Planety

Wszystkie publikacje powiązane z wyrażeniem lub sekcją Planety. Artykuły astronomiczne lub zestawienia sprzętu w postaci rankingów 2021 na podstawie hasła Planety.
Duża aktywność geologiczna na powierzchni Marsa i jej możliwy wpływ na kształtowanie klimatu
Planety 451 0
451 0

Duża aktywność geologiczna na powierzchni Marsa i jej możliwy wpływ na kształtowanie klimatu

Misje mające na celu dokładniejsze zbadanie powierzchni Czerwonej Planety pozwalają na lepsze zrozumienie procesów na niej zachodzących. Dane uzyskiwane z dotychczasowych obserwacji pozwoliły na odkrycie w przeszłości silnej aktywności geologicznej,…

Tagged: , , , ,
Znaleziono Superziemię GJ 740 b w odległości 36 lat świetlnych od naszej planety
Planety 326 0
326 0

Znaleziono Superziemię GJ 740 b w odległości 36 lat świetlnych od naszej planety

Obserwacja względnie niedaleko położonych od naszego Układu Słonecznego obiektów to główne zadanie teleskopów, których zadaniem jest poszukiwanie planet pozasłonecznych. Dzięki m.in. pracom Kosmicznego Teleskopu TESS udało się w przeciągu 2…

Tagged: , , , , , ,

Naukową definicję planety wprowadzono tak naprawdę dopiero w 2006 roku. Kiedy Grecy obserwowali niebo tysiące lat temu, odkryli obiekty, które zachowywały się inaczej niż gwiazdy. Wędrowały one po niebie przez cały rok, przez co ich nazwa wywodzi się od greckiego słowa „Planetes”, co oznacza wędrowca.

Od 1600 roku naukowcy zaczęli używać teleskopów, aby lepiej poznać nasz Układ Słoneczny. Wraz z rozwojem technologii naukowcy odkryli kolejne planety krążące wokół naszego Słońca, takie jak Uran w 1781 roku, Neptun w 1846 roku i Pluton w roku 1930. W roku 1991 postęp w technologii teleskopowej pozwolił naukowcom odkryć znacznie więcej obiektów sklasyfikowanych jako obiekty pasa Kuipera.

Publikacje zawierają opinie użytkowników na temat Planety. Zachęcamy do komentowania.