Eksploracja Czerwonej Planety stała się priorytetowym wyzwaniem dla naukowców, którzy prócz lepszego zbadania struktury starają się lepiej zrozumieć specyfikę tego ciała niebieskiego.
Kolejne misje mają zostać wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, mające na celu uzyskanie dokładniejszych analiz. Obecnie na powierzchni Marsa znajdują się chociażby łazik Curiosity (dnia 6 sierpnia 2012 roku miało miejsce jego lądowanie), łazik planetarny Perseverance (wylądował w 2018 roku w kraterze Jezero) oraz lądownik InSight (przemierza powierzchnię planety od 26 listopada 2018 roku).
Jakie informacje znajdziemy w publikacji?
Inicjatywa FlyRadar
Następny etap i zarazem przełom w podbojach kosmicznych to wysłanie misji załogowej w kierunku Marsa. Przyspieszenie tego momentu można uzyskać dzięki innowacjom technicznym, w które wyposażane mają być kolejne misje.
Jednym z takich rozwiązań jest chociażby projekt FlyRadar, który docelowo ma zostać zamontowany na specjalnie zaprojektowanym dronie.
Urządzenie ma obsługiwać pasmo częstotliwości P (poniżej 300 MHz), standardowe dla systemów radarowych. Dzięki długości fali powyżej 1 m pozwoli to na wykonywanie nie tylko pomiarów powierzchniowych, ale również głębszych struktur – znajdujących się nawet kilka metrów pod marsjańską ziemią.
Ciekawostki związane z misjami na Czerwoną Planetę
Co dalej z projektem FlyRadar?
Testy makiety zostały już wykonywane w warunkach ziemskich i jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to 1 grudnia projekt ma wejść w j etap, gdzie przyrząd zostanie odpowiednio pomniejszony, chociażby celem zmniejszenia obciążenia dla drona.
Celem testów będzie przede wszystkim zbadanie możliwości oraz odczytów urządzenia, umieszczając go na odpowiednio dobranych obszarach ziemskich, o dużym stopniu zróżnicowania. Jeżeli radar pozytywnie przejdzie ten etap weryfikacji jego przydatności (w badaniach bierze udział m.in. polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN), wówczas zaprojektowaniem finalnej wersji modelu i jej realizacją (mającej wejść w skład zestawu przyrządów pomiarowych podczas załogowej misji na Marsa) zajmą się firmy wspierające projekt funduszami oraz zapleczem technologicznym.