Teleskop dla dziecka

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 32 433 2

Dla dziecka można wybierać najrozmaitsze prezenty – wszystko jest zależne od tego, czym konkretnie się interesuje. Niektóre dzieci lubią motoryzacje, inne sport, a jeszcze inne astronomię.

teleskop dla dziecka na początek
teleskop dla dziecka na początek

Jeśli nasza pociecha należy do tej ostatniej grupy, to warto pomyśleć o zakupie teleskopu, które dzielą się na kilka rodzajów. Niezależnie od preferencji zawsze opłaca się polegać na opiniach doświadczonych specjalistów, których w sklepach z teleskopami astronomicznymi, blogach i na forach internetowych nie brakuje.


Jakimi podstawowymi kryteriami się kierować?

Teleskop astronomiczny nie może być wybierany rozsądnie przez osoby, które nie wgłębią się w temat. Warto najpierw poczytać co nieco o konkretnych rodzajach, a dopiero potem przystąpić do zakupu. Przy wyborze teleskopu dla dzieci należy kierować się tym, w jakim wieku znajduje się dziecko i na jakim etapie wiedzy się znajduje. Teleskopy powinny być przede wszystkim:

  • wykonane z solidnych materiałów,
  • intuicyjne w obsłudze,
  • proste, a nie skomplikowane.

Teleskop może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Spory wpływ na ostateczną decyzję ma też miejsce, z którego będzie obserwowało się niebo. W mieście najlepiej sprawdzą się lunety.

Co na początek warto obserwować? Przede wszystkim obiekty wyraźne, które rozpalą ciekawość młodego pasjonata – świetnym źródłem obserwacji będzie powierzchnia Księżyca, Słońca (obserwacja tylko przez filtr słoneczny!), jaśniejsze gwiazdy na naszym niebie, planety, a później mgławice i gromady gwiazd wymagają nieco większej wiedzy.

Co z powiększeniem? Bardzo ważny pod kątem obserwacji parametr, którego maksymalna wartość użyteczna wynosi dwukrotność średnicy obiektywu wyrażonej w milimetrach.

Co ze statywem? Wpływa na stabilność zmontowanego teleskopu, powinien być wykonany z dobrych materiałów i umożliwiać szeroki zakres regulacji.

Jeżeli zależy nam na jakości przekazywanego przez teleskop obrazu, wybierajmy taki posiadający optykę szklaną, a nie polimerową.

Co ze standardem wyciągu okularowego? Obecnie stosowane to przede wszystkim okulary o średnicy 1,25 i 2 cale – wybierajmy tylko takie, gdyż wtedy nie będziemy mieli problemu z ewentualnym dokupieniem dodatkowych okularów.



Jakie parametry powinien mieć jeszcze teleskop dla dziecka?

Teleskop dla początkującego nie może być oczywiście zbyt skomplikowany, ponieważ wtedy jego obsługa sprawi dziecku niemałe problemy. Szybko można zrazić się wtedy do astronomii i obserwowanie gwiazd przestanie być dla dzieci przyjemnością. Warto pielęgnować tę czynność wspólnie, razem z dzieckiem obserwować niebo, a na nim gwiazdy, Księżyc czy też planety.

Przy wyborze teleskopu dla dzieci należy mieć na uwadze odpowiednie jego parametry, w tym średnicę refraktora, która powinna wynosić przynajmniej 80 mm (możliwie jak najwięcej). W zestawach nie powinno też zabraknąć 2 lub 4 okularów, oczywiście możliwie jak najwyższej jakości.

Przenośność sprzętu uzależniona jest od jego przeznaczenia – dla dziecka warto wybierać jednak sprzęt, który można spokojnie zabrać na świeże powietrze, ustawiając go przed domem lub też zabrać ze sobą na wycieczkę wakacyjną.


Rozwijanie pasji u dziecka

Kupując teleskop dla swojego dziecka nie musimy wydawać przesadnej ilości gotówki – całkiem niezły sprzęt do obserwacji na początek możemy nabyć już za kilkaset zł.

Trudne w obsłudze teleskopy również nie będą zbyt dobrym wyborem, gdyż może to bardzo szybko zrazić dziecko do jego użytkowania.

Może się również okazać, że zamiast teleskopu lepszym rozwiązaniem będzie zakup lornetki, która z powodzeniem pozwoli nam obserwować podstawowe obiekty astronomiczne.


Teleskopy astronomiczne dla dziecka RANKING

[ Aktualizacja zestawienia - maj 2024 ]

Najchętniej wybierane teleskopy astronomiczne dla dziecka, odpowiednie na początek. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Astronomiczne zapytania:

  • teleskop dla dzieci
  • https://odkrywcyplanet pl/teleskop-dla-dziecka/
  • teleskop dla dziecka
  • Dobry teleskop dla dziecka
  • Teleskop astronomiczny dla dzieci
  • jaki teleskop wybrać dla dziecka
  • pierwszy teleskop dla dziecka
  • teleskopy dla dzieci
  • luneta kosmos 8 latka
  • luneta dla dzieci

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



2 opinii o “Teleskop dla dzieckaAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. dacjan

    Dobrze, że daliście teleskopy w rozsądnych cenach, ja dostałem jako pierwszy sprzęt levenhuka 950 strike pro. Duży wygodny, ale znacznie droższy od tych tutaj w rankingu – ponad 1500 zł. Ciężko mi porównać z innymi, bo nadal go posiadam ze względu na sporadycznie wykorzystywanie teleskopu w obserwacjach.

    Reply
  2. Weronika

    Nie mogę znaleść aktualnego zestawienia teleskopów dla dzieci . Czy jest dostępny ?pozdrawiam

    Reply

Dodaj opinię