Kosmiczny Teleskop Webba dostrzegł gwiazdę na początku jej ewolucji. To obiekt L1527

Astronomia: Kosmos 181 0

Dzięki odpowiednim instrumentom znajdującym się na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba naukowcy są w stanie dostrzec bardzo mocno oddalone obiekty oraz całe galaktyki, które wymagają zastosowania aparatury potrafiącej identyfikować obiekty w podczerwieni. To pozwoli dostrzec coś, czego nie jesteśmy w stanie zaobserwować gołym okiem.


Możliwości te zaowocowały zarejestrowaniem protogwiazdy L1527, która zasilana jest przez dobrze znane obłoki materii tworzące wraz ze znajdującą się nową gwiazdą charakterystyczną klepsydrę. Na fotografii opublikowanej przez NASA widoczne są także zarysy składającego się z pyłu oraz gazu dysku protoplanetarnego, ponadto widzimy również warstwy pyłu międzygwiazdowego o różnej grubości, co determinuje ich kolor – te o największej grubości mają barwę intensywnie pomarańczową, z kolei cieńsze z nich są niebieskie.


Powinno również zainteresować …


Początkowa faza formowania się obiektu L1527 zaowocowała tym, że obszar znajdujący się w obrębie gwiazdy jest mocno rozświetlony. Oczywiście zarejestrowanie tego zjawiska było możliwe przy zastosowaniu sprzętu obsługującego podczerwień – w tym przypadku była to kamera podczerwieni NIRCam (skrót od ang. Near Infrared Camera).



Protogwiazda L1527 znajduje się 460 lat świetlnych od Układu Słonecznego w konstelacji Taurus (inaczej gwiazdozbiór Byka), posiada masę do 40% masy Słońca, a jej wiek szacuje się na mniej więcej 100 tysięcy lat, co świadczy o dopiero początkowej fazie ewolucji tego ciała niebieskiego, które nie potrafi jeszcze produkować własnych zasobów energetycznych w oparciu fuzję atomów wodoru, w efekcie której powstaje hel (fuzja jądrowa stanowi źródło zasobów energetycznych gwiazd).


Powinno również zainteresować …


Źródła publikacji:
(1) esawebb.org / „Protostar L1527”
(2) www.esa.int / „Protostar L1527”
(3) www.nasa.gov / „NASA’s Webb Catches Fiery Hourglass as New Star Forms”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię