Noktowizor

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 33 104 17

noktowizory cyfrowe i analogoweNoktowizory pozwalają lepiej widzieć w ciemności. Urządzenia są wykorzystywane przez wojsko, oddziały paramilitarne oraz służby wywiadowcze. Dzięki nim świetnie obserwuje się otoczenie w nocy lub przy słabym oświetleniu, nawet w szary, zimowy dzień.

Noktowizory w profesjonalnym użyciu przydają się podczas wypraw myśliwskich (szczególnie w nocy), operacji wojskowych oraz działań wojennych i wywiadowczych. Zastępują inne źródła światła, pozwala obserwować teren i poruszać się w całkowitych ciemnościach.


Krótka historia noktowizorów

Noktowizor jest urządzeniem z tradycją – wynaleziono go w 1926 roku, a popularność zdobył podczas drugiej wojny światowej. Korzystała z niego armia niemiecka. Pierwsze noktowizory były duże i nieporęczne. Nowsza generacji urządzeń pojawiła się w latach 70. XX wieku. Noktowizory wojskowe można montować na hełm lub w samochodzie – taki rodzaj urządzenia jest zaawansowany technologicznie i niestety bardzo kosztowny.


Budowa noktowizora

Noktowizor składa się z:

 • obiektywu,
 • wzmacniacza obrazu,
 • elektroniki sterującej,
 • zasilania,
 • okularu lub ekranu.

Działanie noktowizora umożliwia wzmacniacz obrazu. Do działania potrzebne jest oświetlenie pola obserwacji światłem gwiazd lub księżyca. Elektronika wzmacnia światło i reguluje kontrast.

Noktowizor nie może działać w całkowitych ciemnościach, przez co niezbędne jest stosowanie dodatkowego oświetlenia. Na rynku dostępne są noktowizory aktywne, wymagające pewnego oświetlenia oraz pasywne, pracujące bez dodatkowych źródeł światła. Tradycyjne noktowizory potrzebujące źródła podczerwieni nazywa się generacją zero.


Jaki sprzęt optyczny jest najlepszy do nocnej obserwacji i gdzie go stosować?

Lornetka noktowizyjna

lornetka noktowizyjna dzień noc ATN Binox HD 4-16x
lornetka noktowizyjna dzień noc ATN Binox HD 4-16x
Do tego zadania znakomicie posłuży lornetka noktowizyjna. Jest to najdokładniejszy tego typu sprzęt, który jest świetny na przykład do liczenia stada z ambony albo do podglądania ptactwa. Większość modeli jest zaopatrzona w powłokę antyrefleksyjną oraz wzmacniacze obrazu pierwszej generacji. Tego typu parametry są szeroko wykorzystywane do różnych gier terenowych, polowań, survivali oraz paintballu.

Oczywiście, mogą być też one pomocne w celu monitorowania, nadzorowania i ochrony obiektów. Lornetki noktowizyjne mogą być także stosowane w połączeniu z reflektorem podczerwieni dalekiego zasięgu, co ma zapewnić doskonałą widoczność również w całkowitej ciemności.

Monokular noktowizyjny

Przyrząd ma tę zaletę, że jest bardzo poręczny i nie wymaga statywu, co czasem jest niezbędne przy lornetce. Jest on dość lekki i skuteczny zarówno na bliskich dystansach, w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartym terenie w nocy. Jego zasięg możemy znacznie powiększyć, podłączając go do lunety dziennej przy pomocy jednego z adapterów bądź stosując dodatkowe obiektywy, które pozwalają na zmianę powiększenia. Monokulary zmieniają się bardzo dynamicznie w kwestii designu i wymiarów.

Gogle noktowizyjne

W tej profesji szczególnie pomocne mogą okazać się dobrej jakości gogle noktowizyjne, które dają możliwość prowadzenie działań bez używania sztucznego światła. Urządzenia te mogą być zasilane z różnych źródeł: po pierwsze może to być pokładowa sieć elektryczna, po drugie można ich używać z zasilaniem na dwie baterie AA umieszczone w dwóch pojemnikach. W momencie podniesienia gogli na czoło następuje automatyczne ich wyłączenie.


Popularne zestawienia sprzętu do obserwacji


Jaki noktowizor wybrać?

noktowizor Pulsar
Noktowizor Pulsar
Noktowizory dzieli się także na osobiste oraz wyposażenie pojazdów lub budynków. Noktowizory osobiste noszą nazwę lornetek i lunet celowniczych będących uzupełnieniem broni palnej. Noktowizory peryskopowe są stosowane w pojazdach. Znane są też noktowizory cyfrowe oraz noktowizory wojskowe,natomiast na rynku dostępne są noktowizory analogowe oraz cyfrowe. Te ostatnie są efektywne, można je stosować w nocy i w dzień. Do noktowizora cyfrowego dołącza się zewnętrzny rejestrator i realizuje film np. z polowania.

Noktowizor cyfrowy jest trwały i można go stosować przez wiele lat. Jedyną jego wadą jest krótki czas działania baterii, który wynosi około 4 godzin. Noktowizor analogowy może pracować bez przerwy przez osiem godzin. Czas pracy baterii przemawia za noktowizorem analogowym, ale jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza w noktowizorze cyfrowym.

Współczesne noktowizory są małe, lekkie, niezawodne i pobierają niewielką ilość prądu. Urządzenia te stosują wojskowi, myśliwi, ale też osoby chroniące budynki, ponieważ mogą one lepiej zabezpieczyć posesję, dysponując noktowizorami. Popularne są także wśród filmowców, którzy nie muszą już płoszyć zwierząt w lesie lampami, lecz mogą realizować filmy przyrodnicze w komfortowych warunkach. Ważne są:

 • jakość i zasięg obrazu,
 • waga i rozmiar urządzenia,
 • trwałość jego obudowy.

Na te parametry należy koniecznie zwrócić uwagę decydując się na zakup noktowizora. Odradza się zakup noktowizorów używanych z nieznanego źródła. Mogą one mieć krótką żywotność, uszkodzone punkty na wzmacniaczu lub inne usterki. Generacja 3 i 4 także nie jest godna polecenia. Generacje 0, 1, 2 to najlepsze noktowizory na rynku. Tani zakup może być pozorną okazją, a tak naprawdę wielką stratą. Takie noktowizory są naprawiane z reguły m.in. w USA, więc awaria może okazać się końcem żywotności noktowizora. Nie należy kusić się na pozorne okazje, lepiej kupić nowe urządzenie za 5000 złotych niż używany noktowizor z niepewnego źródła i cieszyć się nim przez krótką chwilę.


Ile kosztuje noktowizor?

mały noktowizor cyfrowy Carson

Tanie noktowizory do 1000 zł

Jeżeli dysponujemy niewielkim budżetem na zakup noktowizora (do 1000 zł), wówczas niestety nie możemy oczekiwać zbyt dużego wyboru na rynku. Na kilkaset zł możemy zakupić akcesoria do tego rodzaju sprzętu w postaci obiektywów, mocowań czy też celowników kolimatorowych. Przydatnym rozwiązaniem może się okazać również dodatkowy iluminator podczerwieni, w tym przypadku musimy zwracać uwagę na kompatybilność tego oświetlacza z danym modelem producenta.

Za kwotę nieco powyżej 500 zł można już dopatrzyć się pierwszych noktowizorów cyfrowych, z wbudowanym oświetlaczem podczerwieni. Są to z reguły niewielkie i lekkie urządzenia, które pozwalają na obserwację najbliższego otoczenia w ciemności (zasięg mniej więcej do 20-25 metrów). Dedykowane są do prostych zastosowań, typowo rekreacyjnych. Z ciekawych rozwiązań warto przyjrzeć się konwerterom powiększającym, oferowanym jako dodatkowe rozwiązanie do noktowizorów.

Wsparciem dla noktowizorów okażą się z pewnością iluminatory podczerwieni, dysponujące wiązką laserową oraz zasilaniem. Pozwalają one na pracę z reguły do 24h i przydatne są szczególnie, gdy w pobliżu miejsca obserwacji brakuje źródeł światła.

Dla miłośników obserwacji w tym przedziale cenowym oferowane są również cyfrowe lunety noktowizyjne, dysponujące kolorowym obrazem za dnia oraz monochromatycznym w ciemności. W ich przypadku możemy liczyć na kilkukrotne powiększenie obrazu oraz wbudowany iluminator.

monokular noktowizor cyfrowy Minox NV 351

Noktowizory cyfrowe do 2000 zł

W tym przedziale cenowym oferta producentów jest nieporównywalnie bogatsza, ponadto dostępne na rynku w tej kwocie noktowizory oferują również dodatkowe funkcjonalności oraz bogatsze wyposażenie w standardzie. Oprócz spotykanego w także tańszych modelach iluminatora znajdziemy w nich również większe możliwości zapisu nagrań (w tym w lepszej jakości na dołączonej karcie pamięci, o większej pojemności), wbudowany aparat, a także funkcję współpracy z monitorem lub komputerem.

Nieco droższe noktowizory to również bogatszy asortyment dołączonych do zestawu akcesoriów oraz większy zasięg obserwacji, dochodzący zazwyczaj nawet do 400 metrów (może się oczywiście różnić w zależności od stopnia oświetlenia miejsca, w którym wykonujemy obserwację). Przydatnym rozwiązaniem będzie większy zakres powiększenia, dzięki czemu osiągniemy zoom nawet do 8x.

Na potrzeby obserwacji przyda się z pewnością statyw, na którym możemy umieścić noktowizor, dzięki czemu uzyskamy stabilność przekazywanego oraz nagrywanego obrazu. Ograniczenia dotyczące długości nagrywania filmów spowodowane są pojemnością karty pamięci – chcąc dokupić taką z większą ilością miejsca zwracajmy uwagę, jaki typ karty obsługuje noktowizor. Do zestawu z reguły nie jest dodawany mikrofon kierunkowy, który w takiej sytuacji musimy zakupić dodatkowo.


Noktowizory RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - czerwiec 2024 ]

Najchętniej wybierane noktowizory cyfrowe i analogowe dostępne w sklepach online. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.Astronomiczne zapytania:

 • noktowizor cyfrowy
 • https://odkrywcyplanet pl/noktowizor/
 • noktowizory cyfrowe
 • Tani noktowizor
 • noktowizor pasywny cena
 • Noktowizor forum
 • żywotność noktowizorów
 • noktowizor do 2000 zł
 • noktowizor cyfrowy jaki ?
 • jaki noktowizor kupić

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego17 opinii o “NoktowizorAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. arajuri

  Podobnie jak w przypadku zwykłej lornetki noktowizor zbiera padające światło przez soczewki obiektywu. Ale zamiast skupiać to światło na wzmacniacz i konwertując energię na elektrony, noktowizory cyfrowe konwertują ten obraz na sygnał elektryczny przez bardzo czuły przetwornik CCD matrycy, podobny do tego, jaki znajduje się w większości aparatów cyfrowych i innych urządzeniach do przetwarzania obrazu.

  Sygnał elektryczny jest następnie przenoszony na mikro wyświetlacz, który jest rodzajem wyświetlacza LCD, w którym każdy piksel jest sterowany od jednego do czterech tranzystorów. Ta technologia mikro-display zapewnia najlepszą rozdzielczość wśród wszystkich technik płaskich.

  Reply
 2. Kamil

  Czemu zróżnicowanie cenowe jest takie duże? Czym różni się jeden noktowizor od drugiego i czy można dostać w miarę porządny noktowizor do 2000zł? Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu, ale jak na razie szukam informacji żeby wybrać jakiś dobry sprzęt. Ten artykuł w jakimś stopniu mi pomógł także, dzięki 😉

  Reply
 3. Witek

  Posiadacze noktowizorów trochę mnie przerażają, no bo po co komuś normalnemu sprzęt służący do obserwacji kogoś w nocy… no chyba, że myśliwy albo jakiś fotograf. Miejmy nadzieję, że tylko profesjonaliści taki sprzęt posiadają;)

  Reply
 4. Monti

  Posiadam noktowizor firmy Dedal i mogę go serdecznie polecić! Używam go dosyć często, ponieważ jestem właścicielem pola do paint balla i organizuje „nocne strzelanie” Super zabawa! Można poczuć się jak prawdziwy komandos:) Moje okularki oberwały już dużo razy i nadal działają 🙂

  Reply
  1. hanka

   O! Powiem szczerze, że na takie nocne strzelanie to bardzo chętnie bym się wybrała! Ciekawe, czy korzystając z takiego noktowizora mocno traci się na celności? Jestem fanką paintballa oraz asg i naprawdę mega mnie to ciekawi, także z góry dzięki za odpowiedź:) Pozdrawiam!

   Reply
 5. franek

  Bardzo ciekawy materiał, a sprzęt jakim jest cyfrowy noktowizor z lornetką jeszcze bardziej. Zawsze lubiłem tego typu gadżety i mam wrażenie, że pokuszę się o zakup czegoś takiego z czystej męskiej ciekawości. Znajomy ma tonę takiego sprzętu bo jest wojskowym i dane mi było poszperać w tych wszystkich kamerach i noktowizorach – bajka!

  Reply
 6. Marcin

  Ceny dobrych noktowizorów mogą osiągnąć kosmiczną cenę i odstraszyć potencjalnego kupca, ale przekłada się to na jakość sprzętu i warto się zastanowić, czy potrzebny jest nam aż tak profesjonalny sprzęt. Dobry artykuł, ciekawie i z pomysłem wytłumaczone co i jak w tym temacie.

  Reply
 7. Tymek

  Dzięki za artykuł! Przydał mi się bardzo, bo w końcu znalazłem noktowizor cyfrowy na lunetę. Czekam aż paczka dojdzie, ale nie mogę się już doczekać, co z tego wyjdzie 😉

  Reply
 8. Czarek

  Lornetka z noktowizorem to świetna sprawa 😀 sprawia mega dużo frajdy w obserwacji, a tym bardziej jeżeli ktoś jest leśniczym jak ja. Można dużo więcej zobaczyć w nocy, a sama lornetka jest swego rodzaju gadżetem, którym można się też pobawić.

  Reply
 9. Rafciach

  Pisanie, że noktowizory archaicznych generacji 0 (demaskujący obserwatora reflektor podczerwieni!) czy 1 są najlepsze to kompletna głupota. Dobry sprzęt jest niestety wciąż bardzo drogi ale postęp techniczny w dziedzinie matryc CMOS daje nadzieje, że sytuacja ta zmieni się radykalnie w ciągu najbliższych kilku lat.

  Reply
  1. Mirek

   Tego typu urządzenia są stosowane przez myśliwych i pasjonatów przyrody do obserwacji dzikich zwierząt nocą.
   Wszystko się rozchodzi o dobór reflektora tak by zwierzyna nie widziała jego światła.

   Reply
 10. Mirek

  Ciekawa rzecz, artykuł fajnie i kompleksowo napisany, za to duży plus. Co do samych noktowizorów, to cena niektórych dalej odstrasza i nie pozostaje nam nic jak poczekać na to, aż obecny rynek się trochę zmieni i wejdą te nowsze, wspomniane przez przedmówcę zmiany w używanych matrycach. Pozdrawiam.

  Reply
 11. Adrian

  Kupiłem dzięki wam podstawowy noktowizor i powiem szczerze, że jestem zaskoczony. Myślałem, że po prostu nie będzie szału, bo wybrałem model praktycznie najtańszy, a tutaj jestem mile zaskoczony, bo wykonany jest świetnie, a sama matryca jest jak na tę kwotę jak najbardziej ok.

  Reply
 12. Heniek

  Kupiłem jakiś czas temu noktowizor cyfrowy i zdecydowanie jest to rzecz godna uwagi. Sprawdza się w wielu niekorzystnych warunkach, za co właśnie lubie taki sprzęt. Porządny, ale to fakt kosztował swoje.

  Reply
 13. Antek

  Tanie noktowizory nie zawsze się sprawdzają. Na taki sprzęt, tym bardziej, jeżeli jesteśmy wymagającymi użytkownikami to warto przeznaczyć większą kwotę. Jest to coś na czym nie powinno się oszczędzać.

  Reply

Dodaj opinię