Czym jest przesilenie zimowe i kiedy występuje?

Astronomia: Pojęcia astronomiczne 31 0

Zima jest momentem, gdy wszystko zapada w sen. Dla jednych jest to pora depresyjna, dla innych wręcz przeciwnie. Wszystkim ludziom dokuczają krótsze dni i brak światła. W dniu przesilenia zimowego jeszcze trudniej poradzić sobie z zimową chandrą. Czym właściwie jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe wyznacza początek astronomicznej zimy oraz najkrótszy dzień w roku naj i datowane jest na 20 lub 21 grudnia. Fotografia: beliefnet.com.
Przesilenie zimowe wyznacza początek astronomicznej zimy oraz najkrótszy dzień w roku naj i datowane jest na 20 lub 21 grudnia. Fotografia: beliefnet.com.

Przesilenie zimowe – co to?

Pojęcie to określa zjawisko wędrówki Słońca po zwrotniku Koziorożca. Przypada ono z reguły na 21 lub 22 grudnia, co ma ścisły związek z długością roku słonecznego, a także stosowaniem lat przestępnych .By zaistniało przesilenie grudniowe muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • na półkuli północnej naszego globu, Słońce znajduje się w zwrotniku Koziorożca, czyli jest w możliwie najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej.
  • Słońce góruje w zenicie.

To zdecydowanie definiuje najkrótszy dzień w roku, gdzie wschodu słońca możemy spodziewać się już około godziny 7 a jego zachodu około godziny 15. Dzień trwa zaledwie niecałe 8 godzin, a przez resztę doby panuje noc.

Warto dodać, że w momencie panowania na półkuli północnej najkrótszego dnia w roku, półkula południowa cieszy się najdłuższą dobą. W dawnych pogańskich wierzeniach uważano, że wtedy właśnie zmarli powracali na Ziemię. W wielu kulturach była to okazja do świętowania. Przesilenie zimowe może powodować gorszy nastrój i samopoczucie, ze względu na brak światła i wrażenie zbyt szybko upływającego czasu.


Przesilenie zimowe 2019 i 2020

Ze względu na wymóg spełnienia powyższych warunków data przesilenia grudniowego nie jest stała. W roku 2019 miało ono miejsce 22 grudnia, kiedy to przywitaliśmy astronomiczną zimę w naszej szerokości geograficznej. Najkrótszy dzień w 2019 roku trwał 7 godzin i 42 minuty, gdzie wschód Słońca nastąpił o 7:43, a jego zachód o 15:25. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że są to wartości uśrednione, a różnice chociażby dla Polski sięgają prawie jednej godziny w zależności od miejsca, w którym przebywamy.

A najkrótszy dzień w 2020 roku? Nastąpi on 21 grudnia, a jego długość będzie się wahała od 7 godzin i 13 minut (Łeba), aż do ponad 8 godzin (Zakopane).


Równonoc wiosenna jako koniec przesilenia zimowego

Z przesileniem zimowym powiązane jest stricte zjawisko przesilenia wiosennego, kiedy to dochodzi do równonocy wiosennej (zrównanie długości trwania dnia i nocy, które wyznacza przyjście astronomicznej wiosny), datowanej na 20 lub 21 marca. W 2020 roku nastąpi to już 20 marca.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...