Ranking Lunet astronomicznych. Jaka luneta obserwacyjna najlepsza?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 651 0

Wybór odpowiedniej lunety uzależniony jest przede wszystkim od jej przeznaczenia. Najczęściej są one wykorzystywane do obserwacji środowiska naturalnego, a dodatkowy statyw zapewni stabilność sprzętu. Jest to szczególnie istotne, gdy chcemy go przygotować na potrzeby obserwowania obiektów na nocnym niebie.

Lunety do obserwacji astronomicznych mogą się znacząco różnić jakością samej optyki oraz solidnością wykonania, dlatego warto przed zakupem ustalić budżet na zakup sprzętu oraz określić, z jakiego dodatkowego wyposażenia będziemy korzystali – mowa tutaj o zainstalowaniu np. kamery cyfrowej czy też aparatu fotograficznego do rejestrowania obserwacji.

Poniżej prezentujemy rankingi lunet obserwacyjnych, w zależności od ich popularności oraz ceny. Jakie zatem są najlepsze lunety w poszczególnych TOP zestawieniach?


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Jakie Lunety astronomiczne są najchętniej wybierane? Ranking TOP10 lunet obserwacyjnych

[ Aktualizacja zestawienia - grudzień 2022 ]

Prezentujemy proponowane lunety astronomiczne, które są najchętniej wybierane przez osoby poszukujące sprzętu obserwacyjnego.

4 ★  Luneta DISCOVERY Range 50

Luneta DISCOVERY Range 50 Najniższa Cena Online Luneta Discovery Range 50 Ustawiony pod kątem okular. Powiększenie: 15–45 razy. Średnica soczewki obiektywowej: 50 mm Luneta Discovery Range 50 to znakomity dobór dla podróżników żądnych nowych odkryć. To niewiele znaczący i lekki przyrząd optyczny, który można komfortowo zabrać ze sobą na długą wędrówkę albo ekscytującą wyprawę w dziczy. Dzięki znikomemu statywowi teleskop można błyskawicznie „rozłożyć” do obserwacji w każdych warunkach. Futerał ułatwia przenoszenie i przechowywanie przyrządu wraz z akcesoriami. Układ optyczny jest wytworzony ze szkła BK-7. W dodatku wielowarstwową powłokę zaimplementowano nie tylko na soczewkach,na dodatek na pryzmatach. W rezultacie luneta zapewnia wyraźny, szczegółowy obraz o wysokim kontraście. Ponieważ ten przyrząd jest zaopatrzony w soczewkę zwiększającą, zakres zwiększenia można regulować w zakresie od 15 do 45 razy. Zezwala na to wybranie najwygodniejszego kąta obserwacji i szybkie przenoszenie wzroku z ogólnej panoramy na poszczególne obiekty w oddali. obfity odstęp źrenicy wyjściowej pozwala na obserwację w okularach, ponadto poprawiając wygodę obsługi przyrządu. Na okularze jest dostępna regulacja dioptrii. Korpus lunety jest tworzony z tworzywa sztucznego, a statyw – z metalu. Do ustawiania przyrządu w odpowiednim kierunku na statywie służy wygodne pokrętło regulacyjne. Na modelu Discovery Range 50 można też zamontować przystawkę do smartfonu. atrybuty: drobne wymiary i masa – wyśmienity do podróżowania albo wędrówek Układ optyczny ze szkła BK-7 z całkowitą powłoką wielowarstwową Zakres zwiększenia: 15–45 razy znaczny odstęp źrenicy wyjściowej, regulacja dioptrii – wygoda dla osób z wadami wzroku Futerał i statyw w zestawie Zawartość zestawu: Luneta Statyw stołowy z metalu Ochronne osłony okularu i obiektywu Ściereczka do czyszczenia Futerał do przechowywania i transportu Instrukcja obsługi i karta gwarancyjna dane techniczne: Materiał układu optycznego: BK-7 powłoka soczewki: pełna powłoka wielowarstwowa Średnica soczewki obiektywowej (apertura), mm: 50 powiększenie, razy: 15–45 Pole widzenia, °: 2,4–1,14 Odstęp źrenicy wyjściowej, mm: 16–14 śladowy dystans makro, m: 8 Pole widzenia, m/1000 m: 42–20 Materiał korpusu: tworzywo sztuczne na dodatek: możliwość konstrukcji przystawki do smartfonu do robienia fotografii Pokrowiec/torba w komplecie: tak Statyw: metalowy, stołowy Średnica źrenicy wyjściowej, mm: 3,33–1,11 Okular z regulacją dioptrii, dioptrie: ±4 wykorzystanie: polowanie, sport i obserwacje nieruchomych obiektów Zakres rozszerzenia: do 45 razy Zakres średnicy obiektywu: do 60 mm Statyw w komplecie: tak rozszerzenie: tak Średnica soczewki okularu, mm: 21
 • Producent Discovery 

9 ★  Luneta LEVENHUK Blaze BASE 100 (0753215766673)

Luneta LEVENHUK Blaze BASE 100 (0753215766673) Najniższa Cena Online Luneta Levenhuk Blaze BASE 100 Ustawiony pod kątem okular. Powiększenie: 25-75 razy. Średnica soczewki obiektywowej: 100 mm Luneta Levenhuk Blaze BASE 100 ma soczewkę obiektywową o średnicy 100 mm oraz zwiększenie w zakresie 25-75 razy. Pokaźna apertura przyrządu optycznego przekazuje wyraźny obraz choćby o świcie lub po zmierzchu. Pokaźny zakres zwiększenia pozwala na szczegółowe obserwowanie oddalonych obiektów. Ta luneta jest wspaniała do badania zwierząt i ptaków, krajobrazów naturalnych, a także miejskich, a także oglądania wydarzeń sportowych na stadionie. W układzie optycznym lunety zaimplementowano elementy optyczne z powłoką wielowarstwową wykonane ze szkła BK-7. Luneta przekazuje ostry i szczegółowy obraz z dobrym odwzorowaniem kolorów. Przekazywany obraz jest kontrastujący i wyraźny choćby w warunkach słabego oświetlenia. Przyrząd optyczny ma w dodatku płynną regulację ostrości, a także ustawiony pod kątem okular. Użytkownicy z wadami wzroku docenią możliwość regulacji dioptrii i długi odstęp źrenicy wyjściowej umożliwiające prowadzenie obserwacji w okularach korekcyjnych. Korpus lunety jest wyprodukowany z tworzywa nienaturalnego. Korpus lunety Levenhuk Blaze BASE 100 ma charakterystyczny gwint 1/4", poprzez co można ją zamontować na statywie. Komplet mieści niewiele znaczący metalowy statyw i twardy pokrowiec do przechowywania i transportowania. parametry: Ustawiony pod kątem okular Soczewka obiektywowa o obszernym rozszerzeniu, rozszerzenie: od 25 do 75 razy Regulacja dioptrii Układ optyczny z całkowitą powłoką wielowarstwową ze szkła BK-7 Statyw i twardy pokrowiec w zestawie Zawartość zestawu: Luneta Statyw stołowy z metalu Ochronne osłony okularu i obiektywu Ściereczka do czyszczenia Twardy pokrowiec do przechowywania i transportowania Instrukcja obsługi i karta gwarancyjna dane techniczne Materiał układu optycznego: BK-7 powłoka układu optycznego: pełna powłoka wielowarstwowa Średnica soczewki obiektywowej (apertura), mm: 100 powiększenie, razy: 25-75 Pole widzenia, °: 2,1-1 Odstęp źrenicy wyjściowej, mm: 21-15 nieznaczny dystans makro, m: 5 Pole widzenia, m/1000 m: 36-17 Materiał korpusu: tworzywo nienaturalne Pokrowiec/futerał/torba w pakiecie: tak Statyw: stołowy, metalowy Średnica źrenicy wyjściowej, mm: 4-1,3 Okular z regulacją dioptrii, dioptrie: ±4 Gwint: 1/4" użycie: do sportów i na polowanie, do obserwacji stacjonarnych Zakres rozszerzenia, razy: 75 razy i więcej Zakres średnicy obiektywu, mm: 80 i więcej Statyw w zestawie: tak powiększenie: tak Średnica okularu (wymiary), mm: 21
 • Producent LEVENHUK 

Zestawienie najtańszych lunet astronomicznych to przede wszystkim propozycje sprzętu dla najmłodszych oraz początkujących adeptów, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z obserwacją przyrody oraz nocnego nieba. W większości przypadków są to modele mobilne, o kompaktowych rozmiarach, z którymi powinno poradzić sobie nawet kilkuletnie dziecko.

Łatwość początkowych obserwacji zapewnić może często dołączany do zestawu niewielki statyw stołowy. Jaki model lunety obserwacyjnej jest najbardziej atrakcyjny cenowo? Ile musimy wydać za najprostsze konstrukcje? Każda pozycja w rankingu posiada swoją charakterystykę w postaci opisu oraz parametrów technicznych.

Najtańsze Lunety astronomiczne – Ranking rosnąco wg ceny

[ Aktualizacja zestawienia - grudzień 2022 ]

Zestawienie TOP5 zawiera najtańsze lunety astronomiczne, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający bardzo tanie lunety do obserwacji nieba jest aktualizowany na bieżąco.

4 ★  Luneta Levenhuk Blaze BASE 60, 0237-2836A

Luneta Levenhuk Blaze BASE 60, 0237-2836A Najniższa Cena Online Luneta Levenhuk Blaze 60 BASE to doskonały asystent w trakcie obserwacji niezwykle odległych obiektów. Możesz przyglądać się latającym wysoko ptakom, poznać zachowanie dzikich zwierząt i obserwować życie miejskie ze swojego okna Przyrząd Levenhuk Blaze 60 BASE wykorzystuje obiektyw zmiennoogniskowy, który zezwala na płynną zmianę powiększenia w zakresie od 20x do 60x, dlatego układ optyczny można prosto przypasować do typu obserwacji. Wszystkie komponenty układu optycznego są tworzone ze szkła BK-7. Soczewki zewnętrzne są pokryte warstwą i istotnie jasny i kontrastowy obraz. Ukośny okular wpływa na wygodę w trakcie obserwowania obiektów znajdujących się w obszarze okołozenitalnym. Dzięki pierścieniowi regulacji dioptrii układ optyczny można przypasować do wzroku każdej osoby. Układ optyczny jest broniony przez lekką i trwałą obudowę z tworzywa nienaturalnego, dlatego luneta jest wytrzymała na przypadkowe uderzenia i upadki z znikomej wysokości. Zestaw posiada statyw stołowy i futerał do przechowywania i transportu. właściwości: Ukośny okular Obiektyw zmiennoogniskowy znaczny zakres rozszerzenia Układ optyczny z wielowarstwowa , a także pryzmaty ze szkła BK-7 Prosta i mocna kompozycja Zawartość zestawu: Luneta Metalowy statyw stołowy Ściereczka do czyszczenia Osłony okularów i soczewek obiektywowych Futerał do transportowania i przechowywania Instrukcja obsługi i karta gwarancyjna informacje techniczne: Statyw w zestawie: tak Ze zmiennym powiększeniem: tak Materiał układu optycznego: Szkło BK-7 warstwa układu optycznego: całkowitą, wielowarstwowa warstwą Średnica soczewki obiektywowej (apertura), mm: 60 Średnica soczewki okularu, mm: 21 rozszerzenie, x: 20-60 Pole widzenia, °: 2,1-1 Oddalenie źrenicy wyjściowej, mm: 16-14 Makro, m: 10 Pole widzenia przy 1000 m: 36-17 Korpus: plastikowy użycie: towar do stosowania ogólnego. Może być wykorzystywany przez dzieci powyżej 3. Roku życia Futerał/sakwa w zestawie: tak Odległość od okularu do źrenicy, mm: 3-1 Regulacja dioptrii okularu, dioptrii: ±4
 • Producent Levenhuk 

Najdroższe modele lunet obserwacyjnych są przede wszystkim przeznaczone dla pasjonatów i do profesjonalnych zastosowań, a ich cena to z reguły przynajmniej kilka tysięcy zł. W przypadku TOP-owych lunet celowniczych kwoty nierzadko przekraczają kilkanaście tysięcy zł.

Co zatem wyróżnia najlepsze i najdroższe lunety obserwacyjne? Przede wszystkim jakość zastosowanej optyki, trwałość i solidność obudowy korpusu, a także jego szczelność (wodoodporność i wodoszczelność), dzięki czemu ze sprzętu możemy korzystać nawet przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Poniżej prezentujemy zestawienie TOP5 w postaci rankingu uwzględniającego najdroższe lunety obserwacyjne, dostępne w porównywarkach cenowych.

Najdroższe Lunety astronomiczne – Ranking malejąco wg ceny

[ Aktualizacja zestawienia - grudzień 2022 ]

Zestawienie TOP5 zawiera najdroższe lunety astronomiczne, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający bardzo drogie lunety do obserwacji nieba jest aktualizowany na bieżąco.


Poniżej prezentujemy podsumowanie powyższych zestawień lunet do obserwacji nocnego nieba oraz środowiska naturalnego. Mamy nadzieję, że opracowane i aktualizowane na bieżąco rankingi pomogą w wyborze możliwie jak najlepszej lunety w zależności od jej przeznaczenia.

Podsumowanie rankingów Lunet astronomicznych

[ Aktualizacja zestawienia - grudzień 2022 ]

 1. Najchętniej wybierana luneta astronomiczna:


 2. Najtańsza luneta astronomiczna:


 3. Najdroższa luneta astronomiczna:Jak wybrać lunetę do obserwacji? Dobre praktyki przed zakupem

 • przeznaczenie lunety – będzie determinowało cenę zakupu, a także jej jakość wykonania oraz trwałość. Najprostsze lunety obserwacyjne sprawdzą się przy prostszych zastosowaniach, np. do obserwacji przyrody czy też Księżyca, z kolei te bardziej zaawansowane pozwolą dostrzec więcej detali i szczegółów, wykazują również większą szczelność;
 • wyposażenie dodatkowe – luneta celem wygodnej obserwacji powinna być stabilizowana na statywie, a jeżeli chcemy dodatkowo zamontować na niej np. aparat czy kamerę, wówczas przydadzą się nam stabilizatory oraz zestawy mocujące;
 • oferowane powiększenie obrazu – zoom w lunecie odgrywa dokładnie takie samo znaczenie, jak w przypadku innych przyrządów optycznych, takich jak teleskopy czy lornetki. Najmniejsze lunety obserwacyjne oferują stosunkowo niewielkie powiększenie, z kolei dalsze obiekty możemy dokładniej obserwować przy wykorzystaniu sprzętu o większych gabarytach. Sprawdzajmy również, czy luneta posiada stałe powiększenie czy też możliwość elastycznego zoomowania;
 • średnica obiektywu lunety – wpływa na jasność przekazywanego obrazu, dlatego w warunkach nocnych oraz przy niedostatecznej widoczności z pewnością docenimy modele o większej średnicy obiektywu;
 • okular w lunecie – z reguły jest on instalowany na stałe, natomiast sprzęt z wyższej półki oferuje już możliwość jego wymiany na indywidualnie dobrany względem preferencji;
 • ostrość obrazu na brzegach – w dużej mierze świadczy o jakości sprzętu. Im luneta oferuje lepszą ostrość na brzegach, tym mamy do czynienia z lepszej jakości sprzętem;
 • oferowane pole widzenia – zakres ten podawany jest zazwyczaj w metrach i dotyczy obserwacji z odległości 100 metrów. Pamiętajmy, że zwiększona wartość powiększenia wpływa na proporcjonalne ograniczanie pola widzenia;
 • jakość obudowy – materiał do jej wykonania to przede wszystkim konstrukcja stalowa lub aluminiowa, jednakże na trwałość wpływają również spasowanie oraz zastosowanie materiałów zapewniających wodoszczelność i wodoodporność (gumowane uszczelki, materiał powłoki ograniczający skutki uszkodzeń mechanicznych itp.).

Astronomiczne zapytania:

 • luneta obserwacyjna ranking

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię