Nieregularne formacje na Marsie w postaci zmarszczek zarejestrowane przez ESA

Astronomia: Planety 231 0

Powierzchnia Marsa kryje przed naukowcami wiele tajemnic. Warunki atmosferyczne panujące na Czerwonej Planecie sprzyjają powstawaniu nieregularnych struktur oraz formacji, jak chociażby charakterystyczne i nowo odkryte formacje zlokalizowane w rejonie równin Argyre Planitia, gdzie znajduje się m.in. krater Hooke’a.


Dzięki fotografiom, które dostarczyła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przy współpracy z korporacją rosyjską Roskomos, zaobserwowano charakterystyczne zmarszczki powierzchniowe powstałe na skutek przemieszczania się ogromnych mas pyłu przy udziale bardzo silnych wiatrów. Formowanie się tych struktur jest ułatwione dzięki rzadkiej atmosferze planety – dotychczas sklasyfikowano 30 takich rejonów na powierzchni Marsa.


Przeczytaj również: Duża aktywność geologiczna na powierzchni Marsa i jej możliwy wpływ na kształtowanie klimatuNależy zauważyć, że kolorystyka wykonanego zdjęcia nie stanowi stanu faktycznego – do jej realizacji zastosowano kamerę CaSSIS wykorzystującą promieniowanie podczerwone, w efekcie czego fotografie są zdecydowanie bardziej szczegółowe. Na fotografiach widoczne są również ślady oddziaływania w przeszłości wirów pyłowych, które często powstają na powierzchni Marsa (ich wysokość może dochodzić nawet do 1 km i oddziaływać na funkcjonowanie atmosfery planety).


Przeczytaj również: Udane serie lotów Mars Ingenuity zaowocowały filmem na podstawie zebranych przez niego materiałów


Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnegoDodaj opinię