Odkryte w stosunkowo bliskim sąsiedztwie egzoplanety (jak na warunki kosmiczne) można obecnie badać coraz dokładniej dzięki znaczącemu postępowi technologicznemu. Poszukiwanie śladów życia na planetach pozasłonecznych wymaga zbierania ogromnych ilości danych, a także ich szczegółowej analizy.
W niektórych przypadkach obiekty, które nie zostały sklasyfikowane jako potencjalna 'druga Ziemia’, są na tyle interesujące, że warto zbadać je dokładniej, aby lepiej zrozumieć zjawiska na nich zachodzące. Jedną z nich jest chociażby planeta WASP-127b znajdująca się niecałe 523 lata świetlne od Układu Słonecznego.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Co wiemy o planecie WASP-127b?
Ta egzoplaneta została zaliczana do grupy planet zwanych super-Jowiszami (gazowe olbrzymy) ze względu na swoje rozmiary – pomimo faktu, że jej masa to zaledwie niecałe 16.5% masy sąsiada Marsa i Saturna, jest od niego większa o 37%. Odkryto ją w 2016 roku wykorzystując popularną metodę tranzytu do poszukiwania egzoplanet.
WASP-127b krąży wokół gwiazdy typu widmowego G5 w średniej odległości 0.052 AU od niej (około 7 780 000 km). Efekt tak bliskiej odległości to bardzo wysokie temperatury panujące na planecie, której średnie wartości oscylują wokół 1200-1300 K, a także bardzo krótki okres orbitalny wynoszący jedynie 4.18 dnia ziemskiego. Na powierzchni WASP-127b grawitacja wynosi 24% grawitacji naszej planety.
Badania i zbierane dane wskazują na brak w strukturach atmosfery warstw chmur, co ostatecznie mają potwierdzić obserwacje wykonywane chociażby przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Z kolei dzięki pracy Wielkiego Teleskopu Wysp Kanaryjskich (GTC) oraz instrumentu naukowego OSIRIS wykryto spore pokłady litowców, a także ślady wskazujące na istnienie wody w atmosferze planety.
Powinno również zainteresować …
Co wiemy o gwieździe WASP-127?
W porównaniu do Słońca gwiazda znajdująca się w tym układzie jest od niego o 10% cięższa i o 40% większa. WASP-127 zaliczana jest do typu G5, gdzie temperatura jej powierzchni wynosi 5620 K. Obiekt ten jest jednak emituje zbyt słabe światło widzialne, aby można go było dostrzec gołym okiem z powierzchni naszej planety.
Według obserwacji w tym systemie znajduje się tylko jedna planeta krążąca wokół gwiazdy macierzystej. Wiek WASP-127 szacuje się na 1.1 mld lat. Odległość tego systemu od Układu Słonecznego wynosi 522.6 lat świetlnych.
(1) Astronet.pl / „Odkryto egzoplanetę bogatą w litowce”
(2) ExoPlanetKyoto.org / „WASP-127” i „WASP-127b”
(3) Kopalniawiedzy.pl / „WASP-127b, planeta bez chmur?”
(4) Exoplanets.nasa.gov / „WASP-127 b”