Orionidy na październikowym niebie. Kiedy można je zaobserwować? Aktywność roju w 2023 roku

Astronomia: Kosmos 128 0

Od 2 października można obserwować Orionidy (008 ORI) – rój meteorów powiązany z doskonale nam znaną kometą Halleya. Ich regularność oraz cykliczność sprawiają, że będziemy mogli je podziwiać jeszcze na początku listopada.


Co wiemy o Orionidach?

Według szacunków rój Orionidów porusza się z prędkością 66 km/s (prawie 240 000 km/h). Dla obserwatorów tego zjawiska szczególnie interesująca powinna być szczytowa noc spadających gwiazd z 20 na 21 października 2023, kiedy to osiągnie swoje apogeum – w ciągu godziny będziemy w stanie dostrzec nawet do 30 meteorów (przy średniej wynoszącej około 20 meteorów), natomiast w całym okresie ich październikowego występowania średnia będzie wynosiła w granicach 12-15 meteorów na godzinę.

Radiant roju Orionidów jest widoczny na pograniczu gwiazdozbiorów Oriona oraz Bliźniąt. Podczas obserwacji zjawiska w czasie nocy spadających gwiazd istnieje szansa na dostrzeżenie tzw. bolidów – są to meteory cechujące się jasnością większą od planety Wenus (> -4m). Najbardziej obfite w deszcz meteorów pochodzących od komety Halleya były lata 2006 oraz 2007, kiedy to w ciągu godziny można było dostrzec nawet do 70 spadających gwiazd. Ostatni dzień aktywności, którą będziemy mogli zaobserwować na nocnym niebie w przypadku Orionidów, to 7 listopada.


Powinno również zainteresować …


Kometa Halleya i dwa deszcze meteorów

Orionidy powstają z cząstek komety Halleya podczas jej przelotu. Gdy obiekt opuszcza nasz wewnętrzny Układ Słoneczny, dochodzi do wytwarzania kolejnego deszczu meteorów o nazwie Eta Aquariids. To zjawisko możemy zaobserwować na początku maja.

Kometa Halleya ostatnim razem odwiedziła Układ Słoneczny w 1986 roku 9 lutego (najbliżej Ziemi znajdowała się ona w odległości 22.5 mln km), a kolejne spotkanie ma nastąpić w 2061. Każdego roku natomiast, i to bardzo regularnie, możemy podziwiać szczątki komety w postaci Orionidów (październik oraz listopad).


Deszcz Orionidów osiąga szczyt podczas pierwszej kwadry Księżyca

Podobnie jak w przypadku większości deszczów meteorów, godziny między północą a świtem są najlepsze do obserwacji Orionidów. Księżyc w pierwszej kwadrze zachodzi około północy, więc po północy aż do świtu pasjonaci astronomii będą mieli sprzyjające warunki w postaci ciemnego nieba.

Z ciemnego miejsca można zobaczyć od 20 do nawet 30 Orionidów na godzinę w szczytowym momencie.


Źródła publikacji:
(1) in-the-sky.org / „Orionid meteor shower 2023”
(2) earthsky.org / „2023 Orionid meteor shower: All you need to know”
(3) skyatnightmagazine.com / „How to see the Orionid meteor shower 2023”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię