Gwiazda neutronowa Swift J1818.0-1607 to obiekt mający jedynie 240 lat!

Astronomia: Kosmos 824 0
Magnetar Swift J1818.0-1607. Artystyczna wizja pulsara emitującego bardzo silne promieniowanie elektromagnetyczne i radiowe. Fotografia: hyperaxion.com.
Magnetar Swift J1818.0-1607. Artystyczna wizja pulsara emitującego bardzo silne promieniowanie elektromagnetyczne i radiowe. Fotografia: hyperaxion.com.

Dostrzegalne i badane przez astronomów oraz naukowców obiekty kosmiczne to twory mające z reguły przynajmniej kilka milionów lat, a wiek całych galaktyk jest liczony w setkach, a nawet miliardach lat. W tym roku natomiast, a konkretnie 12 marca, dzięki pracy teleskopu NuSTAR, znajdującemu się na satelicie astronomicznym Swift należącym do NASA, oraz teleskopu XMM-Newton, wykryto bardzo silne promieniowanie rentgenowskie obiektu znajdującego się w naszej galaktyce w odległości około 15 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Strzelca. Źródłem promieniowania, jak się okazało, jest gwiazda neutronowa mająca zaledwie 240 lat.



Co wiemy o pulsarze Swift J1818.0-1607?

Magnetar Swift J1818.0−1607 to jednocześnie pulsar emitujący potężne pole magnetyczne, które według szacunków jest 70 biliardów razy mocniejsze w porównaniu do ziemskiego. Cechuje się on również bardzo szybkim ruchem obrotowym (obrót wykonuje co niecałe 1,5 sekundy), ponadto pomimo niewielkiej średnicy wynoszącej 25 km jego masę oszacowano na dwukrotność masy Słońca. Gwiazda ta wyróżnia się także emitowaniem fal radiowych, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem w magnetarach.

Ze względu na swoje bardzo niewielkie jak na warunki kosmiczne rozmiary magnetary są bardzo rzadko odkrywanymi gwiazdami neutronowymi. W przypadku Swift J1818.0-1607 udało się tego dokonać dzięki okresowemu rozbłyskowi, kiedy to pulsar stał się znacznie jaśniejszy niż zazwyczaj.

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię