Ranking Monokularów. Propozycje TOP12 modeli. Jaki monokular jest najlepszy w zestawieniach?

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 2 212 0

Sektor monokularów jest mocno rozbudowany i zróżnicowany, również pod kątem przeznaczenia, ceny zakupu, a także rodzaju. W obrębie tej publikacji zebraliśmy dane dotyczące najchętniej wybieranych produktów z tej kategorii przez Kupujących.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dokonać świadomego wyboru odpowiedniego dla siebie monokularu, wówczas warto zapoznać się z naszym przewodnikiem zakupowym oraz rankingami biorącymi pod uwagę różne kryteria zakupowe. W poniższych rozważaniach uwzględniliśmy również różnice pomiędzy monokularami a lornetkami oraz lunetami.

Polecamy!
Ranking Lornetek. Jaka będzie najlepsza do codziennych zastosowań? Propozycja TOP15 modeli


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Co powinniśmy wiedzieć o monokularach?

  • zgodnie z nazwą monokulary składają się tylko z jednej lunety (w porównaniu do lornetek),
  • są z reguły mniejsze, lżejsze, bardziej kompaktowe, poręczniejsze i mobilne w porównaniu do lornetek oraz lunet,
  • przydają się w sytuacji, gdy chcemy w sposób szybki zaobserwować konkretną sytuację lub obiekt,
  • soczewki posiadają specjalną powłokę antyrefleksyjną zwaną coatingiem. W przypadku czyszczenia powierzchni delikatnego obiektywu należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć zarysowania,
  • ze względu na obserwowanie otoczenia przy pomocy jednego oka przekazują obraz bardziej dwuwymiarowy (w przeciwieństwie do lornetek, które dzięki wykorzystywaniu obojga oczu oferują głębie obrazu 3D),
  • świetnie sprawdzają się np. podczas zwiedzania, w czasie spacerów, na polowaniach, przy obserwacji ptaków, koncertów, wydarzeń sportowych,
  • monokulary oferują powiększenie zazwyczaj oscylujące wokół zoom 7x, ponadto dysponują najczęściej niewymiennym okularem, lunety z kolei mają w zestawie więcej przynajmniej kilka,
  • w porównaniu do lunet monokulary oferują obserwację w 2D, jednakże lunety są od nich większe, ponadto cechują się z reguły większą mocą, co przekłada się na możliwości oglądania dalszych obiektów przy dużym powiększeniu i zachowaniu ostrości obrazu,
  • monokulary wyróżniające się parametrami zoom, gabarytami, większymi soczewkami oraz sporym obiektywem określane są zamiennie lunetami.

Jakie Monokulary są najchętniej wybierane? Ranking TOP12 monokularów

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Prezentujemy proponowane monokulary, które są najchętniej kupowane przez osoby poszukujące dobrego sprzętu obserwacyjnego tego typu.


Poniższy ranking bardzo tanich monokularów obserwacyjnych to przede eszystkim propozycja sprzętu dla osób początkujących.

Najtańsze Monokulary – Ranking rosnąco wg ceny

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Zestawienie TOP5 zawiera najtańsze monokulary, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający bardzo tanie monokulary jest aktualizowany każdego dnia.


Najdroższe Monokulary – Ranking malejąco wg ceny

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Zestawienie TOP5 zawiera najdroższe monokulary, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający bardzo drogie zaawansowane monokulary do zastosowań przede wszystkim profesjonalnych jest aktualizowany każdego dnia.


Jak wybrać dobry monokular? Główne kryteria zakupowe

Każdy produkt ma swoje zalety i wady, a decyzja o zakupie powinna być podyktowana wyborem parametrów zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jak zatem zapoznać się i odczytać specyfikację techniczną monokularu? Chcąc wybrać dobry i dostosowany do naszych potrzeb produkt powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim:

Moc powiększania obrazu

Określana jest przez pierwszą liczbę w specyfikacji np. monokular 8×25 będzie posiadał obraz powiększony 8-krotnie w stosunku do obserwacji gołym okiem. Modele dysponujące większym zoomem pozwolą widzieć dalsze obiekty, z większą dokładnością. Otrzymujemy zatem przy mniejszych rozmiarach moc obserwacji równą lornetce o tych samych parametrach.

Średnica obiektywu

Druga liczba w specyfikacji technicznej odnosi się do średnicy samego obiektywu (soczewki z przodu monokularu). W przypadku monokularu 8×25 średnica obiektywu wynosi 25 mm.

Parametr ten decyduje przede wszystkim o tym, ile światła jest w stanie zebrać dany sprzęt. Przy większej średnicy otrzymujemy więcej przechwyconego światła, co przekłada się na jaśniejszy otrzymywany obraz, co przydaje się szczególnie w warunkach, gdy nie dysponujemy odpowiednim oświetleniem (np. podczas zmierzchu).

Większa średnica soczewki to jednak bardzie masywny monokular, który traci przez to swoją poręczność i mobilność. Jeżeli poszukujemy sprzętu, od którego wymagamy dużej jasności obrazu, wówczas najczęściej decyzja pada na model ze średnicą obiektywu przynajmniej 30 mm.

Typy i dodatkowe funkcje

  • Osoby poszukujące monokularu do nocnych obserwacji lub w warunkach niedostatecznego oświetlenia powinny zainteresować się modelami wyposażonymi w termowizję lub noktowizor.
  • Już w podstawowych modelach możemy spotkać niekiedy zamontowane na stałe kompasy. W warunkach podwyższonej wilgotności z pewnością warto zwrócić uwagę na wodoodporność oraz wodoszczelność sprzętu.
  • Szeroki kąt widzenia umożliwia funkcja galery scope, przydatna podczas analizowania z bliskiej odległości możliwie jak najszerszego obrazu.
  • Profesjonaliści z pewnością zwrócą uwagę na obecność stabilizatora obrazu, co przyda się szczególnie podczas wielogodzinnych obserwacji lub gdy będziemy potrzebowali szybko uzyskać jak najdokładniejszy obraz.
  • Dla osób zajmujących się na co dzień biologią oraz obserwacją przyrody ciekawym rozwiązaniem będzie możliwości konwertowania monokularu do mikroskopu.

Podsumowanie rankingów Monokularów

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

  1. Najchętniej wybierany monokular:


  2. Najtańszy monokular:


  3. Najdroższy monokular:



Na sam koniec naszych testów i analiz prezentujemy modele monokularów, które są najchętniej wybierane w danych przedziałach cenowych. Zachęcamy również do wyrażania opinii oraz wymiany doświadczeń zakupowych.


TOP Monokulary w danej cenie

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Produkty uwzględnione poniżej powstały w oparciu o aktywność kupujących oraz ich zainteresowanie produktem. Dane tutaj wykorzystane pozyskane zostały ze sklepów internetowych oraz porównywarek cenowych.

Monokular do 200 zł


Monokular do 300 zł


Monokular do 400 zł


Monokular do 500 zł


Monokular do 1000 zł


Monokular do 1500 zł


Monokular do 2000 zł


Monokular do 2500 zł


Monokular do 3000 zł


Monokular do 4000 zł


Monokular do 5000 zł


Monokular do 10000 zł


Monokular do 15000 zł


Monokular do 20000 zł


Monokular do 30000 zł


Monokular do 40000 zł


Monokular do 50000 zł


Monokular do 100000 zł


Podsumowanie rankingów monokularów

Wśród najchętniej wybieranych przez kupujących monokularów wygrywa

Miłośnicy budżetowych i bardzo tanich rozwiązań lub też osoby początkujące mogą rozważyć z kolei zakup modelu

Osoby stawiające na jakość i posiadające doświadczenie ze stosowaniem tego rodzaju sprzętu w zadaniach pół- lub w pełni profesjonalnych poszukują już produktu z najwyższych półek cenowych. W kategorii zwyciężył


Astronomiczne zapytania:

  • https://odkrywcyplanet pl/ranking-monokularow-propozycje-top-12-modeli-jaki-monokular-jest-najlepszy-w-zestawieniach/

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię