Sonda kosmiczna Lucy wykonała imponujące zdjęcia przestrzeni kosmicznej oraz powierzchni Księżyca

Astronomia: Kosmos 95 0

Dokładniejsze zbadanie tzw. planetoid oraz asteroid trojańskich (obiekty krążące po orbitach wykazujących duże podobieństwo z orbitą planety Jowisz) jest jednym z wielu wyzwań naukowców, które ma na celu lepsze zbadanie Układu Słonecznego. Po problemach związanych w rozłożeniem paneli słonecznych (zacięcie jednego z silniczków) sonda kosmiczna Lucy (na cześć zachowanej w 40% struktury kostnej samicy pochodzącej z rodziny ssaków człowiekowatych – australopiteków) pracuje już normalnie.


Sondę kosmiczną Lucy wystrzelono 16 października 2021 roku ze Space Launch Complex 41, znajdującym się w centrum kosmicznym na Florydzie. Podczas pierwszych dwóch lat misji skorzysta ona z kilku asyst grawitacyjnych, ponadto ze względu na niewielką (zaledwie 350 km nad Ziemią) wysokość przelotową konieczne było uwzględnienie obecności kosmicznych śmieci na orbicie oraz oporu ziemskiej atmosfery. Lucy to pierwsza misja mająca na celu badanie asteroid oraz planetoid trojańskich w bliskiej orbicie Jowisza.

Misja sondy kosmicznej Lucy ma potrwać 12 lata i w tym czasie przeleci ona w niewielkiej odległości od asteroid i planetoid, badając dzięki temu ich różnorodność, co pozwoliłoby lepiej zrozumieć procesy konieczne do formowania się Układu Słonecznego.


Obraz z sondy kosmicznej Lucy z 13 października 2022

W dniu 13 października 2022 sonda Lucy uchwyciła wyjątkowy obraz Ziemi i Księżyca z odległości 1.4 mln km. Zdjęcie zostało wykonane przy okazji kalibracji instrumentów naukowych znajdujących się na pokładzie. Był to pierwszy z trzech przelotów przy wykorzystaniu asysty grawitacyjnej. Etapy te są koniecznością, gdyż zapewnią one sondzie kosmicznej odpowiednią prędkość, którą Lucy będzie potrzebowała celem dotarcia do asteroid i planetoid trojańskich.


Do wykonania tego zdjęcia użyto systemu dwóch identycznych kamer T2CAM (skrót od Terminal Tracking Camera), odpowiedzialnych za śledzenie asteroid podczas przelotów sondy z dużą prędkością.


Polecamy również publikacje …


Obraz z sondy kosmicznej Lucy z 15 października 2022

Wykorzystując pobyt na orbicie między naszą planetą a Księżycem sonda Lucy wykonała fotografię Ziemi w wysokiej rozdzielczości.

Fotografia została wykonana 15 października 2022 roku z odległości 620 tysięcy km.



Obraz z sondy kosmicznej Lucy z 16 października 2022

Następnego dnia, między godziną 7:30 a 8:00 rano, Lucy wykonała fotografię regionu Central Highlands (obszar o szerokości około 1300 km) na Księżycu. Zdjęcie wykonano z odległości zaledwie 360 km, natomiast obraz otrzymano z instrumentów naukowych, gdy sonda kosmiczna znajdowała się już 230 tysięcy km od naszego naturalnego satelity.

Na fotografii widać dobrze znaną nieckę uderzeniową Mare Imbrium (z łac. Morze Deszczów) o szerokości ponad 1000 km w górnej części obrazu oraz w dolnej części pokrytą kraterami południową wyżynę. W pobliżu lewej granicy wyróżnia się sporej wielkości, niedawno uformowany krater Copernicus.


Źródła publikacji:
(1) nasa.gov / „NASA’s Lucy Spacecraft Captures Images of Earth, Moon Ahead of Gravity Assist”
(2) dnaindia.com / „NASA’s Lucy spacecraft snaps amazing close-up photo of the moon”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię