Co około 11 lat Słońce wchodzi w okres niskiej i wysokiej aktywności, co jest związane z ilością plam słonecznych na jego powierzchni. Te ciemne obszary, z których niektóre mogą osiągnąć rozmiar Ziemi lub większy, są napędzane przez silne i stale zmieniające się pola magnetyczne gwiazdy. Badania naukowców wskazują, że szczyt obecnego cyklu słonecznego może nastąpić wcześniej niż początkowo zakładano – może to nastąpić w połowie lub pod koniec 2024 roku (wcześniej zakładano lipiec 2025 roku).
W trakcie cyklu słonecznego Słońce przechodzi od spokojnego do intensywnego i aktywnego okresu. Podczas szczytu aktywności, zwanego maksimum słonecznym, bieguny magnetyczne gwiazdy odwracają się. Następnie ciało niebieskie ponownie wycisza się przechodząc w minimum słoneczne. Obecny cykl słoneczny już zaskakuje swoją aktywnością – dotychczas w czasie jego trwania naukowcy pracujący w National Oceanic and Atmospheric Administration’s Space Weather Prediction Center w Boulder (Kolorado) dostrzegli więcej plam słonecznych niż trakcie poprzedniego cyklu.
Powinno również zainteresować …
Wpływ aktywności Słońca na nasze życie
Zwiększona aktywność obejmuje również silne rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy, czyli duże chmury zjonizowanego gazu zwanego plazmą i pola magnetyczne, które wybuchają z zewnętrznej atmosfery Słońca. Burze słoneczne generowane przez gwiazdę mogą wpływać na sieci energetyczne, GPS i lotnictwo oraz satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej. Zdarzenia te powodują również przerwy w dostawie prądu, a nawet stanowią zagrożenie dla załogowych misji kosmicznych. Wzrost aktywności nie jest jednak niczym niezwykłym i będzie kontynuowany w miarę zbliżania się maksimum słonecznego.
2 października 2022 roku Słońce uwolniło rozbłysk słoneczny X1.2 – potężny wybuch energii, uchwycony przez nasze Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO). Rozbłyski klasy X są najbardziej intensywne, a ich liczba dostarcza więcej informacji na temat ich siły (np. rozbłysk X1 jest o połowę silniejszy niż X2). Podczas gdy rozbłyski słoneczne mogą wpływać na komunikację radiową, sieci energetyczne i sygnały nawigacyjne, szkodliwe promieniowanie z rozbłysku słonecznego nie może przejść przez atmosferę ziemską, aby fizycznie wpłynąć na ludzi na Ziemi. Badając rozbłyski i ich wpływ na naszą planetę oraz pobliską przestrzeń kosmiczną, SDO pomaga lepiej przygotować się i złagodzić te potencjalne zakłócenia.
Powinno również zainteresować …
Warto tutaj wspomnieć o serii koronalnych wyrzutów masy na Słońcu z 29 stycznia 2022 r., co spowodowało podgrzanie i rozszerzenie zewnętrznej atmosfery Ziemi, w efekcie czego doszło do spalenia 38 z 49 satelitów Starlink wystrzelonych przez SpaceX.
Zamiast śledzić plamy słoneczne, naukowcy skupili się na tym, co nazywają „terminatorem”, czyli punktem, w którym aktywność z jednego cyklu słonecznego znika z powierzchni Słońca, po czym następuje gwałtowny wzrost aktywności słonecznej w nowym cyklu. Plamy słoneczne są uważane za podstawę przewidywania owego cyklu.
Po osiągnięciu maksimum słonecznego aktywność może utrzymywać się przez lata. W rzeczywistości liczba rozbłysków słonecznych osiąga szczyt po maksimum. Wzrost następuje w fazie wzrostowej parzystych cykli słonecznych i w fazie spadkowej cykli nieparzystych.
…
Koniec części 1 cyklu o wzroście aktywności Słońca.
(1) CNN.com / „The sun’s activity is peaking sooner than expected”
(2) EarthSky.org / „Sun activity: Anniversary of the Bastille Day event”
(3) SWPC.noaa.gov / „Solar Cycle Progression”
Astronomiczne zapytania:
- https://odkrywcyplanet pl/szczyt-aktywnosci-slonca-juz-w-2024-roku-nowe-prognozy-naukowcow-czesc-1/