Statek Orion w ramach misji Artemis 1 rekordowo daleko od naszej planety

Astronomia: Kosmos 93 0

Bezzałogowa misja Artemis 1, która ma na celu przygotować grunt pod ponowne wysłanie człowieka na Księżyc, nabiera tempa. Kapsuła Orion już kilka dni temu znalazła się około 430 tysięcy km od naszej planety, dzięki czemu udało jej się pobić rekord odległości należący wcześniej do zakończonego niepowodzeniem programu Apollo 13 (w 1970 roku statek znalazł się w odległości 400 171 km od naszej planety).

Wśród sceptyków panuje jednak opinia, że osiągnięcie to jest niemiarodajne, ponieważ w przeciwieństwie do Apollo 13 statek Orion ma na pokładzie jedynie manekiny, a nie załogę składającą się z ludzi.


Powinno również zainteresować …


Zaledwie dwa dni później (tj. 28 listopada) statek bezzałogowy Orion znalazł się już w odległości 435 tysięcy km od Ziemi, a obecnie przygotowuje się do realizacji misji powrotnej na naszą planetę (na orbicie księżycowej będzie do 31 grudnia). Według planów Agencji Kosmicznej NASA kapsuła Orion ma wodować na Oceanie Spokojnym już 11 grudnia.


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami i misja Artemis 1 zakończy się sukcesem, wówczas będzie to dodatkowy bodziec do terminowej realizacji planów w ramach misji Artemis 2, w której ma już uczestniczyć misja załogowa. NASA chciałaby tego dokonać już w 2024 roku.


Powinno również zainteresować …


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię