Drakonidy 2023 – rój tych meteorów już niedługo rozświetli październikowe niebo. Kiedy się ich spodziewać?

Astronomia: Kosmos 113 0

W przeciwieństwie do Orionidów, Drakonidy (przemieszczające się w przestrzeni kosmicznej pozostałości komety 21P/Giacobini-Zinner) na nocnym niebie będą widoczne jedynie przez kilka dni. Miłośnicy spadających gwiazd powinni wypatrywać ich w dniach 6-10 października, z apogeum tego zjawiska przypadającym na noc z 8 na 9 października. Drakonidy zawdzięczają swoją nazwę gwiazdozbiorowi Smoka (łac. Draco) i powstają, gdy Ziemia przechodzi przez pył pozostawiony przez kometę 21P/Giacobini-Zinner.

Co nam będzie potrzebne do obserwacji? Najważniejsza będzie oczywiście bezchmurna noc, miejsce o niewielkiej ekspozycji światła, a w przypadku pasjonatów z pewnością także lornetka lub teleskop (choć do obserwacji roju Drakonidów w zupełności wystarczyć nam powinien dobry wzrok). Drakonidy warto obserwować wieczorem, tuż po zapadnięciu zmroku.


Powinno również zainteresować …


Ze względu na nieregularny charakter występowania tego zjawiska naukowcom ciężko jest ocenić, z jaką intensywnością spadających gwiazd będziemy mieli do czynienia – w 1946 roku na nocnym niebie pojawiło się nawet 2300 meteorów w ciągu godziny, w 1933 roku było to około 350 meteorów na godzinę. Z kolei rok 2011 był wyjątkowo skąpy w rój Drakonidów.

Z kometą 21P/Giacobini-Zinner wiąże się pewna ciekawostka – w dniu 11 września 1985 roku sonda kosmiczna ICE znajdowała się w odległości zaledwie niecałe 8000 km od jądra tego obiektu, dzięki czemu mogła pozyskać informacje o procesach zachodzących w warkoczu oraz głowie komety. Najbliżej Ziemi znalazła się 26 listopada 1998, przelatując zaledwie 0.85 AU od jej powierzchni. Okres orbitalny (względem Słońca) wynosi 6.59 lat.

Zjawisko występowania Drakonidów (inna, choć rzadziej spotykana nazwa, to Giacobinidy – od Michela Giacobiniego, który jako pierwszy dokonał jej odkrycia w 1900 roku) w 2023 roku przypada na ostatnią kwadrę Księżyca (plus kilka dni po tej fazie), więc warunki do obserwacji tego roju meteorów powinny być całkiem dobre.


Źródła publikacji:
(1) rmg.co.uk / „When and where to see the Draconid meteor shower”
(2) timeanddate.com / „Draconids Meteor Shower 2023”
(3) earthsky.org / „Draconid meteor shower 2023: All you need to know”

Inne artykuły astronomiczne i rankingi sprzętu obserwacyjnego



Dodaj opinię