Łazik Perseverance i jego pierwsze zdjęcia z Marsa. Dron Mars Ingenuity podsyła pierwszy raport diagnostyczny

Astronomia: Kosmos 336 0

Sześć dni temu (dokładnie 18 lutego 2021) łazik Perseverance osiągnął powierzchnię Marsa, gdzie już w ciągu 24 godzin otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety, wykonane przez system kamer znajdujących się na jego pokładzie.

Łazik Perseverance w centrum badawczym NASA. Fotografia: bbci.co.uk..
Łazik Perseverance w centrum badawczym NASA. Fotografia: bbci.co.uk..

Pierwsze zdjęcia z łazika Perseverance

Przypomnijmy, że Perseverance umieszczono w kraterze Jezero, którego średnicę szacuje się na prawie 50 km. Za dostarczenie łazika odpowiedzialny był specjalny lądownik – znajdując się na wysokości nieco ponad 20 metrów od powierzchni Marsa delikatnie osadził on dzięki specjalnym linom czterokołowe mobilne centrum badawcze. Kapsuła z łazikiem odłączyła się od przelotowego modułu już na marsjańskiej orbicie.

Ważnym momentem umieszczania łazika Perseverance na powierzchni Czerwonej Planety było wytracenie prędkości z ponad 400 m/s, gdy lądownik znajdował się 9-13 km nad miejscem docelowym. Udało się to osiągnąć wykorzystując specjalny spadochron. Cykliczne zmniejszenie prędkości lądownika miało miejsce aż do osiągnięcia przez niego pułapu zaledwie 21,3 metra – właśnie wtedy nastąpiło powolne opuszczenie Perseverance na linach stabilizujących.

Dzięki obecnej na pokładzie Perseverance aparaturze rejestrującej i pomiarowej możliwe będzie m.in. dokładniejsze zbadanie struktur chemicznych oraz mineralnych, wykonywanie szczegółowych pomiarów wilgotności, temperatury, panującego ciśnienia oraz charakterystyki wiatru.

Pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa, wykonane przez sondę i łazik Perseverance. Fotografia: india.com.
Pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa, wykonane przez sondę i łazik Perseverance. Fotografia: india.com.

Przeczytaj również: Marsjański łazik Perseverance osiągnął powierzchnię Czerwonej Planety



Raport z drona Mars Ingenuity

Specjalnie zaprojektowany helikopter o nazwie Mars Ingenuity przesłał kilka dni później raport diagnostyczny, który poinformował naukowców m.in. o poziomie naładowania akumulatorów drona oraz poprawności działania stacji dokującej. Procedura ładowania baterii ma być wykonywana raz w tygodniu. Pomiędzy kolejnymi ładowaniami pomocne okażą się także zamontowane panele słoneczne.

Pierwsze loty zwiadowcze Mars Ingenuity mają za zadanie przede wszystkim ocenić trwałość konstrukcji w surowym i wymagającym klimacie Czerwonej Planety. Jeżeli dron będzie sprawował się bez zarzutu, wówczas przejdzie on do dłuższych lotów testowych, gdzie ma rozpocząć się już jego docelowa misja badawcza.

Dron Mars Ingenuity przed misją Mars 2020. Fotografia: dronedj.com.
Dron Mars Ingenuity przed misją Mars 2020. Fotografia: dronedj.com.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię