Najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca na świecie – kiedy nastąpi? Zobacz kalendarz

Astronomia: Kosmos 6 006 0

Już ponad dwa miesiące minęły od niezwykłego spektaklu, jaki zaserwował nam Księżyc podczas jego całkowitego zaćmienia (Super Krwawy Księżyc Wilka z 21 stycznia 2019 roku).

całkowite zaćmienie Księżyca na świecie

Na kolejne takie widowisko miłośnicy astronomii będą musieli trochę poczekać – poniżej znajduje się kalendarz najbliższych całkowitych zaćmień Księżyca, które będzie można zaobserwować na świecie.


Dlaczego pełne zaćmienie Księżyca jest tak rzadkie?

Przede wszystkim musi się na ten fakt nałożyć kilka zjawisk, a najtrudniejsze do wykonania to położenie naszego naturalnego satelity względem Planety Ludzi (orbita Księżyca jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki). Kolejna kwestia to oczywiście położenie Ziemi między Słońcem a Księżycem, dlatego chcąc obserwować pełne zaćmienie wymagane jest zsynchronizowanie powyższych warunków.

Obserwację całkowitego zaćmienia Księżyca można wykonać z powodzeniem gołym okiem lub też zwykłą lornetką, natomiast dla pasjonatów jest to idealna okazja, aby rozstawić swój teleskop i napawać się detalami tego zjawiska. Szczególnie efektowny jest zarówno początek, jak i zakończenie.Kalendarz najbliższych pełnych zaćmień Księżyca na świecie

Najbliższe całkowite zaćmienia Księżyca na świecie
Data Całkowite zaćmienie Data Całkowite zaćmienie
19 listopada 2021 TAK 3 marca 2026 TAK
16 maja 2022 TAK 31 grudnia 2028 TAK
8 listopada 2022 TAK 26 czerwca 2029 TAK
14 marca 2025 TAK 20 grudnia 2029 TAK
7 września 2025 TAK
Źródło: http://cybermoon.pl/zacmienia/z_k.html

Astronomiczne zapytania:

  • całkowite zaćmienie księżyca
  • Najbliższe zaćmienie Księżyca

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię