Projekt FlyRadar i jego potencjalna przydatność podczas misji na Marsa

Astronomia: Kosmos, Planety 510 0

Eksploracja Czerwonej Planety stała się priorytetowym wyzwaniem dla naukowców, którzy prócz lepszego zbadania struktury starają się lepiej zrozumieć specyfikę tego ciała niebieskiego.

Łazik Perseverance na powierzchni Marsa - fotografia poglądowa. Zdjęcie: timesofisrael.com.
Łazik Perseverance na powierzchni Marsa – fotografia poglądowa. Zdjęcie: timesofisrael.com.

Kolejne misje mają zostać wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, mające na celu uzyskanie dokładniejszych analiz. Obecnie na powierzchni Marsa znajdują się chociażby łazik Curiosity (dnia 6 sierpnia 2012 roku miało miejsce jego lądowanie), łazik planetarny Perseverance (wylądował w 2018 roku w kraterze Jezero) oraz lądownik InSight (przemierza powierzchnię planety od 26 listopada 2018 roku).


Jakie informacje znajdziemy w publikacji?

Inicjatywa FlyRadar

Następny etap i zarazem przełom w podbojach kosmicznych to wysłanie misji załogowej w kierunku Marsa. Przyspieszenie tego momentu można uzyskać dzięki innowacjom technicznym, w które wyposażane mają być kolejne misje.

Jednym z takich rozwiązań jest chociażby projekt FlyRadar, który docelowo ma zostać zamontowany na specjalnie zaprojektowanym dronie.

Urządzenie ma obsługiwać pasmo częstotliwości P (poniżej 300 MHz), standardowe dla systemów radarowych. Dzięki długości fali powyżej 1 m pozwoli to na wykonywanie nie tylko pomiarów powierzchniowych, ale również głębszych struktur – znajdujących się nawet kilka metrów pod marsjańską ziemią.


Co dalej z projektem FlyRadar?

Testy makiety zostały już wykonywane w warunkach ziemskich i jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to 1 grudnia projekt ma wejść w j etap, gdzie przyrząd zostanie odpowiednio pomniejszony, chociażby celem zmniejszenia obciążenia dla drona.

Celem testów będzie przede wszystkim zbadanie możliwości oraz odczytów urządzenia, umieszczając go na odpowiednio dobranych obszarach ziemskich, o dużym stopniu zróżnicowania. Jeżeli radar pozytywnie przejdzie ten etap weryfikacji jego przydatności (w badaniach bierze udział m.in. polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN), wówczas zaprojektowaniem finalnej wersji modelu i jej realizacją (mającej wejść w skład zestawu przyrządów pomiarowych podczas załogowej misji na Marsa) zajmą się firmy wspierające projekt funduszami oraz zapleczem technologicznym.Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię