Poszukiwanie planet pozasłonecznych nabiera tempa dzięki wykorzystywaniu do obserwacji najnowszych technologii. Okazuje się, że w stosunkowo niewielkiej odległości od Układu Słonecznego (jak na warunki kosmiczne) możemy znaleźć ciekawe systemy planetarne, które pomogą nam zrozumieć warunki na nich panujące oraz określić, w jaki sposób powstały. Dziś przybliżymy egzoplanetę WASP-76b, krążącą wokół gwiazdy WASP-76, odkrytą w 2013 roku (NASA ogłosiła jej odkrycie dopiero w 2016 roku) i znajdującą się 634 ly od Ziemi.
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Co wiemy o układzie WASP-76?
Gwiazda WASP-76 typu F
Gwiazda, wokół której krąży egzoplaneta WASP-76b, należy do typu widmowego F (z temperaturami fotosfery na poziomie od 6000 K do 7500 K, o raczej słabej, kremowej barwie). Z tego względu posiada ona zbyt słabą jasność, aby mogła być widoczna gołym okiem z naszej planety.
Znana jest również pod nazwą BD+01 316, jest gwiazdą ciągu głównego o barwie żółto białej, położoną w Konstelacji Ryb. Według uzyskanych informacji z 2014 roku może posiadać w sąsiedztwie inną gwiazdę, oddaloną wg wstępnych szacunków o 85 AU (jednostek astronomicznych) od WASP-76.
Powinno również zainteresować …
Planeta pozasłoneczna WASP-76b
Egzoplaneta WASP-76b należy do grupy gazowych olbrzymów (gorące Jowisze) i krąży po orbicie wokół gwiazdy typu F w odległości szacowanej na 0.033 AU. Niewielki promień orbitalny skutkuje bardzo krótkim okresem obiegowym, który wynosi zaledwie 1.8 dnia ziemskiego. Masa tej planety została oszacowana na 0.92 masy Jowisza, z kolei promień to już 1.8 RJ (promienia Jowisza).
Niewielka odległość WASP-76b od gwiazdy skutkuje bardzo wysokimi temperaturami powierzchniowymi panującymi na planecie, które przekraczają znacząco 2000 K – średnia temperatura została oszacowana na 2190 K, natomiast może ona dochodzić nawet do 2700 K.
Warunki panujące na WASP-76b
Ta planeta pozasłoneczna jest ciałem niebieskim składającym się przede wszystkim gazów, z niewielką ilością materiału skalnego. Sama atmosfera egzoplanety ma gęstą strukturę (prawdopodobnie są nimi bogate w tlenek glinu, neutralne żelazo lub krzemian magnezu, chmury o dużej gęstości), barwy szarej, z panującymi tam bardzo wysokimi temperaturami. Analizy danych przy wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz Teleskopu Spitzera wykazały obecność w składzie atmosfery takich pierwiastków i związków chemicznych, jak tlenki tytanu, zjonizowane związki sodu, litu, magnezu, manganu, wapnia, potasu, żelaza, w wyższych warstwach atmosfery natrafiono na ślady wody, a w 2021 potwierdzono obecność wapnia czy też baru (dzięki pracy Obserwatorium Gemini North).
Pozyskane w 2020 roku dane z badań spektroskopowych, które sugerowały kondensację żelaza podczas zapadania nocy na WASP-76b, zostały kilka miesięcy później zweryfikowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a i ostatecznie wyjaśnione w 2021 roku – mogą się pojawić w warstwach atmosfery niewielkie ilości „żelaznego” deszczu, jednakże będą to opady śladowe (chociażby ze względu na niewystarczającą do tego procesu amplitudę temperatur).
Powinno również zainteresować …
(1) exoplanet.eu / „Planet WASP-76 b”
(2) exoplanets.nasa.gov / Exoplanet catalog / WASP-76b