Jaka kamera termowizyjna będzie najlepsza? Co brać pod uwagę?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 2 109 0

Termowizja jest znaną od wielu lat technologią, która znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach. Przeważnie korzystają z niej: astronomowie, naukowcy, policja, staż pożarna, wojsko czy myśliwi. Kamera termowizyjna pozwala na uzyskanie zadowalającej widoczności, nawet w przypadku braku jakiegokolwiek oświetlenia.

kamera termowizyjna Flir T420
kamera termowizyjna Flir T420

Co widzi kamera termowizyjna?

Kamery termowizyjne swoje działanie opierają o wykrywanie emisji światła podczerwonego, które jest wydzielane przez wszystkie obiekty mające temperaturę wyższą od zera bezwzględnego. Urządzenie to wykrywa więc wszelkie różnice temperaturowe powierzchni między danymi obiektami, po czym przetwarza je w czasie rzeczywistym na obraz.

Kamera termowizyjna oprócz tego analizuje otoczenie pod kątem źródeł ciepła. Takim źródłem może być między innymi: żywa istotna, działający silnik pojazdu, nagrzany grunt. Na monitorze sprzętu pojawiają się wówczas obiekty o różnej barwie.


[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

[TOP6] Kamery cyfrowe w Rankingu

Ranking TOP6 najchętniej wybieranych kamer cyfrowych, wykorzystujących podczerwień.


Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę termowizyjną?

Dokładność urządzenia

Kamera termowizyjna musi działać przede wszystkim bardzo precyzyjnie. Jej pomiary powinny być więc dokładne, co uzyskamy, decydując się na sprzęt, którego dokładność wynosi do ok. 2 stopni Celsjusza. W ten sposób uzyskamy zawsze prawidłowy wynik, bez względu od działania czynników zewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem jest także kamera pozwalająca na wprowadzenie danych, na przykład tych dotyczących temperatury odbicia.

Zdjęcia

Niekiedy konieczne jest zapisanie efektów pracy. Nowoczesne modele pozwalają na zgranie obrazu na komputer, a co za tym idzie, możemy następnie wydrukować dokonane pomiary. Jest to bardzo pomocne w pracy wielu specjalistów, którzy muszą udokumentować wykonane czynności.

Wskaźnik laserowy

Kolejnym istotnym elementem jest wskaźnik laserowy. Niestety tanie modele nie posiadają tej opcji, a więc uzyskanie prawidłowego pomiaru może okazać się trochę problematyczne. Wskaźnik laserowy przyda nam się w szczególności, jeśli pracujemy w dosyć ciasnym miejscu, gdzie widocznych jest wiele źródeł ciepła. Warto go również mieć, podczas analizowania uszkodzonych sprzętów działających pod napięciem. Prace są wtedy przeprowadzane na odległość, a wskaźnik pomaga w uzyskaniu precyzyjnego pomiaru.

Rozdzielczość detektora

Nie bez znaczenia jest także rozdzielczość detektora. Wyświetlacz powinien być na tyle duży, aby móc z niego komfortowo korzystać i bez problemu odczytywać wszystkie dane. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to od niej zależy przede wszystkim dokładność pomiaru. Oczywiście im większa rozdzielczość detektora, tym lepiej. Wyniki uzyskane ze sprzętu o dużej rozdzielczości detektora będą łatwe do przedstawienia i doskonale widoczne.

Łączność bezprzewodowa

Przydaje się, jeśli nasze wyniki chcemy jak najszybciej ukazać innym osobom. Możemy to wówczas zrobić, przedstawiając je na tablecie czy telefonie. Wiele kamer termowizyjnych posiada wbudowany moduł bluetooth czy Wi-Fi, dzięki którym można łączyć się z urządzeniami mobilnymi.

Zakres temperatur

Poszczególne modele mogą mieć różne zakresy pracy. Tanie produkty oferują mniejszy zakres mierzonych temperatur. Polecanym zakresem jest od -40 do 2000 stopni Celsjusza, który jest całkowicie wystarczający i daje wiele możliwości.

Waga oraz rozmiar kamery

Kamera termowizyjna powinna być lekka i niewielkich rozmiarów. Male urządzenie pozwoli na bardziej komfortową pracę. Z lekkiego urządzenia można korzystać bez zmęczenia nawet cały dzień, a co za tym idzie pomiary, będą dokładne. Ręce nie będą się zbytnio męczyły.


Przeczytaj również: Kamera cyfrowa: CCD czy CMOS?



Funkcje dodatkowe kamer termowizyjnych

Na sam koniec warto zwrócić uwagę na przydatne funkcje dodatkowe, jakie mogą mieć kamery termowizyjne. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, do czego właściwie będzie nam potrzebna kamera termowizyjna.

  • Funkcja obraz na obrazie – pozwala na nakładanie obrazu termicznego na obraz cyfrowy.
  • Funkcja fuzji – dzięki niej możemy obserwować obiekt zarówno w obrazie cyfrowym, jak i termowizyjnym, a oprócz tego wyznaczyć temperaturę graniczną. Elementy znajdujące się powyżej albo poniżej określonej temperatury będą ukazane w wersji obrazu termowizyjnego.
  • Funkcja MSX – pozwala na obserwowanie danych obiektów na obrazie termowizyjnym razem z zaznaczonymi krawędziami oraz obrysem obrazów, bez opóźniania czasowego. W ten sposób widoczność jest dokładniejsza, a także możemy z łatwością zlokalizować wszelkie elementy.

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

[TOP10] Kamery termowizyjne w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych kamer z termowizorem, wykorzystujących podczerwień.


Podsumowanie, czyli jaki aparat na podczerwień wybrać?

  • Decyzja o zakupie odpowiedniej kamery IR powinna być przede wszystkim ukierunkowana na zastosowanie sprzętu – wykorzystuje się je w wielu dziedzinach, takich jak chociażby przy diagnostyce schematów elektronicznych, wykrywaniu usterek w instalacji grzewczej oraz wodnej, zarówno na potrzeby gospodarstw domowych, jak i na skalę przemysłową. W profesjonalnym zastosowaniu przyda się oprogramowanie, które pozwoli m.in. przygotować zaawansowane raporty oraz analizy na podstawie zebranych danych.
  • Parametr czułości termicznej określa nam możliwości w wykrywaniu różnic w temperaturach na badanym obiekcie lub obszarze. Wyższa jakość oraz dokładność pomiarowa osiągana jest w momencie, gdy wartość ta jest niższa. Uniwersalność profesjonalnej kamery IR w dużej mierze jest uwarunkowana możliwościami w badaniu możliwie jak największej grupy obszarów – wyższy współczynnik emisyjności pozwala na dokładniejszy pomiar i zniwelowanie ewentualnych błędów.
  • Przy częstych podróżach z pewnością doceniamy niewielkie rozmiary sprzętu, dlatego poszukując mobilnego aparatu na podczerwień warto zainteresować się mniejszymi modelami tego typu. Przy zastosowaniach przemysłowych zdecydowanie chętniej stawia się na pełnowymiarowe kamery, z kolei istnieje możliwość przekształcenia naszego smartfonu na sprzęt wykorzystujący podczerwień, a potrzebny będzie nam w tym celu dedykowany adapter.
  • O jakości obrazu świadczy parametr rozdzielczości matrycy – im jest ona wyższa, tym mamy do czynienia z coraz lepszym aparatem na podczerwień. Warto także zwrócić uwagę na rozdzielczość samego ekranu, najlepiej z funkcją obsługi dotykowej. Bardzo istotny również jest oferowany zakres rozpoznawania temperatury podczas pracy. W warunkach przemysłowych parametr ten odgrywa szczególną rolę – na linii produkcyjnej lub też przy elementach grzewczych bardzo często mamy do czynienia z temperaturami rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy stopni.

Astronomiczne zapytania:

  • kamera termowizyjna ranking
  • https://odkrywcyplanet pl/jaka-kamera-termowizyjna-ranking/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię