Przygotowania do kolejnych misji załogowych na Srebrny Glob nabierają tempa. Od wczorajszego dnia wokół Księżyca orbituje już (miniaturowy, o masie zaledwie 25 kg i wymiarach 20 x 20 x 30 cm) statek kosmiczny od nazwie Capstone, której nadrzędnym zadaniem jest wykonanie testów orbitalnych na NRHO (skrót od ang. Near-Rectilinear Halo Orbit) celem ustalenia warunków dla powstania w przyszłości stacji przesiadkowej Getaway w ramach rozwijanego projektu Artemis.
Sonda została wysłana w przestrzeń kosmiczną już 28 czerwca, a jej głównym zasilaniem są 2 panele fotowoltaiczne. Na potrzeby uzyskania przez Capstone odpowiedniej stabilnej pozycji oraz wymaganego ciągu wyposażono ten niewielki instrument w 8 rakietowych jednostek napędowych.
Pomimo tak kompaktowych rozmiarów koszty stworzenia sondy wyniosły prawie 14 mln dolarów. Na pokładzie „kosmicznego pudełka” zamontowano również nawigację CAPS (skrót od ang. Cislunar Autonomous Positioning System) pozycjonującą statek względem orbitera satelitarnego LRO (skrót od ang. Lunar Reconnaissance Orbiter).
Powinno również zainteresować …
W trakcie przygotowań do startu napotkano kilka problemów, w efekcie czego pojawiające się usterki powodowały trudności z poprawnym działaniem Capstone. Już 4 lipca 2022 NASA miała pewne kłopoty z utrzymaniem łączności, co udało się szybko wyeliminować dokonując pewnym poprawek kodu źródłowego. Z kolei 8 września statek działał w trybie awaryjnym z powodu nieprawidłowej pracy jednego silniczków odpowiadających za korektę trajektorii lotu oraz stabilizację.
Kolejny etap związany z powrotem człowieka na Srebrny Glob stał się faktem. Według obecnych planów NASA misja Artemis zakłada, że stanie się to już w 2024 roku. Sonda Capstone ma krążyć po orbicie wokół Księżyca w odległości od ok. 1600 km (przelot nad biegunem północnym) do ok. 70 tysięcy km (faza przelotu nad biegunem południowym). Misja statku kosmicznego ma potrwać 6 miesięcy.
(1) nasa.gov / „What is CAPSTONE?”
(2) kosmonautyka.pl / „Capstone”