Tęcza na Marsie i dron Ingenuity gotowy do akcji, czyli co nowego w misji na Czerwonej Planecie?

Astronomia: Planety 173 0

Łazik Perseverance, dzięki wyposażeniu go w różne systemy kamer, pozwala dostarczać naukowcom bardzo szczegółowych informacji dotyczących charakterystyki powierzchni Marsa. W ostatnich dniach doszło do dwóch ciekawych zdarzeń z punktu widzenia całej misji – fotografii tęczy wykonanej przez kamerę hazcam oraz pierwszych dokonań drona Ingenuity podczas lotu.


Czy na Marsie zarejestrowano tęczę?

Czy kamera hazcam z łazika Peseverance uwieczniła tęczę na Marsie? Fotografia wykonana przez system kamer hazcam wyraźnie przedstawia charakterystyczny łuk wielobarwny, rozciągający się ponad powierzchnią Czerwonej Planety. Jego pochodzenie ma kilka hipotez, z czego tą najbardziej prawdopodobną jest powstały na obiektywie refleks podczas odbicia od niego promieni słonecznych. Ze względu na warunki panujące na Marsie (brak zjawiska kondensacji z powodu niskich temperatur) uznaje się za niemożliwe powstanie dobrze znanej nam z naszej planety tęczy.

Drugą hipotezą jest natomiast powstanie tęczy dzięki kryształkom lodu, znajdującym się w atmosferze Marsa. Podobne obserwacje miały miejsce podczas krótkiej misji sondy Pathfinder na powierzchni Czerwonej Planety (od 4 lipca do 27 września 1997 roku).


Zobacz również:


Pierwsze wyzwania drona Ingenuity

Swoje pierwsze dokonania helikopter Ingenuity ma już za sobą, kiedy to udało mu się wykonać m.in. pierwszą samodzielną fotografię powierzchni Marsa oraz przetrwać bardzo mroźną noc. Właśnie ta część misji szczególnie ekscytuje naukowców, gdyż dron Ingenuity stanowi pierwszy obiekt latający, który wykona przeloty w miejscu innym niż planeta Ziemia i który jest przystosowany do tamtejszych bardzo surowych warunków atmosferycznych (temperatury nocne oscylują tam wokół -90°C).

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, bo niezbędnych przygotowaniach i przystosowaniu drona do jego misji pierwszy lot będzie miał miejsce już za 4 dni, czyli 11 kwietnia.



Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię