Jaka lornetka dla dzieci będzie odpowiednia?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 3 886 0

Wybór najlepszej możliwej lornetki dla dziecka uzależniony jest od kilku podstawowych czynników, które determinują również to, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup takiego sprzętu obserwacyjnego.

Nawet prosta lornetka stanowi możliwość świetnej zabawy oraz wyostrzyć dodatkowo zmysł obserwacyjny naszej pociechy. Może być ona również dobrym pomysłem na prezent. Jakie zatem parametry lornetki brać pod uwagę? Czym się kierować w wyborze możliwie najlepszego dla naszego dziecka sprzętu?


Jakie kryteria brać pod uwagę?

Przed samym zakupem warto zwrócić uwagę na poniższe czynniki wyboru, które pozwolą nam lepiej wybrać dobrą lornetkę dla dziecka.

Jakość obrazu

Na sam początek nie musimy wybierać lornetki z górnej półki, na potrzeby obserwacji ptaków czy też najbliższego otoczenia warto kupić taką zapewniającą szerokie pole widzenia. Pierwsze kroki w poznawaniu świata nie wymagają skupianiu się na detalach, a na możliwie jak najszerszym spojrzeniu na to, co nas otacza.

Na potrzeby dziecka w zupełności wystarczy na początku niewielkie powiększenie, co pozwoli na uzyskanie dobrej jakości obrazu i szerokie pole widzenia. Pamiętajmy z kolei, że zbyt niska jakość optyki w bardzo tanich lornetkach może przyczynić się do dolegliwości bólowych oczu czy też głowy.


Polecamy! Ranking TOP15 lornetek


Wielkość źrenicy wyjściowej

Sprzęt posiadający mniejszy zoom posiada ją większą, co pozwoli na lepsze i pełniejsze widzenie obrazu. Obserwowane elementy są także jaśniejsze, łatwiej je dostrzec i kontrolować ich położenie, co docenią również dzieci noszące okulary korekcyjne.

Wodoodporność i wodoszczelność lornetki

Te parametry są o tyle istotne, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć pogodę oraz jej następstwa. Przy dłuższych wypadach rodzinnych na łonie natury warto mieć przy sobie sprzęt, który wytrzyma niesprzyjające warunki atmosferyczne. Oczywiście przy mocno padającym deszczu przyda się szczelny pokrowiec, stanowiący osłonę dla optyki i wrażliwych wewnętrznych elementów roboczych.


Zobacz również: Jaką lornetkę wybrać? Poradnik zakupowy oraz Ranking lornetek


Solidność obudowy

Biorąc pod uwagę aktywność dziecka często zdarzają się różnego rodzaju uszkodzenia sprzętu, wynikające z jego upuszczenia czy też zahaczenia o inny przedmiot. W takiej sytuacji zwracajmy uwagę, czy jest on wykonany z odpowiednich materiałów, które wzmacniają obudowę. Oczywiście zasłony chroniące okular z elementami optyki jest koniecznością, pozwala lepiej chronić delikatne i wrażliwe części.

Waga i wielkość lornetki

Odgrywa dużą rolę w kontekście komfortowego korzystania z niej przez dziecko. Ciężki i duży gabarytowo sprzęt będzie z pewnością uciążliwy przy dłuższych użytkowaniu i wyprawach na łonie natury, dlatego starajmy się wybrać stosunkowo lekką lornetkę.

Pomocna może się okazać smycz, dzięki której lornetkę możemy przewiesić na szyi. Dobra lornetka powinna także dobrze i stabilnie leżeć w dłoni, umożliwiając komfortową regulację podstawowych parametrów ustawienia optyki.Powiększenie obrazu (zoom)

Lornetka dla dzieci nie wymaga z pewnością posiadania zbyt dużego powiększenia, na sam początek 6- czy też nawet 8-krotne (dla nieco większych dzieci) w zupełności powinno wystarczyć. Uzyskamy dzięki temu dobrą korelację pomiędzy szerokim polem widzenia, a wystarczającą ostrością i jakością obrazu obserwowanych elementów krajobrazu.

Zbyt duże powiększenie skutkuje zwiększeniem trudności z utrzymaniem stabilności obrazu, znacznemu skurczeniu ulega również pole widzenia.


Zobacz również: Jaki monokular wybrać? Poradnik zakupowy oraz Ranking monokularów


Soczewka w lornetce

Na potrzeby początkowych obserwacji powinna w zupełności wystarczyć taka, której szerokość nie będzie przekraczała 25 mm, natomiast będzie wynosić co najmniej 21 mm.

Cena

W dużej mierze determinuje ona jakość lornetki, na którą się zdecydujemy. Jeżeli jest taka możliwość, to warto wydać nieco więcej nawet na podstawowy sprzęt, w kwotach oscylujących wokół 300-400 zł znajdziemy wielokrotnie lepsze lornetki, niż też zabawkowe znajdujące się w przedziale do 200 zł.


[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

[TOP10] Lornetki dla dzieci w Rankingu

Ranking TOP10 najchętniej wybieranych lornetek dla dzieci. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Podsumowanie, czyli jaka lornetka dla dziecka?

Wybór odpowiedniej lornetki dla najmłodszych powinien być uzależniony od docelowego miejsca wykonywanych obserwacji. Jeżeli zależy nam na najbliższym otoczeniu, wówczas spokojnie wystarczy nam sprzęt z zoomem x3 lub x5. Przy obserwacjach na łonie natury, gdzie chcemy poznać nieco bardziej oddalone elementy krajobrazu, można zdecydować się na lornetkę z powiększeniem nawet 10-krotnym.

Pamiętajmy, że dla dziecka bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim komfort korzystania ze sprzętu, na co wpływ ma jakość wykonania obudowy, jego wielkość oraz praktyczność.

Budżet, na jaki się zdecydujemy, powinien uwzględniać również wiek dziecka, jego doświadczenie w obserwacjach czy też stan wzroku. Nie warto natomiast interesować się najtańszymi konstrukcjami.

Astronomiczne zapytania:

  • dobra lornetka dla dziecka z zoom
  • lornetka dla dzieci
  • lornetka dla dzieci ranking
  • lornetki dla dzieci
  • lornetki dla dzieci ranking
  • lornetki dla dzieciaki astronomia

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię