), które osiągają wysokość do 11 km ponad średni poziom powierzchni Wenus.

Góry Maxwella - najwyższe wzniesienie na Wenus - wysokość 11 km
Góry Maxwella – najwyższe wzniesienie na Wenus – wysokość 11 km


Odległości oraz gabaryty Wenus

  • Wenus okrąża Słońce w 262 dni. Dla porównania okres obiegu Ziemi wynosi 365 dni.
  • Planeta ma podobne fazy jak księżyc, ponieważ orbita Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem. Kiedy Wenus pokazuje się jako półksiężyc, jest one najjaśniejsza, gdyż znajduje się najbliżej Ziemi.
  • Znajduje się najbliżej Ziemi i jest porównywalna wielkościowo. Średnica Ziemi (na równiku) wynosi 12.760 km lub 7926 mil. Średnica Wenus wynosi 12.103 km lub 7520 mil.
  • Sprawia wrażenie większej planety od Ziemi ze względu na bardzo głęboką warstwę gazów otaczających planetę.
  • Podobnie jak Merkury, nie posiada księżyców.
  • Wenus znajduje się w odległości 67 mln mil lub 108 mln km od Słońca.

Ciekawostki na temat planety Wenus

W 1975 roku Związek Radziecki wysłał dwa lądowniki kosmiczne na Wenus – Wenera 9 i Wenera 10. Lądowniki te były pierwszymi, którym udało się dotrzeć do powierzchni planety i które wykonały zdjęcia powierzchni planety.

Agencja kosmiczna NASA przy użyciu zaawansowanych systemów radarowych wykonała pełną mapę powierzchni Wenus w 1993 roku (statek kosmiczny Magellan).

Kupując lornetkę czy też teleskop możemy podziwiać nie tylko Wenus, ale również znacznie dalej położone obiekty na naszym niebie.


Astronomiczne zapytania:

  • wenus
  • Wenus planeta
  • planeta wenus
  • wenus ciekawostki
  • informacje o wenusie
  • Ciekawostki o wenus
  • planeta wenus ciekawostki
  • wenus Planeta Ciekawostki
  • wenus informacje
  • planeta wenus najważniejsze informacje

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



1 opinia o “WenusAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

Dodaj opinię