Sonda Peregrine 1 nie dotrze na Księżyc z powodu awarii napędu

Astronomia: Kosmos 17 0

Statek kosmiczny Peregrine 1 wysłany przez prywatną firmę Astrobotic Company nie wyląduje na powierzchni Srebrnego Globu z powodu awarii systemu napędowego – utrata mocy to najprawdopodobniej efekt wycieku paliwa. Obecnie plany firmy skupiają się na tym, aby lądownik pokonał możliwie jak najdłuższą drogę.


Co się stało z lądownikiem Peregrine? Skutki dla misji księżycowej

Według oświadczenia Astrobotic Company satelita Peregrine 1 już kilka godzin po starcie uległ awarii spowodowanej anomalią układu napędowego, czego efektem była krytyczna utrata paliwa. Początkowo udało się skierować w kierunku Słońca panele fotowoltaiczne, dzięki czemu z powodzeniem naładowano akumulatory. Późniejsze doniesienia potwierdziły jednak, że silniki Peregrine 1 są w stanie pracować jeszcze tylko przez 40 godzin i utrzymywać pozycję skierowaną na gwiazdę Układu Słonecznego.

Ostatecznie potwierdzono, że sonda kosmiczna Peregrine 1 nie miała szans na bezawaryjne i bezproblemowe lądowanie na powierzchni Księżyca. Zaktualizowany plan misji lądownika zakłada dotarcie jak najbliżej Srebrnego Globu i pozyskać informacje, które mogą się okazać bardzo przydatne przy kolejnych próbach podboju naturalnego satelity Ziemi.


Polecamy również …


Instrumenty naukowe na pokładzie Peregrine 1

Lądownik Peregrine 1 wyposażony w sprzęt naukowy NASA został z powodzeniem wystrzelony na rakiecie Vulcan Centaur z Cape Canaveral, co oznacza pierwsze użycie nowej, potężnej rakiety zbudowanej przez United Launch Alliance (wspólne przedsięwzięcie Boeinga i Lockheeda).

Pierwotne plany zakładały osiągnięcie powierzchni Księżyca przez sondę 23 lutego i zbieranie danych o satelicie.

Na pokładzie sondy znajdują się instrumenty, które mogą mierzyć poziom promieniowania, lokalizować lód na powierzchni i pod powierzchnią wody, badać pole magnetyczne i niezwykle cienką warstwę gazu zwaną egzosferą. Na pokładzie znajduje się także pięć małych łazików księżycowych – każdy o wadze poniżej 60 g i średnicy 12 cm.

Lądownik zawiera także ładunki o charakterze nienaukowym, w tym DNA byłych prezydentów USA (m.in. George’a Washingtona, Johna F. Kennedy’ego i Dwighta Eisenhowera), prochy Gene’a Roddenberry’ego (twórcy Star Treka), a także prochy byłych gwiazd serialu.

W odpowiedzi na doniesienia o awarii lądownika NASA oświadczyła, że współpracuje z firmą Astrobotic w celu zidentyfikowania pierwotnej przyczyny problemów z napędem.


Źródła publikacji:
(1) www.theguardian.com / „Peregrine 1 has ‘no chance’ of landing on moon due to fuel leak”
(2) www.space.com / „Private Peregrine moon lander won’t make lunar landing due to uncontrollable fuel leak”
(3) cnn.com / „Peregrine mission abandons moon landing attempt after suffering ‘critical’ fuel loss”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię