Para galaktyk VV 191 uchwycona na zdjęciach przez Kosmiczny Teleskop Webba i Hubble’a

Astronomia: Kosmos 86 0

Współpraca Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pozwala na wykonywanie oraz nakładanie pozyskiwanych podczas obserwacji wyjątkowych obrazów. Wzajemne uzupełnianie się tych instrumentów naukowych jest możliwe dzięki zastosowaniu odmiennych technologii badawczych – fotografie w zakresie podczerwieni (JWST) oraz w zakresie ultrafioletowym i widzialnym (Teleskop Hubble’a). Dzięki temu stworzono unikalny obraz pary VV 191, składającej się z galaktyki eliptycznej (znajdująca się z lewej strony na fotografii galaktyka VV191a) oraz spiralnej (galaktyka VV191b z prawej strony obrazu). Obraz powstał w ramach projektu badającego pył międzygwiezdny (program PEARLS, skrót od ang. Prime Extragalactic Areas for Reionization and Lensing Science).

Przy fotografii współpracowały:

  • NASA (ang. National Aeronautics and Space Administration),
  • CSA (ang. Canadian Space Agency),
  • ESA (ang. European Space Agency),
  • profesor fizyki oraz astronom Rogier Windhorst (ASU, skrót od ang. Arizona State University),
  • profesor William Keel z University of Alabama,
  • profesor Stuart Wyithe z University of Melbourne,
  • JWST Telescope Scientist Team,
  • Alyssa Pagan (Science Visuals Developer z STScI, skrót od ang. Space Telescope Science Institute).

Zaobserwowane i udokumentowane na zdjęciach pary galaktyk nie są aktywne względem siebie (nie oddziałują na siebie), pomimo stosunkowo niewielkich odległości (jak na warunki kosmiczne), jakie je dzielą. Naukowcy wykorzystując światło emitowane przez galaktykę eliptyczną VV 191a mogli dostrzec słabiej widoczne długie struktury znajdujące się w galaktyce spiralnej. Pomimo złudzenia przecinania się tych charakterystycznych ramion z sąsiadem kontakt ten nie następuje. VV 191 są oddalone od naszego Układu Słonecznego o około 700 mln lat świetlnych.


Powinno również zainteresować …


Na przygotowanych fotografiach pary galaktyk VV 191 można dostrzec znajdujące się kolejne dwie odlegle galaktyki spiralne, gdzie prawdopodobnie jedna z nich zawiera spore ilości pyłu międzygwiezdnego, natomiast druga z nich jest znacznie bardziej oddalona (emitowane przez nią światło prawdopodobnie zniekształca grawitacja VV 191) i widoczna tylko w podczerwieni (przy wykorzystaniu instrumentów badawczych z JWST). Obrazy te pokazują również możliwości obserwowania jeszcze bardziej odległych struktur dzięki występowaniu zjawiska soczewkowania grawitacyjnego.



Przygotowane fotografie wykonane przez teleskopy JWST i Hubble’a można podziwiać na stronie:
https://webbtelescope.org/contents/media/images/01GE069WGDQHSYJJ3CS09XHRW9


Źródła publikacji:
(1) webbtelescope.org / „Interacting Galaxies VV 191”
(2) esa.int / „Lensed galaxies in VV 191 (Webb and Hubble composite image)”
(3) sci.news / „Astronomers Trace Interstellar Dust in Backlit-Galaxy System”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię