Jaki dobry bezlusterkowiec wybrać? Który najlepiej kupić?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 1 388 0
bezlusterkowiec Fujifilm X-A7 24.2 MP APS-C CMOS ISO 200-12800
bezlusterkowiec Fujifilm X-A7 24.2 MP APS-C CMOS ISO 200-12800

Zakup aparatu fotograficznego dla laika nie jest prosty. Obecnie istnieje mnóstwo ich rodzai. Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu aparatu bezlusterkowego? Wszystkie niezbędne informacje oraz kryteria wyboru postaraliśmy się zawrzeć w poniższym artykule.


Czym jest bezlusterkowiec?

Jak nazwa wskazuje, są to aparaty, w których nie znajdziemy luster. Dzięki czemu ich obudowa jest poręczniejsza – mniejsza i według wielu fotografów wygodniejsza w użyciu niż lustrzanki, których korpus jest widocznie masywniejszy. Warto wspomnieć, że same obiektywy mogą być tych samych rozmiarów u obu rodzajów aparatów fotograficznych.

Brak luster nie wpływa na jakość wykonywanych zdjęć. Choć na początku, kiedy weszły na rynek, nie cieszyły się dużą popularnością, to dziś doceniane są jako dobre alternatywy lustrzanek.


[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

[TOP8] Aparaty cyfrowe w Rankingu

Ranking TOP8 najchętniej wybieranych aparatów cyfrowych.


Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

  • Rozdzielczość matrycy – są to światłoczułe elementy, które są odpowiedzialne za odwzorowywanie fotografowanych obiektów. Zatem im większa ich ilość, tym większa rozdzielczość, a co za tym idzie lepsza jakość zdjęcia.
  • Wizjer elektroniczny – dzięki niemu możemy podejrzeć fotografowany obraz, który jest wyświetlany bezpośrednio z matrycy. Trzeba zwrócić uwagę na parametry nasycenia barw i jasności były jak najwyższe – to sprawi, że będziemy mieć większą kontrolę nad zdjęciami. Warto również nie być obojętnym na wyświetlane nim szczegóły. Im wyższe parametry, tym lepiej. Obecnie są porównywalne z parametrami wysokiej jakości lustrzanek.
  • Opcja nagrywania – jeśli interesuje nas nagrywanie filmów, przed zakupem należy sprawdzić właściwości nagrywania. Trzeba zwrócić uwagę na oferowane jakości nagrywania: Full HD, 4K – im więcej klatek na sekundę, tym lepiej.
  • Ekran – niektóre z nich mają wbudowany ekran, który można obracać aż o 180 stopni. Dla innowacyjnych użytkowników powstały ekrany dotykowe.
  • Obiektywy w zestawie – czy aparat cyfrowy powinien mieć wbudowany obiektyw czy też nie, to kwestia indywidualna, uzależniona od potrzeb, jednak jeśli zależy Ci na w pełni skompletowanym zestawie, musisz upewnić się, że go posiada.
  • Systemy stabilizacji – najbardziej pożądaną jest stabilizacja 5-osiowa. Dzięki niej na jakość fotografii nie wpłyną drgania rąk, a zdjęcie wyjdzie ostre.
  • Akcesoria dodatkowe – w większości tanie bezlusterkowce nie posiadają wbudowanego elektronicznego wizjera. Można jednak zakupić go, jako dodatek do całego urządzenia. W takim wypadku, przed zakupem aparatu warto obeznać się jakie wersje wizjera są dostępne na rynku, które będą kompatybilne z naszym urządzeniem. Jako dodatek można również dobrać różne obiektywy.
  • Rozdzielczość 4K – (rozdzielczość wynosząca około 4 tysiące pikseli) dzięki temu, aparat będzie miał rozmaite funkcje wykonywania zdjęć jak na przykład Panorama Selfie, jak i nagrywania filmów w bardzo dobrej jakości.

Zwróćmy również uwagę na:

  • Tryb zdjęć seryjnych
  • Odchylany wyświetlacz
  • Waga matrycy
  • Rozdzielczość przetwornika obrazu


Podsumowanie

Bezlusterkowce nieustannie są modyfikowane, co zapewnia stale powiększający się komfort użytkowania. Są niezastąpione podczas fotografowania statycznych obiektów. Bazując na powyższych punktach przy wyborze aparatu, z całą pewnością będziesz w stanie dobrać najlepszy sprzęt do swoich potrzeb. Niezależnie od tego czy wybierzesz tani aparat, dobierając do niego najodpowiedniejsze dodatki, czy droższy, który ma wbudowane wszystkie potrzebne akcesoria, będzie spełniał swoją funkcję w stu procentach.


[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

[TOP10] Bezlusterkowce w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych aparatów bezlusterkowych.



Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię