Wasp-39b pierwszą egzoplanetą dokładniej badaną przez Kosmiczny Teleskop Webba

Astronomia: Kosmos, Planety 179 0

Znajdujący się około 700 lat świetlnych (dokładnie 698 ly) od Układu Słonecznego gazowy olbrzym Wasp-39b (odkryty w 2011 roku metodą tranzytu) stał się obiektem zainteresowania naukowców po tym, jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dzięki swojej aparaturze pomiarowej przedstawił wyraźny dowód na istnienie dwutlenku węgla. Ten fakt powoduje, że to ciało niebieskie stało się pierwszą planetą pozasłoneczną, na której stwierdzono obecność CO2 w jej atmosferze, a także pierwszą egzoplanetą badaną przez ten teleskop należący do NASA. Obserwacja ta ma dostarczyć ważnych informacji na temat składu oraz sposobu formowania się tego ciała niebieskiego.


Obiekt Wasp-39b krąży wokół gwiazdy typu G (obiekty posiadające fotosferę o temperaturze w zakresie między 5000 K a 6000 K). Masa tego gazowego olbrzyma stanowi jedynie 28% masy Jowisza, natomiast ma o 27% większą średnicę.

Niewielka odległość od swojej macierzystej gwiazdy (0.0486 AU, co w przeliczeniu daje średnio 7.25 mln km) powoduje, że na powierzchni tej egzoplanety panują bardzo wysokie temperatury przekraczające 1100 K (według szacunków jest to około 900oC), a także determinuje jej bardzo krótki okres orbitalny – zaledwie 4.1 dnia ziemskiego.


Powinno również zainteresować …


Gwiazda Wasp-39 typu widmowego G8 posiada masę wynoszącą nieco powyżej 90% masy Słońca, a temperatura jej powierzchni mieści się w przedziale 5250-5550 K. Średnica gwiazdy stanowi około 90% średnicy Słońca. Wokół Wasp-39 tranzytuje tylko jedna planeta – jest to Wasp-39b. Gwiazda emituje zbyt blade światło, aby można było ją dostrzec gołym okiem.

Wcześniejsze obserwacje z innych teleskopów, w tym należących do NASA Kosmicznych Teleskopów Hubble’a i Spitzera, ujawniły (oprócz dwutlenku węgla) obecność pary wodnej, sodu i potasu w atmosferze planety.



Źródła publikacji:
(1) exoplanet.eu / „Wasp-39b”
(2) exoplanets.nasa.gov / „Exoplanet Catalog – WASP-39 b”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię