Dalmierz

Astronomia: Sprzęt obserwacyjny 33 107 16

Dalmierze są to urządzenia służące do profesjonalnego mierzenia odległości. Wykorzystuje się je w takich branżach jak leśnictwo czy budownictwo, przydają się także w armii.


Rodzaje i typy dalmierzy

Dalmierz elektroniczny laserowy Stabila
Dalmierz elektroniczny laserowy Stabila

Istnieją trzy podstawowe rodzaje dalmierzy:

 • dalmierz optyczny,
 • dalmierz ultradźwiękowy,
 • dalmierz laserowy.

DALMIERZ OPTYCZNY

Dalmierze optyczne są złożone z układów obiektywów, niemal równoległych. W związku z tym muszą być ustawiane tak, aby obrazy z obu obiektywów pokrywały się w jeden. Pomiar wykonywany jest poprzez pomiar kąta paralaksy osi optycznych z dwóch obiektywów. Dalmierze optyczne w czasach dawniejszych były stosowane w wojsku, szczególnie w marynarce wojennej i artylerii. Obecnie stosuje się je w specjalnych aparatach fotograficznych, w których przy ich pomocy ustawia się ostrość.

DALMIERZ ULTRADŹWIĘKOWY

Dalmierze ultradźwiękowe, znane także pod nazwą dalmierzy elektromagnetycznych działają w oparciu o nadajnik oraz odbiornik fal radiowych, które posiadają określoną częstotliwość. Dźwięk przez nie emitowany jest odbijany od obiektu, do którego ma zostać zmierzona odległość. Następnie zaś wraca do odbiornika. Odległość oblicza się poprzez zmierzenie czasu pomiędzy emisją, a odbiorem dźwiękowej fali. Dalmierze ultradźwiękowe znajdują zastosowanie w radionawigacji oraz radiolokacji, często używa się ich również w branży budowlanej.

DALMIERZ LASEROWY

Dalmierze laserowe działają bardzo podobnie do ultradźwiękowych. Fala dźwiękowa jest tu jednak zastąpiona wiązką laserową. Daje to efekt dokładniejszego procesu pomiaru. Sama czynność trwa również nieco krócej niż w przypadku ultradźwięków. Obecnie dalmierze laserowe są najpopularniejszymi rodzajami dalmierzy, właśnie ze względu na swoją szybkość i dokładność.

Dalmierze laserowe są rekomendowane dla potrzeb budownictwa, mogą zastąpić dalmierze ultradźwiękowe. Modele elektromagnetyczne również można kupić, jednak są one mało znane i na rynku trudno dostępne. Modele laserowe przewyższają starszego typu urządzenia cechami oraz parametrami, dlatego warto kupić sprzęt tego rodzaju.Cechy dalmierzy

Należy podkreślić, że dalmierze laserowe dokonują pomiarów z dokładnością co do milimetra. Dokładność dalmierza wynika z kilku czynników: im większy zasięg danego urządzenia, tym realne są większe odchylenia od wartości wskazywanej przez dalmierz. Zasięg większości urządzeń wynosi do 80 metrów, co wystarcza w zupełności przy standardowych działaniach w budownictwie.

dalmierz cyfrowy AtuMan LS-1

Dalmierze do 100 zł

W ofercie rynkowej znaleźć możemy proste dalmierze, które ze względu na swoje niewielkie gabaryty oraz skromną masę własną są chętnie kupowanym przyrządem pomiarowym. Dzięki posiadaniu dużego wyświetlacza LCD z dodatkowym podświetleniem możemy z powodzeniem używać nasz sprzęt nawet w warunkach niedostatecznej widoczności.

Już najprostsze dalmierze oferują bardzo wysoką dokładność pomiarową z tolerancją błędu dochodzącą najwyżej do kilku mm. Do nieskomplikowanych zadań przydadzą się nam wbudowane funkcje w postaci m.in. pojedynczego lub ciągłego pomiaru, pomiaru kąta, powierzchni oraz objętości, a także określenia wysokości. Zakres podstawowych rozwiązań sprawia, że tego typu dalmierze świetnie sprawdzą się np. podczas określenia rozmiarów łazienki przy konieczności jej wykończenia lub remontu, aranżacji sypialni i jej wyposażenia.

Najczęściej stosowanym materiałem do ich obudowy jest wykorzystanie stopu aluminium i magnezu, z elementami konstrukcyjnymi z tworzywa sztucznego. Szczelność oraz solidność konstrukcyjna pozwalają na przechowywanie w szerokim zakresie temperatur, jednak sama praca powinna odbywać się raczej w warunkach temperatury dodatniej.

Przykład prostego i taniego dalmierza do 100 zł: dalmierz cyfrowy ATuMan LS-P

dalmierz laserowy BD21

Dalmierze do 200 zł

W kwocie oscylującej w granicach 100-200 zł możemy otrzymać już poręczny dalmierz laserowy, który cechuje się zasięgiem pomiarowym z reguły nieco większym niż najtańsze dalmierze cyfrowe. Odpowiednio duży wyświetlacz monochromatyczny jest bardzo czytelny niezależnie od warunków pracy oraz oświetlenia. Dzięki niewielkiemu błędowi pomiarowemu wynoszącymi ± 2 mm jesteśmy w stanie precyzyjnie określić nie tylko odległość między zadanymi punktami, ale również powierzchnię interesującego nas obszaru, a także jego objętość.

Standard prostych dalmierzy laserowych uwzględnia w wyposażeniu m.in. obecność funkcji Pitagorasa (przydatna przy określaniu odległości niebezpośrednich, kiedy staje nam na drodze przeszkoda), czujnika pochylenia, elementów mocowania do statywu, wyłącznika automatycznego czy też śledzenia odległości. Taki miernik pomiarowy może być z powodzeniem używany jako poziomica elektroniczna. Niewielka masa dalmierza sprzyja jego mobilności, ponadto warto podkreślić obecność opcji zapamiętywania i odczytania wcześniejszych pomiarów (z reguły do 10 pomiarów).

Przykład taniego dalmierza do 200 zł: dalmierz laserowy BD21


RANKING dalmierzy / Sprzęt geodezyjny

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Najchętniej wybierane dalmierze wykorzystywane jako narzędzia pomiarowe, oferowane w kategorii Sprzęt geodezyjny. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Najbardziej dokładne dalmierze pracują na odległość nawet 500 metrów. Warto wybrać urządzenie znanej marki, np. Leica, Bosch, Stanley DeWalt lub Makita, ponieważ są one wysokiej jakości, a pomiary przez nie prezentowane są bardzo precyzyjne. Mniej znane marki mogą być obarczone wadami niższej jakości i trudno dostępnego serwisu. Im mniejsza plamka świetlna, tym precyzja pomiaru większa.

Lepszy jakościowo dalmierz jest bardziej żywotny i zapewnia budowniczym dokładniejsze pomiary. Dobry dalmierz laserowy musi kosztować – układ obliczeniowy ma nieskomplikowany, ale układ optyczny jest dość kosztownym rozwiązaniem. Dobrze wyprofilowana i wzmocniona obudowa jest dużą zaletą tego urządzenia.

Dalmierz laserowyPorządny dalmierz:

 • oblicza powierzchnie i objętości,
 • ma opcję wysokościomierza,
 • mierzy kąty nachylenia,
 • realizuje funkcje trygonometryczne,
 • ma pamięć ostatnich pomiarów – nawet do kilkudziesięciu ostatnich pozycji,
 • posiada funkcję pomiaru ciągłego.

Ceny dalmierzy laserowych wahają się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – kwoty są spore, ale urządzenie może służyć przez długi czas. Poza tym dalmierze najczęściej kupują firmy, a nie osoby prywatne. Dla firmy taki zakup jest inwestycją, a kwota kilku tysięcy złotych nie jest bynajmniej sumą zaporową. Obok dalmierzy wykorzystywanych w budownictwie (m.in. jako sprzęt geodezyjny) istnieją też dalmierze dla potrzeb myślistwa, sportu oraz celów wojskowych. Dalmierze laserowe nie są raczej wykorzystywane przez snajperów, ponieważ mogą je wykryć przeciwnicy dysponujący sprzętem elektrooptycznym.


Jak korzystać z dalmierza?

Dalmierz laserowy marki LeicaOsoba stosująca dalmierz powinna stosować się do pewnych zasad: ustawić urządzenie stabilnie, co jest możliwe dzięki poziomicy laserowej (najlepsza jest poziomica zintegrowana). Dalmierze z celownikami są dobre, gdy pomiaru dokonuje się na dużą odległość. Dodatkowe tarczki pomagają mierzyć tam, gdzie nie ma punktów odniesienia.

Dotykanie dalmierza podczas mierzenia może spowodować zakłócenia i doprowadzić do braku precyzji pomiaru. Dalmierze dzielą się na impulsowe oraz fazowe. Impulsowe korzystają z ciągłej fali harmonicznej, a fazowe bazują na pojedynczej częstotliwości. Dalmierz fazowy wymaga wielu obliczeń. Znakiem nowoczesności są dalmierze laserowe posiadające właściwości dalmierzy impulsowych i fazowych. Przed zakupem należy przeanalizować wszystkie niezbędne parametry i nabyć najlepsze urządzenie dla własnych celów.


RANKING dalmierzy laserowych / Militaria

[ Aktualizacja zestawienia - kwiecień 2024 ]

Najchętniej wybierane dalmierze laserowe, dostępne w dziale Militaria / Sprzęt. Zestawienie jest aktualizowane na bieżąco.


Podsumowanie

Dalmierze to bardzo przydatne urządzenia. Na rynku najchętniej wykorzystywane są dalmierze laserowe, niezbędne szczególnie w budownictwie. Dalmierze laserowe od urządzeń ultradźwiękowych różnią się tym, że wiązka laserowa przekazywana jest sprawnie przez układ optyczny. Są one bardzo dokładne, wyniki pomiaru podają od razu i są to dane bardzo precyzyjne, bez odchyleń i wahań. Mechanizm dalmierza ukryty jest w obudowie, a przycisk zewnętrzny uruchamia laser, natomiast na wyświetlaczu pokazywany jest wynik pomiaru.


Astronomiczne zapytania:

 • dalmierze laserowe ranking
 • jaki dalmierz laserowy
 • dalmierz laserowy jaki kupić
 • dalmierz laserowy do 100zl
 • Miernik laserowy test
 • porównanie dalmierzy

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego16 opinii o “DalmierzAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

 1. aleksander

  Co mi się podoba w przedstawionych rankingach powyżej, to ranking poszczególnych modeli w innych działach porównywarek. Co do samego poradnika – jest on stosunkowo mocno okrojony, jednak dla większości użytkowników te najbardziej podstawowe charakterystyki wystarczą. Bardziej rozbudowany jest chociażby artykuł poradnikowy na jakkupowac.pl, ale z kolei nie ma tam żadnych rankingów, przez co sami niestety musimy poszperać sugerując się tylko poradami, na co nie każdy ma czas 🙂

  Reply
 2. Maciek

  Fajna sprawa taki ranking. Właśnie muszę kupić jakiś dalmierz i na bank wybiorę coś z tego rankingu. Co polecacie najbardziej i czy w ogóle one się czymś różnią czy raczej wszystkie działają praktycznie tak samo? Bo jednak różnice cenowe są dosyć spore…

  Reply
 3. Janek

  Szczególnie polecam dalmierze laserowe Leica głównie ze względu na całkowitą bezawaryjność. Na uwagę zasługuję model Disto X310 nie do zdarcia w szczególności gdy pomiar wykonywany jest na budowie – w trudnych warunkach, gdzie mamy do czynienia z kurzem i wilgocią. Tutaj cena za ten dalmierz znacząco wygórowana. Jak ktoś posiada kupon rabatowy to dodatkowo można uzyskać nawet 5 % zniżki profigeo.pl/katalog/dalmierze/dalmierze-laserowe/dalmierz-laserowy-leica-disto-x310.html.

  Reply
 4. nana

  Ciekawe urządzenie muszę przyznać, nawet nie wiedziałam, że takie coś istnieje. Faktycznie w budownictwie musi to być bardzo przydatne. Ja zatrzymałam się na zwykłych miarkach:) Pozdrawiam czytelników!

  Reply
 5. Aga

  Zastanawiam się czy dalmierz to, to samo urządzenie, które używa się również w geodezji. Mieszkam na jednym z poznańskich, dużych osiedli i często widzę fachowców chodzących z jakimś dziwnym sprzętem na stojaku;) Może to jest właśnie dalmierz??

  Reply
 6. aaa

  Powiem tak – dla mnie dalmierz, to niezastąpione urządzenie i prawdę powiedziawszy nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Pracuje w branży budowlano-remontowej i jadąc do klienta na wycenę używam dalmierza do zmierzenia wielkości budynku, który mam remontować. Gorąco polecam i pozdrawiam wszystkich kolegów po fachu:)

  Reply
 7. wiesiek

  Dalmierz laserowy mam w pracy bo wykonuje nim pomiary, nic prostszego i bardziej intuicyjnego nie można zastosować w kwestii mierzenia pomieszczeń i robienia wymiarów. Sprzęt marki bosch to chyba nie trzeba mówić, że jest bardzo dobry i solidny.

  Reply
 8. Adrian

  Zastosowanie dalmierza z laserem dla osób pracujących w budownictwie czy wykończeniach wnętrz to kluczowa sprawa. Ułatwia, przyspiesza i niweluje ryzyko błędu przy pomiarze. Fajna sprawa, polecam każdemu bo nawet w domu czasami się przydaje.

  Reply
 9. Jarek

  Kupiłem dalmierz przy remoncie, do tej pory w sumie nie używam go. Przy remoncie, jest to rzecz bardzo potrzebna i zdecydowanie nie tylko ułatwia sprawę mierzenia, ale robi to dokładniej niż odczyt z normalnego metra.

  Reply
 10. Kamil

  Dzięki wielkie za artykuł, szukałem właśnie dalmierza do firmy. Urządzenie bardzo fajne, sprawdza się w prostych i bardziej wymagających pomiarach, co więcej jest bardzo precyzyjne i ułatwia pracę 😉

  Reply
 11. Czarek

  Dalmierza używam w pracy i zdecydowanie polecam markę Bosch. Można by pomyśleć, że nie produkują oni takich rzeczy, a jednak. Kalibracja takiego sprzętu to dosłownie chwila, a potem można wykonywać pomiary w kilka chwil, a manualnie zajęłoby nam to od kilku do kilkunastu minut, nie mówiąc już o tym, że jest bardzo dokładny.

  Reply
 12. Jarosław

  Zastanawiam się nad kupnem czegoś takiego, bo prowadzę firmę remontową. Mam wrażenie, że po tym jak przeczytałem opinie, mało gdzie już stosuje się klasyczne pomiary za pomocą metrówki. Cenowo nie wypada to tak źle, więc chyba się skuszę. Dzięki za pomocny materiał 😉

  Reply
 13. Alojzy

  Dalmierz laserowy to super sprawa, jestem osobą prowadzącą firmę budowlaną i pracownicy mają właśnie taki sprzęt. Bardzo sobie chwalą i wiem jak ułatwia i przyspiesza to pracę, a przede wszystkim jest to rzecz, która zmniejsza margines błędu.

  Reply
 14. Olek

  Chciałbym kupić sobie dalmierz elektromagnetyczny, bo jest mega dokładny, ale niestety jest to wydatek sporej kwoty. Ciekawy materiał, bardzo fajnie opisuje wszelkiego rodzaju sprzęt i do tego super ranking 😉

  Reply

Dodaj opinię