Udane serie lotów Mars Ingenuity zaowocowały filmem na podstawie zebranych przez niego materiałów

Astronomia: Planety 415 0

Dzięki zdalnie wprowadzonym poprawkom dron Mars Ingenuity ma już za sobą trzy loty, dzięki którym udało się pozyskać nieco materiałów do analizy. Początkowo w sprzęcie wykryto pewne problemy z wyłączaniem się sprzętu, które wymagały update oprogramowania. Usterkę, bez konieczności wgrywania całkowicie nowego software, udało się usunąć. I tak oto helikopter Mars Ingenuity wzbił się ponad powierzchnię Marsa – udało mu się to już trzykrotnie:

  • pierwszy lot miał miejsce 19 kwietnia 2021 w trwającej niecałe 40 sekund powietrznej eksploracji,
  • drugi lot odbył się 22 kwietnia 2021, charakteryzował się już nieco dłuższym przebiegiem,
  • trzeci lot z 25 kwietnia 2021 był najdalszy oraz jednocześnie najdłuższy z dotychczas przeprowadzonych.

Pierwszy lot Mars Ingenuity – 19 kwietnia 2021

To była pierwsza próba po usunięciu usterki, lot testowy został wykonany na maksymalną wysokość 3 metrów, na której dron przebywał przez około 30 sekund. Po tym czasie Mars Ingenuity wykonał zwrot, po czym wylądował w miejscu startowym. Całość operacji trwała łącznie 39,1 sekundy. Należy podkreślić, że był to lot pionowy.


Powiązane publikacje: Kłopoty drona Mars Ingenuity i przełożona data startu helikoptera


Drugi lot Mars Ingenuity – 22 kwietnia 2021

Kolejny lot drona był już dłuższy (51,9 sekundy), dalszy (na odległość 2 metrów), Mars Ingenuity osiągnął większą wysokość (5 metrów ponad miejscem startowym). Dzięki kamerze zainstalowanej na helikopterze zostały wykonane pierwsze kolorowe zdjęcia najbliższej okolicy powierzchni Marsa (pierwsze przez aparaturę znajdującą się na dronie). To był pierwszy przelot zrealizowany zarówno w poziomie, jak i w pionie.



Trzeci lot Mars Ingenuity – 25 kwietnia 2021

To była najbardziej wymagająca jak dotychczas próba przelotu drona, która zakończyła się sukcesem. W czasie trwającej ponad 80 sekund misji helikopter Mars Ingenuity pokonał odległość 50 metrów oraz wzbił się na wysokość do 5 metrów nad powierzchnię, osiągając podczas lotu prędkość maksymalną przekraczającą 7 km/h. Lot ten pozwolił m.in. na przetestowanie systemu nawigacyjnego Mars Ingenuity.

Loty drona były rejestrowane i kontrolowane przez system kamer znajdujących się na pokładzie łazika marsjańskiego Perseverance.


Powiązane publikacje: Kłopoty drona Mars Ingenuity i przełożona data startu helikoptera


Film w 4K na podstawie materiałów z Mars Ingenuity

Dzięki wytężonej pracy i wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji udało się stworzyć film w rozdzielczości 4K. Video zostało zmontowane na podstawie danych dostarczonych z helikoptera.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię