Merkury

Astronomia: Planety 88 819 9

Merkury to najbliższa Słońcu planeta, a ze względu na jego bliskość nie jest łatwo zauważalna (za wyjątkiem zmierzchu).


Merkury – podstawowe informacje o planecie

Masa: 330.104.000.000.000 mld kg (0,055 x Ziemi)
Średnica równikowa: 4.879 km
Średnica biegunowa: 4.879 km
Obwód wg równika: 15.329 km
Znane księżyce: brak
Odległość orbity od Słońca: 57909227 km (0,39 AU)
Okres obiegu planety: 87,97 ziemskich dni
Temperatura powierzchni: -173 do 427 ° C
Pierwsze wzmianki: XIV wiek p.n.e przez: asyryjskich astronomów


Opis, charakterystyka i ciekawostki dotyczące planety Merkury

Rok na Merkurym to zaledwie 88 dni
Jeden dzień na Merkurym trwa 58 dni 15 godzin i 30 minut ziemskich. Merkury ma również najwyższą ekscentryczność z orbity wszystkich planet – jego odległość od Słońca waha się w zakresie od 46.000.000 km do 70.000.000 km

Merkury jest najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym
Jedna z pięciu planet widocznych gołym okiem, Merkury posiada średnicę równika 4879 kilometrów, w porównaniu z 12.742 kilometrami na Ziemi.

Merkury jest drugą najgęstszą planetą
Pomimo niewielkich rozmiarów Merkury jest bardzo gęstą planetą. Każdy centymetr sześcienny ma gęstość 5,4 g, tylko Ziemia ma większą gęstość. Jest to w dużej mierze spowodowane faktem, że planeta jest złożona głównie z metali ciężkich i skał.

Merkury ma nierówną powierzchnię
Żelazny rdzeń planety chłodzi i jest zwarty, o tyle powierzchnia planety stała się pomarszczona. Naukowcy owe nierówności nazwali zmarszczkami – „Lobate Scarps” – osiągają one wielkość do mili, a rozciągać się mogą na setki kilometrów długości.

Merkury

Merkury ma płynne jądro
W ostatnich latach naukowcy z NASA będą ustalać, czy czasami uznawane za stałe żelazne jądro Merkurego może w rzeczywistości być stopione. Zwykle rdzeń mniejszych planet chłodzi się szybko, ale po szeroko zakrojonych badaniach, wyniki nie były zgodne z oczekiwanymi. Naukowcy uważają, że rdzeń zawiera lżejsze elementy, takie jak siarka, które obniżają temperaturę topnienia materiału rdzenia. Szacuje się, że rdzeń Merkurego stanowi 42% jego objętości, podczas gdy jądro Ziemi stanowi 17%.

Planetę Merkury można zaobserwować na nocnym niebie wykorzystując do tego celu teleskop astronomiczny.


Merkury jest dopiero drugą z najgorętszych planet
Pomimo, że znajduje się dalej od Słońca, Wenus osiąga wyższe temperatury. Powierzchnia Merkurego, która jest zwrócona w kierunku Słońca, może osiągać temperaturę do 427°C, podczas gdy na drugiej stronie może ona spaść nawet do -173°C. Wynika to z faktu, że Merkury nie posiada atmosfery odpowiedzialnej za regulację temperatury.



Merkury jest planetą z największą ilością kraterów w Układzie Słonecznym
W przeciwieństwie do wielu innych planet, które często się regenerują podczas naturalnych procesów geologicznych, powierzchnia Merkurego jest pokryta kraterami. Są one spowodowane licznymi spotkaniami z planetoidami i kometami. Większość merkuriańskich kraterów jest nazwana na cześć znanych pisarzy i artystów. Każdy krater mający średnicę większą niż 250 km określany jest jako basen. Caloris Basin jest największym kraterem uderzeniowym na Merkurym, mającym około 1550 km średnicy, a został on odkryty w 1974 roku przez sondę Mariner 10.

Tylko dwa statki kosmiczne kiedykolwiek odwiedziły Merkurego
Ze względu na bliskość Słońca, Merkury jest trudną do zbadania planetą. W trakcie 1974 i 1975 Mariner 10 przeleciał przez powierzchnię Merkurego trzy razy i w tym czasie odwzorował prawie połowę powierzchni planety. W dniu 3 sierpnia 2004 roku sonda Messenger została wystrzelona z Cape Canaveral Air Station i był to pierwszy statek kosmiczny, który odwiedził tą planetę od połowy lat 70. ubiegłego stulecia.

Merkury - powierzchnia planety

Merkury został nazwany na cześć rzymskiego posłańca bogów
Dokładna data odkrycia Merkurego jest nieznana. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi od Sumerów, a było to około 3000 roku pne.

Merkury ma pewien rodzaj atmosfery
Merkury posiada tylko 38% grawitacji Ziemi. Pomimo faktu, że emitowane gazy uciekają w przestrzeń, są one stale uzupełniane w tym samym czasie przez te niesione przez wiatry słoneczne, rozpad promieniotwórczy i pył spowodowany mikrometeorytami.

Planety Układu Słonecznego możemy podziwiać ustawiając na statywie teleskop obserwacyjny. Propozycje najchętniej wybieranych modeli znajdują się poniżej.


Astronomiczne zapytania:

  • merkury
  • merkury planeta
  • merkury ciekawostki
  • Planeta Merkury
  • Merkury Planeta Ciekawostki
  • ciekawostki merkury
  • mercury
  • merkury opis planety
  • https://odkrywcyplanet pl/merkury/
  • merkury informacje

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



9 opinii o “MerkuryAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. Takie tam

    Zawsze Merkury kojarzył mi się z Fredim….
    Może by tak dodać jakieś MP3;-)

    Reply

Dodaj opinię