Osiągnięcia łazika Curiosity w 2019 roku

Astronomia: Planety, Sprzęt obserwacyjny 1 366 2

Misja łazika Curiosity na powierzchni Marsa trwa już ponad 7 lat. W tym czasie dokonał on wielu interesujących odkryć, które przybliżyły nam znacznie warunki panujące na Czerwonej Planecie oraz uświadomiły, jak mało o niej wiemy. Poniżej prezentujemy zakres prac badawczych, mających miejsce w 2019 roku.

Łazik Curiosity na powierzchni Marsa, Fotografia: space.com.
Łazik Curiosity na powierzchni Marsa, Fotografia: space.com.

Badania w regionie Clay-Bearing Unit

Na początku 2019 roku łazik Curiosity przemieścił się z grzbietu Vera Rubin Ridge (miejsce pospolitego występowania hematytów, badane od września 2017) do regionu Clay-Bearing Unit, zawierającego przede wszystkim minerały ilaste w postaci smektytów. Główny cel misji to lepsze zrozumienie struktur powierzchniowych poprzez pobranie i analizę składu chemicznego.

Przebywając w nowym regionie łazik dokonał w kwietniu odwiertu w skalnej strukturze celem zbadania materiału (m.in. skała Aberlady oraz Kilmarie) oraz zarejestrował przejście przez tarczę słoneczną dwóch naturalnych satelitów Marsa – Deimosa i Fobosa. Obserwacja zaćmień pozwala na zbieranie precyzyjnych informacji na temat orbit księżyców i ustalenia ich tranzytu z większą dokładnością.

Miejscem wartym uwagi był w tym regionie Glen Torridon, lokalizacja zawierająca bogate pokłady skał ilastych, świadcząca o istnieniu zbiorników wodnych w przeszłości.

trasa łazika Curiosity, fotografia: nasa.gov.
trasa łazika Curiosity, fotografia: nasa.gov.

Curiosity przemieścił się następnie do miejsca uznanego za bogate w związki potasu, nazywanego Grampian Mountains. Obecność łazika w rejonach skał Hallaig nie skutkowała jednak wykonaniem odwiertu, gdyż analizy wykazały stosunkowo małe pokłady tego pierwiastka. Curiosity przemieszczał się w pobliżu obszarów góry Mount Sharp czy też Vera Rubin.


Zmienny skład metanu w atmosferze

Dzięki danym zebranym przez łazik Curiosity zaobserwowano, a następnie potwierdzono przez sondę Mars Express, zmienne poziomy zawartości metanu w składzie atmosfery, występujące w wyraźnych tendencjach okresowych. Miejscem jego podwyższonego stanu mogą być chociażby zidentyfikowane uskoki tektoniczne, gdzie pod powierzchnią znajduje się uwięziony w strukturach lodowych gaz. Występujące co jakiś czas wycieki metanu mogą być dowodem na jego okresowy podwyższony stan w atmosferze.Panorama w ogromnej rozdzielczości

W listopadzie i grudniu 2019 Curiosity dzięki kamerze Mastcam wykonał ponad 1000 fotografii, dzięki którym opracowano obraz panoramy składającej się rekordowego 1,8 miliarda pikseli. Rozdzielczość przygotowanego przez naukowców w ciągu kilku miesięcy obrazu to 88797 x 22958.

Kilka wariantów panoramy Marsa do pobrania: https://mars.nasa.gov/resources/curiositys-1-8-billion-pixel-panorama/.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego2 opinii o “Osiągnięcia łazika Curiosity w 2019 rokuAktualności, poradniki i rankingi na Odkrywcyplanet.pl 2023

  1. planetadmin

   Dziękujemy za czujność, oczywiście fotografia została poprawiona 🙂

   Pozdrawiamy serdecznie

   Reply

Dodaj opinię