Teleskop astronomiczny

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 151 768 26

Pierwszy teleskop, jaki przyjdzie nam kupić do obserwacji nieba, to zadanie wymagające przejrzenia wielu ofert oraz wykonanie porównań pomiędzy poszczególnymi modelami różnorakich producentów.


Jaki na początek?

kompaktowy teleskop astronomiczny Sky-Watcher refraktor model BK804 EQTA
kompaktowy teleskop astronomiczny Sky-Watcher refraktor model BK804 EQTA
Początkujący miłośnicy obserwowania nieba już na wstępie często popełniają błąd, gdyż zadają niewłaściwe pytanie w stylu jaki teleskop wybrać i kupić do 500 zł czy do 1000 zł? Otóż za tak niewielką kwotę praktycznie niewykonalne jest zakupienie wysokiej jakości produktu na lata. Popularne jest natomiast kupno teleskopu dla dziecka za niewielką kwotę, które stanowić będzie prawdziwy rarytas, jednak z pewnością nie zadowoli prawdziwych pasjonatów astronomicznych.

Przy wyborze dobrego teleskopu chociażby podstawowa wiedza na temat optyki oraz działania teleskopu może nam się przydać. Warto natomiast skorzystać z ofert renomowanych producentów, w przypadku których nabyć możemy już teleskop do 2000 zł o całkiem zadowalających parametrach. Zaufanie dla największych marek spowoduje, że nie staniemy się łatwym łupem dla „naciągaczy” szukających kompletnie „zielonych” w tym temacie klientów. Z pewnością nie kupujmy tego rodzaju sprzętu w popularnych marketach czy ogólnych sklepach fotograficznych!


Rodzaje teleskopów

Wśród teleskopów wyróżniamy dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich stanowią reflektory, drugą refraktory. Podobnie brzmiące nazwy są tak naprawdę podstawową wskazówką przy wyborze odpowiedniego sprzętu, dlatego nie należy ich mylić. Innym rodzajem są modele katadioptryczne, łączące w sobie cechy zarówno pierwszego jak i drugiego rodzaju teleskopów.

Teleskopy typu reflektor

Elementem formującym światło w przypadku tych teleskopów jest zakrzywione zwierciadło. To właśnie ono odbija wpadające światło w kierunku punktu ogniskowania. Aby można było przy jego użyciu prowadzić obserwację światło zostaje dodatkowo odbite w bok lub do tyłu, gdzie może opuścić teleskop poprzez specjalny otwór. Wśród reflektorów wyróżniamy następujące modele:

 • reflektor newtonowski, znany potocznie jako teleskop newtonowski. Posiada duże średnice i jest dostępny w stosunkowo niskiej cenie;
 • reflektor Gregory’ego, posiadające wklęsłe zwierciadło kierujące promienie świetlne przez otwór w głównym zwierciadle. Powstał przed konstrukcja Newtona, która wykorzystywała lustro płaskie. Używany głównie do obserwacji naziemnych.

Teleskopy typu refraktor

Ten rodzaj teleskopów, jako główny element ogniskujący wykorzystuje soczewkę, która zmienia kierunek światła przez nią przechodzącego. Następnie ogniskuje je w konkretnym punkcie, które nazywa się ogniskiem. Teleskopy tego typu maja postać tuby. Cechuje je wysoki kontrast oraz dobra rozdzielczość. Wyróżniamy następujące rodzaje refraktorów:

 • achromat, znany jako refraktor achromatyczny. Posiada jedną soczewkę o niskiej dyspersji;
 • apochromat, który w przeciwieństwie do achromatu wykorzystuje złożone z co najmniej trzech soczewek układy optyczne.

Teleskopy katadioptryczne

Te teleskopy wykorzystują zarówno zwierciadła, jak i soczewki. Takie połączenie ma na celu skrócenie drogi, jaką musi przebyć światło wewnątrz tuby. Tej konstrukcji teleskopy są najczęściej sprzedawanymi wśród modeli o średnicy powyżej 12 cm. Wyróżniamy wśród nich:

 • Schmidt – Cassegrain, teleskop posiadający cienką, sferyczną soczewkę korekcyjną, przez którą przechodzi światło, a następnie odbija się od głównego zwierciadła w kierunku małego zwierciadła. Po odbiciu dociera do głównego okularu, umiejscowionego na końcu tubusu;
 • Maksutov-Cassegrain, który posiada konstrukcję zbliżoną do Schmidta- Cassegraina. Zamiast cienkiej soczewki wykorzystuje grubą soczewkę wklęsłą;
 • teleskopy o budowie hybrydowej, który jest jednym z najnowszych urządzeń na rynku teleskopów. Działa również dzięki użyciu dwóch rodzai płaszczyzn, jakimi są lustra i soczewki. Jest urządzeniem wielozadaniowym. Niestety o wiele droższym niż pozostałe modele.

Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Jaki teleskop do 2000 zł?

O ile w przypadku tanich modeli teleskopów dla początkujących mamy do czynienia ze sterowaniem manualnym, o tyle w przedziale cenowym od powyżej 1000 zł do 2000 zł można znaleźć wersje z możliwością bezprzewodowego sterowania smartfonem albo tabletem za pomocą dedykowanej aplikacji (np. teleskop Celestron Astrofi 90mm). Pozwala to na w pełni automatyczne ustawianie pozycji wybranego obiektu astronomicznego, dzięki czemu nie musimy się już martwić o jego ręczne wyszukiwanie na niebie. Zwracajmy uwagę na ilość obiektów dostępnych w bazie danych.

Co je odróżnia od tańszym modeli? Przede wszystkim większa średnica obiektywu, co pozwala na zastosowanie odpowiednio dużego efektywnego powiększenia, przez co możliwe będzie dostrzeżenie szczegółów planet w Układzie Słonecznym, a nawet mgławic o dużej jasności. Kilka rodzajów okularów oraz soczewek dołączonych do zestawu, o różnym stopniu powiększenia, pozwoli na dopasowanie przybliżenia wybranego obiektu w zależności od preferencji i oczekiwań.

RANKING teleskopów do 2000zł

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Najchętniej wybierane teleskopy astronomiczne do obserwacji w cenie do 2000 zł w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Gdzie będziemy korzystać z teleskopu?

Ważne jest także przeznaczenie sprzętu: czy to będzie teleskop dla dziecka w wieku 10 czy też 16 lat, czy konieczne jest posiadanie zaawansowanych funkcji oraz konstrukcji optycznych, z których i tak nie będzie korzystał. Dzieci w tym wieku chcą przede wszystkim rozwiązań prostych i intuicyjnych, a skupiają się na jakości optycznej. Ponadto sama konstrukcja powinna być solidna, gdyż dzieci w tym wieku często coś psują.

jaki teleskop astronomiczny wybraćWażne jest także miejsce obserwacji. Tereny miejskie powodują, że obserwator ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza może się ograniczać jedynie to lepszego poznawania obiektów takich jak Księżyc, planety, jaśniejsze obiekty mgławicowe, natomiast przebywając na terenach podmiejskich oraz wiejskich z powodzeniem można poznawać już komety, mniej widoczne obiekty mgławicowe, słabe planetoidy. Znakomite warunki do obserwacji nieba i planet oraz innych obiektów astronomicznych przez teleskop oferują Bieszczady, Sudety, Podhale, Kotlina Kłodzka czy też Warmia i Mazury.

Chcąc obserwować niebo z terenów miejskich najlepiej sprawdzają się tak zwane lunety (fachowa nazwa to refraktory) ze względu na zapewnienie najlepszego kontrastu. Tutaj wkracza pytanie dotyczące kwoty, jaką chcemy zainwestować. Duża luneta powyżej 15cm średnicy obiektywu to potężny wydatek, ponadto jej transport jest mocno utrudniony. Teleskop lustrzany jest natomiast łatwy w wykonaniu i stosunkowo tani. Obserwując chociażby księżyc przez teleskop będziemy pod dużym wrażeniem dokładności nawet niewielkiej lunety.


Jaki teleskop do 300 zł?

Czy za kwotę do 300 zł można otrzymać teleskop, który sprosta naszym wymaganiom obserwacyjnym? Jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tego rodzaju sprzętem i dopiero zaczynamy przygodę z astronomią, wówczas odpowiedź brzmi – TAK. Pamiętajmy jednak, że obraz w teleskopach różni się znacząco od kolorowych i wyedytowanych w specjalistycznych programach zdjęć obiektów astronomicznych pokazywanych w mediach, co może być dla niektórych pewnym rozczarowaniem.

Konstrukcja w cenie do 300 zł to prosty teleskop ze statywem, najczęściej refraktor achromatyczny, dysponujący średnicą obiektywu do 50 mm oraz maksymalnym powiększeniem wynoszącym x100 (pamiętajmy, że wykorzystywanie maksymalnego powiększenia może znacząco zniekształcać obraz). Dla ułatwienia obserwacji warto korzystać z szukacza optycznego, będącego w zestawie, który stanowi ułatwienie w nawigacji i wyszukiwaniu interesujących nas obiektów. Niedroga regulowana luneta ze statywem to dobry start dla dziecka oraz osoby początkującej, wystarczająca do obserwacji Księżyca oraz namierzania lokalizacji innych planet Układu Słonecznego.

Kupując nasz pierwszy teleskop dla początkującego amatora skupmy się na dobrej jakości obserwacji oraz dużym kontraście, pozwalającym na dokładne zbadanie największych obiektów na niebie. Na pierwszy sprzęt refraktor 80-110 mm albo reflektor do 150 mm średnicy lustra oraz kilka par dobrej jakości okularów. Wybierając określony zestaw warto zapytać się, co wchodzi w jego skład, czy są w nim okulary i jakiej są marki.

RANKING teleskopów do 300zł dla dziecka

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Najchętniej wybierane teleskopy astronomiczne do obserwacji w cenie do 300 zł w sklepach online, odpowiednie dla osoby początkującej. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Montując teleskop powinniśmy zapewnić mu odpowiednią sztywność i stabilną konstrukcję, szybko tłumiącą drgania spowodowane niewielkim wiatrem czy też mikroruchami.

Kupując teleskop do kwoty 5000 zł warto wiedzieć, że maksymalne powiększenia podawane przez sprzedawce nie mogą maksymalnie przekroczyć dwukrotności średnicy obiektywu lub średnicy lustra wyrażonej w mm. Chodzi w tym aspekcie przede wszystkich o użyteczność – większe powiększenia powodować jedynie mogą rozmazywanie obrazu, co znacznie pogarsza bezproblemowe obserwowanie. Tylko bardzo drogie apochromaty przyjmują maksymalne użyteczne przybliżenie w wysokości trzykrotności średnicy obiektywu, wyrażonej w mm.

Transport dużego teleskopu jest mocno utrudniony, natomiast mniejsze lunety z przeznaczeniem dla dziecka pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie ich.

Zatem jaki dobry teleskop wybrać/kupić?

Pytajmy, porównujmy pomiędzy sklepami. Poniżej analiza porównawcza ofert z różnych sklepów przy pomocy porównywarek cenowych. Najlepsze teleskopy dla siebie można znaleźć tylko porównując i poszukując.


RANKING teleskopów do obserwacji

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Najchętniej wybierane teleskopy do obserwacji nieba. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Astronomiczne zapytania:

 • teleskop astronomiczny
 • jaki teleskop
 • teleskopy astronomiczne jaki wybrać
 • teleskop dla początkujących
 • jaki teleskop dla dziecka
 • jaki teleskop wybrać
 • teleskop do 150 zł
 • https://odkrywcyplanet pl/teleskop-astronomiczny/
 • Jaki teleskop do 500 zł
 • Jaki teleskop do obserwacji galaktyk

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego26 opinii o “Teleskop astronomicznyAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. alex

  Dopiero rozpoczynam obserwacje. Jaki teleskop wybrać? Czy model pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/pl_teleskop_skyline_50x600_az to dobry wybór?

  Reply
 2. Fox123

  Wiadomo, że za dobry teleskop trzeba sporo zapłacić, ale jeśli ktoś dopiero co zaczyna przygodę z tego typu rzeczami to chyba na sam początek wystarczy jakiś tańszy sprzęt 😉 Ja niedawno kupiłem z allegro używany teleskop za 700zł i naprawdę można nim wiele zobaczyć i nie narzekam.

  Reply
 3. gagarin

  Teleskop Bresser Messier MC-102/1400 – EXOS1 (EQ-4) – czy ktokolwiek może się wypowiedzieć odnośnie tego modelu? Luneta jest kompaktowa, mobilna, co znacząco ułatwia podróżowanie z nim. Statyw też wygląda spoko (w końcu zrobiony z rur stalowych), a co z jakością samego obrazu? Cena jakoś też specjalnie nie powala na kolana (w negatywnym tego słowa znaczeniu :)), a ten model reklamowany jest jako ten posiadający „najlepszy katadioptryczny projekt układu optycznego”.

  Reply
 4. lunetnik

  Z teleskopami moja przygoda rozpoczęła się nieco ponad rok temu. Zrządzeniem losu dostałem pod choinkę Levenhuk strike 950 pro. Jako że jak na pierwszą lunetę ze statywem był on stosunkowo drogi, spodziewałem po nim dość sporo. Niestety od samego początku musiałem szybko zweryfikować pogląd, gdyż doszło do rozkalibrowania ostrości, w efekcie czego mogłem się tylko domyślać, że oglądam Księżyc czy też inny obiekt. Po wymianie serwisowej po paru miesiącach niestety znowu to samo :/ Upatrzyłem sobie za to coś tańszego i jak się okazuje wcale nie gorszego Celestrona PowerSeeker 127EQ. Oczywiście wnioskuję tak po ocenach i opiniach 🙂

  Reply
 5. Franek8

  Spoglądanie na nocne niebo przez teleskop musi być piękne! Zazdroszczę wszystkim pasjonatom astronomii, którzy posiadają teleskop. Ja niestety mieszam w bloku i nawet nie mam balkonu by sobie codziennie popatrzeć:/

  Reply
 6. wapniak

  Całkiem porządny teleskop kupi się już do 1000 złotych, to dla mnie dobra wiadomość, bo właśnie taką sumę uzbierałem:) Teraz pozostaje tylko wybór modelu… Co myślicie lepsza jest firma SkyWatcher czy Celestron? Może ktoś już miał do czynienia z teleskopami tych firm?

  Reply
  1. pawełek123

   Polecam Celestrona. Wiadomo, że nie jest to najlepsza firma świata, jednak zdecydowanie bardziej profesjonalna niż Skywatcher. Wystarczy porównać parametry produktów obu firm. Dodatkowo słyszałem, że serwis gwarancyjny Skywatchera kuleje. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam.

   Reply
 7. heniek

  Dobry teleskop dla początkującego zdecydowanie marki Celestron. Mam ich sprzęt i jest wykonany na tyle solidnie i intuicyjnie, że każdy połapie się o co chodzi i komfort korzystania z niego będzie na prawdę dobry – jest to marka godna polecenia. A cóż, sam teleskop to frajda w obserwacji i pogłębianiu wiedzy 😉

  Reply
 8. Wojciech

  Lunetę poniekąd ciężko wybrać. Rodzaje teleskopów do obserwacji kosmosu są przeróżne i warto się w tym chwilkę zagłębić. Bardzo przydatny materiał bo wyjaśnia parę kluczowych spraw niezbędnych do wyboru. Od jakiegoś czasu mnie to nurtuję i chyba zastanowi się bardzo poważnie nad zakupem takiego teleskopu.

  Reply
 9. Marek

  Bardzo ciekawy materiał, dosyć kompleksowo przedstawia sprawę wyboru odpowiedniego teleskopu i jak wcześniej wspomnieli już przedmówcy, nie jest to prosta sprawa. Polecam zagłębić się w parametry każdego teleskopu przed jego zakupem, bo to jest kluczowe w tym wszystkim.

  Reply
 10. Irek

  Mam teleskop Sky-Watcher i muszę przyznać, że to coś czego bym nie zamienił. Ze znajomymi interesujemy się tym samym i ja kupiłem sprzęt nieco później, ale wziąłem coś co było rekomendowane. Od dobrych trzech lat nie ma żadnego problemu, działa znakomicie i był w całkiem dobrej cenie.

  Reply
 11. kamyk89

  Jak byłem mały to dostałem właśnie pierwszy teleskop do obserwacji astronomicznych i wtedy wszystko się zaczęło. Teraz sprzętu i wszystkiego tylko przybywa i wiedza na ten temat poszerzyła się bardzo dużo.

  Reply
 12. Karol

  Osobiście mam tani teleskop national geographic i spisuje się znakomicie jak na taką cenę. Nie spodziewałem się, że będzie mi tyle służył, bo to już parę ładnych lat, a nie ma żadnego problemu i w zupełności mi wystarcza.

  Reply
 13. Olek

  Bardzo fajny artykuł, można się wiele dowiedzieć, a dodatkowo złapać zajawkę na tego typu rzeczy. Od zawsze chciałem mieć taki punkt obserwacji nieba i chyba w najbliższym czasie dzięki wam się skuszę. Pozdro!

  Reply
 14. Andrzej

  Jak ktoś z czytających wybiera sobie teleskop i ma na to spore fundusze, to zdecydowanie polecam markę CELESTRON. Świetny stosunek jakości do ceny, bardzo dobrze spisuje się w każdych warunkach, a miałem go już na kilku wyprawach i dawał radę. Generalnie jest to sprzęt dosyć drogi, więc niestety trzeba trochę mieć, by wystartować ze wszystkim na raz.

  Reply
 15. Mati Mat

  Wszystkie te badziewia prezentowane na tej stronie można od razu wyrzucić do śmietnika. Minimalny teleskop dla początkującego to synta 8″ . Jeśli nie stać Cie na taki teleskop to w ogóle nie zawracaj sobie głowy astronomią. A na początek lepszym wyborem będzie lornetka np 15×70 + statyw. W wielu obserwacjach da lepsze doznania niż wspomniana synta.

  Reply
  1. colo

   O proszę, znalazł się pierwszy przemądrzały który w d… był i g… widział.

   Reply
 16. Beti

  Hey szukam dobrego teleskopu . Cena bez znaczenia. Oprócz tych tanich ich nie biore pod uwage. Jakaś rada który z tych tutaj bylby najlepszy ?

  Reply
  1. Mirek

   Skoro cena nie gra roli to skupiłbym się nad Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK skynet.pl/teleskop-levenhuk-skymatic-127-gt-mak.html. To już jest teleskop dla bardziej zaawansowanych pasjonatów astronomii, w pełni automatyczny.

   Reply
 17. Robert

  Witam wszystkich,
  Mam zamiar rozpocząć długa przygodę z obserwacja nocnego nieba i jak wiele osób jestem totalnie zielony w kwestii znajomości i wyboru odpowiedniego teleskopu. Artykuł trochę mi rozjaśnił te kwestię ale wybór jest tak ogromny a parametrów jest jeszcze więcej. Można by siedzieć i studiować to godzinami. Chyba wolę ten czas poświęcić na obserwację i tu chciałbym zwrócić się do osób które mają już w tej materii doświadczenie. Mam 2000zł na zakup teleskopu. Co możecie polecić? Z góry dziękuję za pomoc.

  Reply
 18. Adam

  Jaki teleskop do 15tys? Nie musi mieć bajerów typu smartfony WiFi itp.
  Z góry dziękuję.

  Reply
 19. Adam

  Jaki teleskop do 15tys? Nie musi mieć bajerów typu smartfony WiFi itp.
  Z góry dziękuję.

  Reply
 20. Kari

  Witam. Który teleskop lepszy:  Teleskop Celestron Inspire 100 mm czy Teleskop Celestron AstroMaster 90 AZ ?
  Pozdrawiam

  Reply

Dodaj opinię