Sonda Juno na orbicie Jowisza – co wiemy o tej misji?
Dnia 5 sierpnia 2011 roku swoją misję rozpoczęła sonda Juno. Dzięki wykorzystaniu rakiety Atlas V znalazła się ona na orbicie wokółsłonecznej, a następnie po prawie 5 latach od startu osiągnęła…
Dnia 5 sierpnia 2011 roku swoją misję rozpoczęła sonda Juno. Dzięki wykorzystaniu rakiety Atlas V znalazła się ona na orbicie wokółsłonecznej, a następnie po prawie 5 latach od startu osiągnęła…
Obserwacja względnie niedaleko położonych od naszego Układu Słonecznego obiektów to główne zadanie teleskopów, których zadaniem jest poszukiwanie planet pozasłonecznych. Dzięki m.in. pracom Kosmicznego Teleskopu TESS udało się w przeciągu 2…
Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania “Nowej Ziemi” przybierają cyklicznie na sile, a dzięki postępowi technologicznemu i wymiernym korzystaniu z niego udaje się odkrywać coraz więcej tzw. egzoplanet, czyli planet znajdujących…
Planowany na 14 kwietnia 2021 roku (pierwotnie miało ty być jeszcze wcześniej, czyli 11 kwietnia) lot helikoptera Mars Ingenuity niestety nie dojdzie w tym terminie do skutku. Powodem przełożenia jego…
Łazik Perseverance, dzięki wyposażeniu go w różne systemy kamer, pozwala dostarczać naukowcom bardzo szczegółowych informacji dotyczących charakterystyki powierzchni Marsa. W ostatnich dniach doszło do dwóch ciekawych zdarzeń z punktu widzenia…
Chęć podbojów kosmicznych oraz notoryczny wyścig z konkurencją stymuluje do działania coraz większą grupę państw, które posiadają zarówno zaplecze finansowe, jak i naukowe, aby móc rywalizować na tym szczeblu. Także…
Odległość planety Saturn od Słońca powoduje, że obiekt ten musi się poruszać względem swojej gwiazdy po znacznie wydłużonej orbicie, w szczególności w porównaniu do Ziemi. Podróż dookoła macierzystej gwiazdy zajmuje…
W dniu 18 lutego łazik planetarny o nazwie Perseverance wylądował na powierzchni Marsa. Dzięki wyposażeniu urządzenia w odpowiedniej wielkości magazyny danych jest on w stanie przekazać do analizy ogromne ilości…
Naukowcy specjalizujący się m.in. w poszukiwaniu tzw. “drugiej Ziemi“, wykorzystując zespół teleskopów VLT (Very Large Telescope), odkryli symptomatyczny system złożony z sześciu planet pozasłonecznych. Pięć z nich wykazuje się rytmicznym…
Dla fanów astronomii rok 2020 był niezwykle bogaty w informacje oraz wydarzenia związane z kosmosem – chociażby te związane ze startami rakiety Falcon 9 i misją Mars 2020, jak również…
Naukową definicję planety wprowadzono tak naprawdę dopiero w 2006 roku. Kiedy Grecy obserwowali niebo tysiące lat temu, odkryli obiekty, które zachowywały się inaczej niż gwiazdy. Wędrowały one po niebie przez cały rok, przez co ich nazwa wywodzi się od greckiego słowa “Planetes”, co oznacza wędrowca.
Od 1600 roku naukowcy zaczęli używać teleskopów, aby lepiej poznać nasz Układ Słoneczny. Wraz z rozwojem technologii naukowcy odkryli kolejne planety krążące wokół naszego Słońca, takie jak Uran w 1781 roku, Neptun w 1846 roku i Pluton w roku 1930. W roku 1991 postęp w technologii teleskopowej pozwolił naukowcom odkryć znacznie więcej obiektów sklasyfikowanych jako obiekty pasa Kuipera.