Kosmiczny Teleskop Webba dzięki instrumentom naukowym wykorzystującym podczerwień do badania odległych rejonów naszego Wszechświata potrafi dostarczyć nam bardziej szczegółowych informacji na temat ewolucji gwiazd, galaktyk, mgławic itp. Obecnie przekazano do publicznej wiadomości obrazy znajdującej się niedaleko Drogi Mlecznej galaktyki WLM (znajduje się ona około 3 mln lat świetlnych od Układu Słonecznego).
Galaktyka karłowata Wolf-Lundmark-Melotte (w skrócie WLM) należy do obszarów nieregularnych, bez cech symetryczności, która jest położona w gwiazdozbiorze Wieloryba (rozległa konstelacja położona na niebie równikowym). Zalicza się wraz z Drogą Mleczną do Układu Lokalnego (tzw. Grupa Lokalna Galaktyk), znajdując się jednocześnie na jego obrzeżach. Jej średnicę oszacowano na około 10 tysięcy lat świetlnych.
Powinno również zainteresować …
- Para galaktyk VV 191 uchwycona na zdjęciach przez Kosmiczny Teleskop Webba i Hubble’a
- Co wiemy o galaktyce MACSO647-JD? Obserwacje Kosmicznego Teleskopu Webba ujawniają więcej szczegółów o obiekcie z wczesnego Wszechświata
- Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – co o nim wiemy? Jakie są możliwości obserwacyjne JWST?
Wolf-Lundmark-Melotte nie wykazuje cech interakcji z innymi galaktykami, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Pomimo osamotnienia fotografie wykonane m.in. przez teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wykazały istnienie aktywnych obszarów, gdzie powstają i znajdują się gwiazdy w różnych etapach ewolucji (dostrzeżono zarówno bardzo gorące młode obiekty o niebieskawym zabarwieniu, jak i kończące swój byt te chłodniejsze cechujące się żółtą barwą). Na obrazach dostarczonych przez Teleskop Webba widzimy ogromną ilość pojedynczych gwiazd o różnych barwach, rozmiarach, temperaturach, wieku i etapach ewolucji, a także obłoki gazu mgławicowego wewnątrz galaktyki.
Dzięki widocznemu odseparowaniu WLM od innych galaktyk naukowcy mają nadzieję na lepsze zrozumienie i poznanie ewolucji gwiazd, przede wszystkim tych powstałych na wczesnym etapie istnienia znanego nam Wszechświata. W wyniku działania wiatrów galaktycznych w obrębie galaktyki Wolf-Lundmark-Melotte dominują pierwiastki charakterystyczne dla najstarszych galaktyk, czyli przede wszystkim hel oraz wodór.
Powinno również zainteresować …
Fotografie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba można podziwiać w pełnej krasie na => https://webbtelescope.org/contents/media/images/01GHBYCCMDW24CT0BGH7WXNMS0.html.
Wcześniejsze obrazy galaktyki Wolf-Lundmark-Melotte zawdzięczamy także kamerom podczerwieni (Infrared Array Camera, z ang. IRAC), zainstalowanym na Kosmicznym Teleskopie Spitzera.
(1) blogs.nasa.gov / „Beneath the Night Sky in a Galaxy (Not Too) Far Away”
(2) eso.org / „The WLM galaxy on the edge of the Local Group”