Starlink – sieć satelitów przyszłością Internetu?

Astronomia: Kosmos 620 0
Sieć satelitów Starlink - fotografia artystyczna. Źródło: teslarati.com.
Sieć satelitów Starlink – fotografia artystyczna. Źródło: teslarati.com.

Mocarstwowe plany firmy SpaceX sięgają nie tylko daleko w głąb przestrzeni kosmicznej (m.in. prace nad misją na Marsa), ale również dotyczą bliskiego otoczenia Ziemi. W tym celu powołano do życia projekt Starlink, którego zadaniem jest wysłanie wielu tysięcy satelitów na orbitę okołoziemską.


Czym jest sieć Starlink?

Starlink to sieć satelitów, której celem jest dostęp do Internetu na całej kuli ziemskiej.  Zakładane parametry mają sprawić, że będzie ona stanowić realną konkurencję dla operatorów naziemnych. Obecnie nadal istnieją miejsca o ograniczonym dostępie do sieci lub też nie jest on w ogóle możliwy.

Na ziemskiej orbicie ma znaleźć się 12 tysięcy satelitów, które zasięgiem pokryją całą planetę. Do tej pory wysłano 15 lotów, dostarczając 833 satelity, a 25 listopada o 3:13 czasu polskiego ma wystartować 16. misja, aby wynieść na orbitę kolejne 60.

Najbliższy start był już planowany na 23 listopada, jednakże ze względu na warunki pogodowe panujące na Cape Canaveral (Floryda) zdecydowano się o jego przesunięciu.

Rozmieszczenie satelitów Starlink na orbicie

Łącznie w przestrzeń kosmiczną ma zostać wysłanych dokładnie 11927 satelitów Starlink, które mają zostać rozmieszczone na różnych orbitach – ich wysokości będą się kształtować od 335,9 km do 1325 km. Rozkład prezentuje się następująco, w zależności od wysokości orbity:

  • 335,9 km – rozmieszczone zostaną 2493 satelity, z inklinacją (nachyleniem) orbity wynoszącą 42°;
  • 340,8 km – 2478 satelitów, z inklinacją orbity wynoszącą 48°;
  • 345,6 km – 2547 satelitów, z inklinacją orbity wynoszącą 53°;
  • 550 km – 1584 satelity, z inklinacją orbity wynoszącą 53°;
  • 1100 km – 1600 satelitów, inklinacja orbity to 53,8°;
  • 1130 km – 400 satelitów, z inklinacją orbity wynoszącą 74°;
  • 1275 km – 375 satelitów, z inklinacją orbity wynoszącą 81°;
  • 1325 km – 450 satelitów, z inklinacją orbity wynoszącą 70°.

*Źródło danych: SpaceX.com.pl

Docelowo firma SpaceX złożyła wniosek, w którym chciałaby obniżyć pułap najbardziej oddalonych od Ziemi planowanych satelitów (mających znajdować się na wysokości od 1100 km do 1325 km), w efekcie czego miałyby one znajdować się na wysokościach od 540 km do 570 km. Celem takiego zabiegu jest zmniejszenie opóźnienia w dostępności danych.


Do kogo należy sieć Starlink?

Starlink, który jest największą komercyjną siecią satelitów, należy do SpaceX – amerykańskiej firmy zajmującej się przemysłem kosmicznym założonej przez Elona Muska w 2002 roku.

Usługi wprowadzone dzięki sieci Starlink mają stanowić jedno ze ważniejszych źródeł dochodu przedsiębiorstwa, a w przyszłości mają pomóc w ewentualnej kolonizacji Marsa.



Kontrowersje związane z siecią satelitów Starlink

Tak znacząca ilość wysłanych satelitów na orbitę okołoziemską oraz duża jasność tych obiektów sprawiła, że charakterystyczną serię przelatujących konstrukcji można było z powodzeniem dostrzec nawet gołym okiem, bez konieczności korzystania z teleskopu albo lornetki.

Dla amatorów obserwacji nieba z pewnością jest to nie lada atrakcja, jednakże w przypadku naukowców wykorzystujących w codziennej pracy dane zbierane z teleskopów naziemnych – jasność satelitów Starlink może znacząco ograniczyć możliwości badania obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.


Aktualizacja dotycząca 16. startu satelitów Starlink

Warunki pogodowe tym razem nie przeszkodziły w starcie kolejnej partii satelitów, wyniesionych dzięki rakiecie Falcon 9. Planowany czas rozpoczęcia 16. tego typu misji, czyli 25 listopada o godzinie 3:13 polskiego czasu, został zrealizowany bez komplikacji. Na orbicie zostało umieszczonych kolejne 60 satelitów Starlink.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię