Kłopoty drona Mars Ingenuity i przełożona data startu helikoptera

Astronomia: Planety 139 0

Planowany na 14 kwietnia 2021 roku (pierwotnie miało ty być jeszcze wcześniej, czyli 11 kwietnia) lot helikoptera Mars Ingenuity niestety nie dojdzie w tym terminie do skutku.

Powodem przełożenia jego misji lotniczej są powstałe problemy techniczne, związane z poprawnością pracy wirników drona. Starania w kierunku usunięcia usterki i wgrania poprawki trwają, jednak na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy uda się dokonać aktualizacji oprogramowania i tym samym ustalenia nowej daty pierwszego startu.

Projekt oraz konstrukcja drona Mars Ingenuity zostały dostosowane do specyficznych i surowych warunków, panujących na Czerwonej Planecie. Celem powietrznego nawigowania jest przede wszystkim pomoc w ustaleniu najbardziej dogodnych i przystępnych tras, którymi mógłby podążać łazik Perseverance.


Związane z tematem: Łazik Perseverance i jego pierwsze zdjęcia z Marsa. Dron Mars Ingenuity podsyła pierwszy raport diagnostycznyCo jest powodem przełożenia startu helikoptera Mars Ingenuity? Podczas wykonanych 9 kwietnia testów wirników drona zdiagnozowano usterkę, przez co musiano je zakończyć wcześniej – z nieznanych przyczyn pojawiające się błędy spowodowały niespodziewane przerwanie pracy i wyłączenie wirników. Ustalenie nowego terminu lotu Mars Ingenuity jest obecnie ściśle skorelowane z pracą łazika Perseverance i na tej podstawie (jeżeli usterka drona zostanie naprawiona) NASA dokona odpowiedniego wyboru.

Według informacji przekazanych przez NASA dron Mars Ingenuity, pomimo wykazanych usterek programistycznych, jest w dobrym stanie technicznym i podczas testów jego konstrukcja w żaden sposób nie została naruszona.


Związane z tematem: Tęcza na Marsie i dron Ingenuity gotowy do akcji, czyli co nowego w misji na Czerwonej Planecie?


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię