Jaką nawigację samochodową kupić? Który system GPS najlepiej sprawdzi się w aucie?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 335 0

Rynek nawigacji GPS jest obecnie bardzo obszerny, dlatego wybór odpowiedniej nawigacji dla siebie nie zawsze jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza że urządzenie, które okaże się nietrafione, może w dużym stopniu utrudnić nam jazdę samochodem.

Nawigacja samochodowa GPS z wbudowaną mapą. Fotografia: toptenreviews.com.
Nawigacja samochodowa GPS z wbudowaną mapą. Fotografia: toptenreviews.com.

Dlatego warto poświęcić chwilę czasu i zastanowić się bardziej nad wyborem odpowiedniego urządzenia, a w tym może pomóc ten krótki poradnik, dzięki któremu każdy zainteresowany dowie się m.in. na co zwracać uwagę przy zakupie nawigacji samochodowej.


Czym się różni tradycyjna nawigacja od tej dostępnej w telefonie?

Obecnie oprócz tradycyjnej, samochodowej nawigacji, odbiornik GPS można spotkać w praktycznie każdym smartfonie. Nie da się ukryć, że obie nawigacje dość mocno się od siebie różnią. Widać to między innymi w zasięgu, stabilności oraz czasie pracy, które zdecydowanie są na korzyść nawigacji samochodowej. Dodatkowo nawigacja dostępna w smartfonach nie zawsze jest tak czytelna i widoczna, jak ta tradycyjna.

Podsumowując, trzeba przyznać, że nawigacja samochodowa jest praktycznie w każdym aspekcie lepsza, niż ta dostępna w smartfonach.


Przeczytaj również: Dobra kamera samochodowa, czyli jaka? Poznajmy najważniejsze kryteria zakupowe wideorejestratorów


Na co zwracać uwagę, wybierając nawigację samochodową?

Wybierając dla siebie nawigację samochodową, warto zwrócić uwagę na jej niektóre elementy, aby w jak największym stopniu dopasować ją do naszych potrzeb. Poniżej znajduje się lista tych elementów, które powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę.

  • Rozdzielczość ekranu – jej wielkość powinna być zależna od rodzaju pojazdu, którym się poruszamy. Naturalną rzeczą jest zatem, że im większy pojazd, tym większa rozdzielczość ekranu nawigacji będzie potrzebna, aby móc w 100% wykorzystać potencjał owego urządzenia.
  • Wielkość ekranu – poruszając się autem chcemy komfortowo korzystać z nawigacji, dlatego rozmiar matrycy powinien być na tyle duży, aby bez problemu móc ją obsługiwać. Na potrzeby wyświetlania map system GPS powinien posiadać ekran najlepiej przynajmniej 5-calowy.
  • Jasność i powłoka wyświetlacza – dobre oświetlenie oraz jasność matrycy pozwalają na bezproblemowo obsługę urządzenia nawet przy dużym nasłonecznieniu. Chcąc zminimalizować efekt refleksów świetlnych warto kupić nawigację z matową powłoką wyświetlacza lub też wyposażoną w specjalną folię antyrefleksyjną. Przy ekranach dotykowych jej jakość będzie miała kluczowe znaczenie.
  • Procesor i pamięć urządzenia – odpowiadają za sprawne i płynne działanie nawigacji. Im więcej ma pamięci dane urządzenie i im lepszy procesor, tym sprawniej i płynniej będzie działało.
  • Mapy – w zależności od obszaru, w jakim zazwyczaj podróżujemy samochodem, powinniśmy wybrać te mapy, które owe obszary uwzględniają. W przypadku, gdy nie wyjeżdżamy autem za granicę, wystarczy tylko mapa Polski. Natomiast, gdy dużo podróżujemy i często wybieramy się za granicę, powinniśmy wybrać te mapy, uwzględniające również te tereny, znajdujące się poza Polską.
  • System operacyjny – nawigacje mogą być wyposażone w różne systemy operacyjne. Można wyróżnić: Windows CE, Android czy też autorskie programy od firm TomTom i Garmin. Istnieje również opcja bez systemu. Każdy ma swoje plusy i minusy i to od nas zależy, na który się w ostateczności zdecydujemy.
  • Łączność bezprzewodowa – synchronizacja samej nawigacji z naszym smartfonem może odbywać się za pomocą bluetooth.
  • Czas pracy baterii – standardem na wyposażeniu nawigacji samochodowych są akumulatory zdolne do około godzinnej pracy bez korzystania z ładowarki. Ostateczny czas jest uzależniony od wydajności podzespołów oraz intensywności korzystania z urządzenia. Im dłużej wytrzymuje bateria, tym lepiej.

Przeczytaj również: Jaki lokalizator GPS najlepiej wybrać? Kiedy najbardziej się przydaje?



Dodatkowe funkcje dostępne w nawigacji samochodowej

Część nawigacji, wyposażona jest w dodatkowe funkcje, które mogą w znaczącym stopniu ułatwić jazdę samochodem. Są to:

  • Komunikaty głosowe – przydatna funkcja, dzięki której można w większym stopniu skupić się na drodze, gdyż komunikator głosowo poinformuje nas o różnych kwestiach.
  • Asystent parkowania – ów funkcja znacznie ułatwia znalezienie miejsca do zaparkowania, gdyż wyświetla listę dostępnych miejsc parkingowych.
  • Asystent pasa ruchu – funkcja polega na wyświetleniu pasa ruchu, który pomoże w sprawniejszym pokonaniu np. skrzyżowania.
  • Znajdź mój samochód – to bardzo przydatna aplikacja, dzięki której bez problemu znajdziemy nasz samochód.
  • Wideo skrzyżowań w 3D – wyświetla skrzyżowania z perspektywy lotu ptaka, dzięki czemu w dużym stopniu polepsza się nasza widoczność i łatwiej nam pokonać te bardziej skomplikowane skrzyżowania.
  • Informacje o fotoradarach – funkcja poinformuje nas o fotoradarach, znajdujących się w okolicy, co pozwoli nam uniknąć potencjalnych kosztów, związanych z przekroczeniem prędkości.
  • Bluetooth – funkcja, pozwalająca na sparowanie ze sobą nawigacji samochodowej ze smartfonem, dzięki czemu możliwe będzie np. odbieranie połączeń poprzez nawigację.
  • Informacje o korkach – bardzo przydatna funkcja, która informuje nas o korkach, znajdujących się w pobliżu, co pozwala nam je ominąć i zaoszczędzić trochę czasu.
  • Tryb ciężarowy – pozwala ustalić optymalną trasę dla samochodu ciężarowego, która będzie uwzględniała jego wymiary i masę.

To tylko niektóre z funkcji dostępnych w urządzeniu. Wybrane nawigacje samochodowe mogą posiadać znacznie więcej funkcji takich jak: inteligentne szukanie adresów, dostęp do miejsc POI czy też podłączenie kamery cofania.


[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

[TOP10] Nawigacje samochodowe w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych systemów GPS do samochodu, wykorzystywanych podczas podróży autem.


Podsumowanie, czyli jaka nawigacja będzie najlepsza do auta?

Dobra nawigacja GPS powinna oczywiście posiadać szybki procesor oraz odpowiednią ilość pamięci RAM, wbudowanych na stałe wewnątrz urządzenia. To one przede wszystkim determinują wydajność sprzętu oraz komfort korzystania z niego. Przeznaczenie systemów nawigacyjnych do aut determinuje to, że na potrzeby ich funkcjonowania nie są wymagane tak wydajne CPU oraz ilość RAM, jak w laptopach. Dobre nawigacje samochodowe powinny dysponować pamięcią RAM wynoszącą przynajmniej 256 MB.

Pojemność pamięci Flash ROM determinuje, ile możemy zmieścić map na danym sprzęcie. Bardzo często nawigacje mają przynajmniej 16 GB pamięci. Budżetowe wersje za kilkaset zł oferują najczęściej do 8 GB.

Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort jest oczywiście intuicyjna obsługa interfejsu, dopasowany do naszych oczekiwań ekran o odpowiedniej rozdzielczości i wielkości, najlepiej z matową powłoką matrycy.

Podczas podróży nawigacja powinna być stabilnie zamontowana do deski rozdzielczej, dlatego warto zadbać o odpowiedniej jakości uchwyt mocujący. Warto uwzględnić w naszym budżecie zakup systemu GPS z dodatkowymi oferowanymi funkcjami, jak chociażby wspomniane powyżej łączność przez bluetooth, asystent pasa ruchu i skrzyżowań czy też informacje o fotoradarach.

Dla osób poszukujących sprzętu wielofunkcyjnego z pewnością ciekawą opcją będzie zakup zestawu kamery samochodowej z nawigacją GPS oraz kamerą wsteczną (cofania).

Trudno wskazać jednoznacznie najlepszą nawigację samochodową. Wybór urządzenia powinien zostać dokonany w subiektywny sposób, kierując się podanymi wyżej wytycznymi, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać taką nawigację, która będzie w największym stopniu dopasowana do nas.

Astronomiczne zapytania:

  • https://odkrywcyplanet pl/jaka-nawigacja-samochodowa-ranking-gps/
  • jaka nawigacja samochodowa

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię