Pierwszy człowiek na Księżycu. Wspominamy pamiętną misję Apollo 11

Astronomia: Kosmos 89 0

Pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu, był Neil Armstrong, amerykański astronauta i pilot. 20 lipca 1969 roku, podczas misji Apollo 11, Armstrong wszedł na powierzchnię Księżyca jako pierwszy człowiek. Jego słynne słowa „To jest mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości” stały się ikonicznym momentem w historii podboju kosmosu.


Razem z Armstrongiem na Księżycu lądował również astronauta Buzz Aldrin, a trzeci członek załogi, Michael Collins, pozostał na orbicie Księżyca w module dowodzenia Apollo 11.


Program Apollo i jego realizacje

Apollo był amerykańskim programem kosmicznym prowadzonym przez NASA (skrót od ang. National Aeronautics and Space Administration) w latach 1961-1972. Jego celem było wysłanie człowieka na Księżyc i jego bezpieczny powrót na Ziemię. Program Apollo składał się z serii załogowych misji kosmicznych, w tym z kulminacyjnego lądowania na Księżycu.

Ogólny plan programu Apollo był podzielony na kilka etapów:

 • Misje testowe – na początku programu Apollo przeprowadzono serię misji testowych, takich jak Apollo 1, Apollo 4, Apollo 5 i Apollo 6. Niestety, w trakcie misji Apollo 1 doszło do tragicznego pożaru, w wyniku którego zginęła cała załoga. Skutkowało to bardziej szczegółowym przeglądem i ulepszeniem procedur bezpieczeństwa.
 • Misje załogowe w okołoziemskiej przestrzeni kosmicznej – kolejne misje Apollo (Apollo 7, Apollo 8, Apollo 9 i Apollo 10) były skoncentrowane na testowaniu systemów i procedur, zarówno tych realizowanych wokół Ziemi, jak i w przypadku realizowania trajektorii ku Księżycowi. Misja Apollo 8 była pierwszą, podczas której misje załogowe okrążyły Srebrny Glob.
 • Lądowanie na Księżycu – głównym celem programu Apollo było osiągnięcie lądowania na Księżycu. Misja Apollo 11, która odbyła się w lipcu 1969 roku, była kulminacyjnym momentem programu i pierwszym lądowaniem człowieka na Srebrnym Globie. Po Apollo 11 nastąpiło jeszcze pięć kolejnych misji, podczas których również lądowano na naszym naturalnym satelicie (Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 i Apollo 17). Każda z tych misji przynosiła nowe odkrycia i cenne dane dla dalszych badań naukowych.
 • Misje eksploracyjne na Księżycu – w ramach misji Apollo poza lądowaniem astronauci przeprowadzali różnego rodzaju eksperymenty naukowe, zbierali próbki gruntu księżycowego, instalowali instrumenty badawcze i eksplorowali powierzchnię Srebrnego Globu za pomocą pojazdów księżycowych. Te misje dostarczyły wielu informacji na temat Księżyca i zachodzących na nim procesów.

Program Apollo zakończył się w grudniu 1972 roku po misji Apollo 17. Zrealizowane misje w ramach programu Apollo przyczyniły się do ogromnego postępu w dziedzinie technologii kosmicznej, do odkrycia i zrozumienia Księżyca oraz stanowiły ważny symbol ludzkiego dążenia do odkrywania nieznanego i pokonywania granic.


Powinno również zainteresować …


Misja Apollo 11 w pigułce

Misja Apollo 11 rozpoczęła się 16 lipca 1969 roku, kiedy to rakieta nośna Saturn V, na której znajdował się statek kosmiczny Apollo 11, została wystrzelona z kosmodromu Kennedy Space Center w Stanach Zjednoczonych. Załogę Apollo 11 stanowili trzej astronauci: Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins.

Po udanym starcie, statek kosmiczny Apollo 11 wszedł na odpowiednią trajektorię kierując się bezpośrednio ku Księżycowi. Podczas trwającego około trzech dni lotu astronauci przeprowadzili różne zadania, w tym korekty trajektorii, testy systemów i przygotowania do lądowania na Księżycu.

20 lipca 1969 roku moduł księżycowy o nazwie „Eagle” oddzielił się od modułu dowodzenia i rozpoczął swój manewr na powierzchnię Księżyca. Neil Armstrong i Buzz Aldrin znajdowali się w module księżycowym i przygotowywali się do lądowania.


Przeżyjmy to jeszcze raz – relacja z pierwszego lądowania człowieka na Srebrnym Globie (20 lipca 1969)!

Restored Apollo 11 Moonwalk – Original NASA EVA Mission Video – Walking on the Moon


Około 6 godzin po oddzieleniu się modułu księżycowego Neil Armstrong stał się pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu. Buzz Aldrin dołączył do niego kilka minut później. Razem przeprowadzili eksperymenty naukowe, zbierali próbki gruntu księżycowego i wykonali inne zadania.

Po blisko 21 godzinach na powierzchni Księżyca moduł księżycowy wzniósł się w powietrze i połączył z modułem dowodzenia, gdzie znajdował się również Michael Collins. Statek kosmiczny Apollo 11 następnie opuścił orbitę Księżyca i udał się w drogę powrotną na Ziemię.

Apollo 11 wylądował na Ziemi 24 lipca 1969 roku, kończąc tym samym historyczną misję. Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins stali się bohaterami narodowymi i ich misja przeszła do historii jako jedno z najważniejszych osiągnięć w badaniu kosmosu.


Powinno również zainteresować …


Co dała nam misja Apollo 11?

Misja Apollo 11 miała ogromne znaczenie dla nauki, technologii i historii, a także dla samej ludzkości. Jakie główne korzyści dała człowiekowi jej realizacja?

 • Pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu – misja Apollo 11 była pierwszym udokumentowanym przypadkiem, w którym człowiek stanął na powierzchni innego ciała niebieskiego. To historyczne osiągnięcie podkreśliło zdolności człowieka do zdobywania odległych miejsc w przestrzeni kosmicznej i otworzyło nowe perspektywy dla przyszłych eksploracji.
 • Postęp w technologii kosmicznej – by umożliwić lądowanie na Księżycu, program Apollo wymagał rozwinięcia i doskonalenia zaawansowanych technologii. W ramach tego programu powstało wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak rakiety nośne Saturn V, moduły księżycowe, zestawy odzyskiwania załogowego i systemy nawigacyjne. Te technologiczne osiągnięcia miały szerokie zastosowanie w przemyśle kosmicznym i uzyskały wpływ na rozwój nauki oraz technologii.
 • Przyspieszenie postępu technologicznego – misja Apollo 11 przyczyniła się do gwałtownego rozwoju technologicznego w latach 60. i 70. XX wieku. Badania i prace nad systemami potrzebnymi do osiągnięcia celu lądowania na Księżycu przyczyniły się do postępu w dziedzinach takich jak telekomunikacja, komputery, materiały ognioodporne, nawigacja, medycyna itp.
 • Inspiracja i zjednoczenie ludzkości – misja Apollo 11 była historycznym momentem, który zjednoczył ludzi na całym świecie. Osiągnięcie tego celu pokazało, że ludzkość ma zdolność do pokonywania granic i osiągania wielkich rzeczy. Lądowanie na Księżycu stało się symbolem nadziei, inspirując przyszłe pokolenia do podjęcia wyzwań i dążenia do ambitnych celów.
 • Badania naukowe i odkrycia – misja Apollo 11 umożliwiła wykonanie wielu badań naukowych na Księżycu. Astronauci zebrali próbki gruntu księżycowego i przeprowadzili różnego rodzaju eksperymenty, które dostarczyły cennych informacji na temat powstawania Srebrnego Globu, jego historii geologicznej i składu chemicznego. Te badania przyczyniły się do rozwoju naszej wiedzy o Układzie Słonecznym i procesach zachodzących w kosmosie.

Powinno również zainteresować …


Kim byli Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins?

Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins byli astronautami zaangażowanymi w misję Apollo 11, która doprowadziła do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Oto krótkie informacje na temat każdego z nich:

 • Neil Armstrong – był amerykańskim astronautą, pilotem lotnictwa i inżynierem. Urodził się 5 sierpnia 1930 roku. Neil Armstrong był dowódcą misji Apollo 11 i jako pierwszy człowiek postawił stopę na powierzchni Księżyca (miało to miejsce 20 lipca 1969 roku). Jego słynne słowa „To jest mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości” stały się ikonicznym cytatem w historii podboju kosmosu. Armstrong zrezygnował z aktywnego lotnictwa po misji Apollo 11 i poświęcił się karierze nauczyciela i badacza.
 • Buzz Aldrin (właśc. Edwin Eugene Aldrin Jr.) – był również amerykańskim astronautą i byłym pilotem lotnictwa. Urodził się 20 stycznia 1930 roku. Jako pilot modułu księżycowego Apollo 11, Aldrin był drugą osobą, która stanęła na powierzchni Księżyca, kilka minut po Neilu Armstrongu. Przez kilka godzin prowadzili eksplorację powierzchni zbierając próbki gruntu i wykonując różne eksperymenty. Po powrocie na Ziemię Buzz Aldrin był aktywny w promowaniu badań kosmicznych i eksploracji.
 • Michael Collins – także amerykański astronauta i pilot. Urodził się 31 października 1930 roku. Collins pełnił rolę pilota modułu dowodzenia Apollo 11, który pozostał na orbicie Księżyca podczas lądowania Armstronga i Aldrina. Collins odpowiadał za utrzymanie i kontrolę modułu dowodzenia oraz zapewnienie bezpiecznego dokowania i ponownego połączenia z modułem księżycowym po wykonaniu misji na powierzchni Księżyca. Collins również odegrał ważną rolę w koordynacji i planowaniu misji. Po zakończeniu misji Apollo 11 Collins kontynuował pracę w NASA i przyczyniał się do innych projektów kosmicznych.

Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins stali się ikonami eksploracji kosmicznej i zostali uhonorowani za swoje osiągnięcia w ramach misji Apollo 11.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię