Duża aktywność geologiczna na powierzchni Marsa i jej możliwy wpływ na kształtowanie klimatu

Astronomia: Planety 615 0

Misje mające na celu dokładniejsze zbadanie powierzchni Czerwonej Planety pozwalają na lepsze zrozumienie procesów na niej zachodzących. Dane uzyskiwane z dotychczasowych obserwacji pozwoliły na odkrycie w przeszłości silnej aktywności geologicznej, w efekcie czego planeta Mars mogła się pochwalić aktywnymi wulkanami, z dużą częstotliwością ich erupcji. W ostatnich dniach dokładniej zbadano region Arabia Terra, który dostarczył naukowcom dowodów na aktywne procesy wulkaniczne zachodzące na Czerwonej Planecie w minionych epokach. Te miały miejsce około 4 miliardy lat temu i trwały przez okres około 500 mln lat.


Przeczytaj również: Udane serie lotów Mars Ingenuity zaowocowały filmem na podstawie zebranych przez niego materiałów


Wnioski oraz informacje pozyskane na ten temat pozwoliły oszacować wpływ emitowanych przez wybuchy gazy o dużej toksyczności, a także pyły. Tak duża ilość erupcji z pewnością mogła przyczynić się do zmian klimatycznych ze względu na blokowanie dostępu promieni słonecznych, co w efekcie znacząco obniżyło średnie temperatury panujące na Marsie. Region Arabia Terra został dokładnie zbadany pod kątem znajdujących się tam minerałów oraz ukształtowania powierzchni.



Przeczytaj również: Kłopoty drona Mars Ingenuity i przełożona data startu helikoptera


Znajdujący się prawie całkowicie na północnej półkuli Czerwonej Planety i rozciągający się na 4500 km sektor Arabia Terra wybrano do obserwacji nie bez przyczyny – rozległość wyżyny oraz wiek i występowanie licznych kraterów wulkanicznych, z krajobrazem o dużym efekcie erozyjnym, są świetnym obszarem badawczym, pozwalającym na dokładniejsze zbadanie historii geologicznej Marsa.


Przeczytaj również: Tęcza na Marsie i dron Ingenuity gotowy do akcji, czyli co nowego w misji na Czerwonej Planecie?


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię