Luneta astronomiczna

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 59 476 19

luneta teleskop Opticon Sky Navigator 525x
luneta teleskop Opticon Sky Navigator 525x
Przyrządy astronomiczne do obserwacji kosmosu (planet, ciał, niebieskich, gwiazd itp.) to obecnie bardzo rozbudowana dziedzina, posiadająca szereg różnorodnych urządzeń. Ogólnie rzecz biorąc zwane one są teleskopami, czyli urządzeniami zbierającymi promieniowanie obiektów astronomicznych, które położone są daleko od obserwującego. W teleskopie to promieniowanie zamienia się na obraz, dzięki czemu człowiek ma możliwość poznawania struktur odległych obiektów astronomicznych.


Podział teleskopów

Ze względu na swoje zastosowanie, rodzaj przedstawionego obrazu i budowę teleskop może mieć kilka podkategorii, tj.:

 • lunety (zwane także refraktorami),
 • newtony (azymutalne, paralaktyczne, tuby optyczne OTA, dobsony) – posiadają dużą jasność obrazu, są bardzo popularne i mają prostą budowę,
 • teleskopy słoneczne – służą do obserwowania słońca, dlatego pracują na konkretnych długościach fali światła (tj. linia K wapnia, linia H-Alfa),
 • Cassegraina (Maksutowa Cassegraina, Schmidta Cassegraina, Ritchey-Chretien) – dające zmniejszenie abberacji pozaosiowych przy spadku jasności obrazu.

Wybór samej lunety astronomicznej to zadanie niełatwe, zwłaszcza dla osoby dopiero co rozpoczynającej swoją przygodę z obserwacją nieba. Na samym początku powinniśmy kierować się przeznaczeniem sprzętu, czyli warunki jego wykorzystania, a także zintegrowanie z innym sprzętem.

Lornetka i luneta astronomiczna do obserwacji nieba cechują się takimi samymi parametrami. Z tego względu stając przez wyborem powinniśmy się kierować takimi kryteriami jak powiększenie lunety (cechują się one dużym powiększeniem, przez co konieczne jest zainwestowanie dodatkowo w statyw), źrenica wyjściowa i jej parametry, średnica obiektywu, pole widzenia. Na lunetach do obserwacji nieba pojawiają się również takie oznaczenia jak IR oznaczające podświetlenie siatki celowniczej oraz AO funkcjonujące jako korekta błędu paralaksy.


Podział lunet astronomicznych

Lunety są jednym z rodzajów teleskopów. Są one nieco mniejsze niż teleskopy, zbudowane z soczewek lub zwierciadeł i służą do obserwacji mniejszych obiektów, takich jak gwiazdy. Ze względu na swoją budowę można wymienić tj.:

 • luneta soczewkowa – do odwzorowania obrazu wykorzystywane są w niej soczewki,
 • luneta zwierciadlana – obraz przekazywany jest poprzez skupianie światła z wykorzystaniem zwierciadeł, składa się ona także z okularu i tubusa,
 • luneta zwierciadlano-soczewkowa – posiada w swojej budowie zarówno zwierciadła, jak i soczewkę (korektor), które skupiają światło, a następnie odwzorowują obraz.


Tania luneta obserwacyjna

luneta dziecięca Bresser National Geographic 8x32

Cena: do 100 zł

Najtańsze lunety obserwacyjne przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z astronomią lub obserwacją najbliższego otoczenia. Już za kwotę oscylującą wokół 100 zł możemy otrzymać sprzęt pozwalający na poznanie podstawowych tajników i zasad działania lunet. W przyrządach optycznych w tej cenie otrzymamy układ optyczny wykonany z plastiku optycznego, raczej wystarczający dla kilkuletniego dziecka na początek.

Całość została w ten sposób skonstruowana, nasze pociechy mogły bezpiecznie korzystać z lunety – materiały plastikowe są stosunkowo miękkie, a sam korpus nie posiada ostrych krawędzi, ponadto brak jest małych dodatkowych elementów montażowych.

Dziecięce lunety obserwacyjne osiągają najczęściej powiększenie rzędu 8x, z kolei średnica soczewki oscyluje wokół 30 mm.

Przykład bardzo taniej dziecięcej lunety: Bresser National Geographic 8×32

luneta ze statywem Celestron Landscout 50

Cena: do 300 zł

W tym budżecie otrzymamy już nieco bardzie zaawansowany sprzęt, przy dokładnej analizie ofert możemy otrzymać nawet lunetę obserwacyjną ze statywem. Sprzęt z tego przedziału cenowego to nadal oferta dla osób początkujących, jednak ze względu na większe możliwości oceniany jest jako wersja dla starszych dzieci.

Przede wszystkim sprzęt ten już bardziej przypomina prawdziwy teleskop (wersja lunety ze statywem), a nie zabawkę. Większa średnica obiektywu pozwala na pierwsze nieco dokładniejsze obserwacje nieba, w tym przede wszystkim Księżyca. Z pewnością przyda nam się możliwość regulacji powiększenia i poziomu ostrości za pomocą uchwytów wykonanych z gumy, dodatkowo namierzenie obiektu ułatwi nam szukacz. Zaletą tych podstawowych dla obserwatora modeli jest przede wszystkim duża mobilność ze względu na kompaktowe rozmiary oraz niewielką wagę.

Przykład lunety ze statywem do 300 zł: Celestron Landscout 50

Lunety astronomiczne do 500 zł RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - luty 2024 ]

Najchętniej wybierane lunety astronomiczne w cenie do 500 zł w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Luneta astronomiczna Bresser
Luneta astronomiczna Bresser
Kupowany zestaw to nie tylko sam korpus lunety, ale również statyw, głowica oraz okulary. Można oczywiście samemu kompletować części, jednak osobom początkującym polecamy skorzystanie z gotowych zestawów producenta celem uniknięcia ewentualnych błędów spowodowanych niewłaściwym doborem komponentów.

Lunety posiadające swoją odpowiednio wysoką ceną umożliwiają wymianę obiektywu, co znacząco podnosi wygodę ich użytkowania. Kształt lunety może być prosty lub też kątowy (zdecydowanie wygodniejszy w obsłudze, częściej polecane). W przypadku tego drugiego rodzaju okular ustawiony jest pod kątem 45 stopni.

Lunetę dla początkującego amatora lub też dla dziecka jako prezent można spokojnie nabyć już za kwotę do 1000 zł. Za tą cenę otrzymamy zupełnie wystarczający do pierwszych obserwacji nieba sprzęt. Najważniejsza jest przede wszystkim wygoda samej obserwacji.

Lunety astronomiczne do 1000 zł RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - luty 2024 ]

Najchętniej wybierane lunety astronomiczne w cenie do 1000 zł w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Sam okular lunety może być zoom o mniejszym polu widzenia, wykorzystywane przy większych powiększeniach, oraz okular ze stałym powiększeniem o szerszym polu widzenia. Idealne dla powiększeń nieprzekraczających 40 razy.

Za lunetę zapłacimy zdecydowanie więcej niż za lornetkę, jednak w zamian otrzymamy zdecydowanie lepszą jasność obrazu oraz wyższe powiększenia. Lornetka może być natomiast potraktowane jako początkowy sprzęt na potrzeby niezbyt zaawansowanych obserwacji samego nieba. Możemy dzięki niej natomiast sprecyzować, co będzie obiektem naszych badań, gdy już zakupimy odpowiednią lunetę. Zakupując odpowiednią dla naszych potrzeb lunetę możemy podziwiać nie tylko niebo, ale również i otaczającą nas przyrodę. Wyposażenie się w wodoszczelną obudowę jest jak najbardziej wskazane.

Zatem jaką lunetę wybrać/kupić?

Pytajmy, porównujmy pomiędzy sklepami. Poniżej analiza porównawcza ofert z różnych sklepów przy pomocy porównywarek cenowych. Najlepsze lunety dla siebie można znaleźć tylko porównując i poszukując.


Lunety obserwacyjne RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - luty 2024 ]

Najchętniej wybierane lunety obserwacyjne w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Ciekawostka:
Teleskopy między sobą różnią się nie tylko budową wewnątrz, sposobem odbierania światła, ale także wielkością. Jedne są przeznaczone dla amatorów ciał niebieskich, drugie służą do badań. Jednym z największych jest Wielki Teleskop Kanaryjski.


Astronomiczne zapytania:

 • luneta astronomiczna
 • https://odkrywcyplanet pl/luneta-astronomiczna/
 • najlepsze lunety astronomiczne
 • Luneta obserwacyjna gwiazdy
 • lunety do obserwacji nieba
 • Ile kosztuje luneta
 • jaka luneta obserwacyjna
 • luneta do ksiezyca
 • luneta maginon zdjęcie uszczelki
 • jaką lunetę kupić do obserwacji nieba

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego19 opinii o “Luneta astronomicznaAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. owuzama

  A co myślicie o lunecie Sky-Watcher BK 1309 EQ2? Teleskop jest za niecałe 700 zł z tego co widziałem, no i firma – raczej chyba nie robią bubli 😛

  Reply
 2. gary

  Ja mam lunetę Celestrona i przyznam, że jestem z niej naprawdę zadowolony. Szczerze mówiąc przed zakupem miałem wątpliwości, ale się nie zawiodłem. Jak na początek myślę, że to idealny sprzęt. Nie warto przepłacać kiedy się nie ma pojęcia na temat danego sprzętu.

  Reply
 3. orevuar

  Dla osoby początkującej w zupełności wystarczą lunety obserwacyjne w cenie do 500-600 zł. Taki teleskop spokojnie nam starczy, bo często zdarza się, że zakupimy drogi sprzęt, a potem jest on chowany gdzieś do kartonu i zapomniany. Jeżeli faktycznie zainteresujemy się na poważnie obserwacjami astronomicznymi, to z biegiem czasu możemy zainteresować się bardziej zaawansowanym modelem.

  Reply
 4. biti

  Wcześniej nie wiedziałem jaka jest różnica między lunetą a teleskopem i nigdy się nad tym jakoś nie zastanawiałem. Człowiek uczy się całe życie, dziękuje za redakcji za artykuł! Pozdrawiam czytelników:)

  Reply
 5. Mati23

  Mój znajomy posiada lunetę (niestety nie pamiętam jakiej firmy). Często latem gdy do niego przyjeżdżam, organizujemy sobie takie „noce obserwacji” Oczywiście przy paru piwkach;) Bardzo fajne przeżycie i przy okazji można się czegoś nauczyć. A gdy akurat przypada noc spadających gwiazd, wtedy już w ogóle jest czad!

  Reply
 6. adrian

  Super sprawa! Mieszkam pod miastem i zastanawiam się, czy nie kupić takiej lunety. Właściwie to rozkminiałem pomiędzy lunetą, a teleskopem – teraz już wiem, że luneta będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki redakcjo i poproszę więcej wpisów o sprzęcie powiązanym z astronomią:)

  Reply
 7. nerun

  Jaka powinna być luneta do teleskopu astronomicznego ze średniej półki cenowej, jeżeli tak można to nazwać? Chcę w nowym sezonie zabrać się za obserwacje i za to w porę się muszę wyposażyć, z góry dzięki za polecenie czegoś konkretnego najlepiej, jeżeli ktoś coś miał to proszę o opinie.

  Reply
 8. Karol

  Dzięki wam kupiłem lunetę, jestem bardzo zadowolony. Tania i dobra luneta obserwacyjna to było coś czego poszukiwałem, by zacząć przygodę z obserwowaniem nieba po przeprowadzce za miasto nie mogłem przepuścić takiej okazji 😉

  Reply
 9. Czarek

  Mój bratanek jest właśnie bardzo napalony na obserwację nieba i wszystko co z nią związane. Ma dwie lunety i tylko wypatruje co jakiś czas, młody ma jakąś pasję i to bardzo mnie cieszy. Sam zastanawiałem się nad tym, ale obecnie odkładam na jakiś fajny teleskop i potem się nad tym pochylę głębiej.

  Reply
 10. Witek

  Zawsze mnie to interesowało i jestem dalej ciekaw jak to wszystko działa i mam zamiar zabrać się za to, bo ciągnie mnie to od dłuższego czasu. Bardzo fajny artykuł no i ranking, zachęciły mnie jeszcze bardziej do zakupu lunety 😉

  Reply
 11. Irek

  Potrzebuję dla brata kupić właśnie taki sprzęt. Może ktoś polecić jaka będzie najlepsza luneta astronomiczna dla początkujących? Artykuł wiele rozjaśnił, ale produktów teraz jest tak dużo, że ciężko się na coś zdecydować, więc chcę zasięgnąć opinii.

  Reply
 12. Grześ

  Chcę kupić to znajomemu na prezent, ale zastanawiam się, czy budowa lunety do obserwacji jest trudna? Bo szczerze powiedziawszy, on się tym trochę interesuje, a ja jestem totalnym laikiem.

  Reply
 13. Bartek

  Dobra luneta astronomiczna to wydatek sporej kasy, więc warto najpierw się zastanowić, czy jest sens, bo jeżeli ma leżeć nieużywana tak jak w przypadku mojego syna, to jest to strata pieniędzy. Młody na początku złapał zajawkę a potem się znudziło i po prostu stoi w pokoju i czeka na nowego właściciela 😀

  Reply
 14. Tomek

  Bardzo ciekawy materiał, z pewnością wezmę pod uwagę te propozycje z rankingu przy kupnie, bo ma być to prezent dla kuzyna. Zobaczymy jak mu się spodoba, bo jego stara luneta już jest trochę na wykończeniu, więc na urodziny chcemy sprawić mu niespodziankę.

  Reply
 15. papek

  Oj, te porady są chyba tylko dla nieletnich i propozycje zakupu również. Jeśli tak, to niech już tak będzie, ale jak ktoś ma więcej kasy, to niech naciągnie swoich opiekunów-sponsorów na cokolwiek droższego niż to, co pokazano tutaj jako dobrą propozycję zakupową.

  Reply
 16. Klaudia Jedrychowska

  Witam, mam nadzieję, że ktoś to przeczyta (liczę na redakcję) i odpowie. Szukam lunety lub teleskopu do obserwacji nieba w mieście. Sprzętu bardzo (bardzo!) dokładnego, profesjonalnego, który pozwoli zobaczyć planety i gwiazdy, dla autystycznego dziecka, którego wiedza o kosmosie daleko przewyższa wiedzę przeciętnego, dobrze wykształconego człowieka. Nie sugerować się wiekiem. Sprzęt dokładny, bez względu na cenę, ale też trwały i względnie prosty w obsłudze. Nie szukam lunety dla amatora.. ale sprzętu, który sprawdzi się w mieście i 'dotrze’ w kosmos tak daleko jak się tylko da. Jaka jest opcja najlepsza z najlepszych?

  Reply
 17. meritum

  Poszukuję lunety lub teleskopu astronomicznego do obserwacji gwiazd i planet. Nie znam się na tym, ale chcę kupić(odkupić) jeden i dobry sprzęt, ze statywem na balkon – nie zabawkę. Proszę o radę- producent, nazwa, parametry, wraz z przybliżoną ceną. Pozdrawiam

  Reply
 18. HenSko

  Astronomia to bardzo ciekawy sport. Z Gwiazd można bardzo wiele wyczytac na przykład to, że ok. 5000 lat temu w dniu przesilenia zimowego Bóg Słońce zawisal na 3 dni przy lub nawet na konstelacji krzyża (łac. krux ) a po 3 dniach powoli unosił się do nieba. Można zobaczyć też konstelację 3 króli 12 znaków zodiaku. A przy użyciu odpowiednich filtrów nawet samego Jezusa. Gołym okiem Jezusa można obserwować tylko przy wschodzie lub zachodzie. Ale nigdy gdy Bóg jest w zenicie bo można oślepniąć od jego blasku i chwały. Amen

  Reply

Dodaj opinię